Імператив деколонізації Росії
РОСІЙСЬКИЙ ПРЕЗИДЕНТ ПУТІН засуджує однополярний світ під проводом США ще із часів своєї відомої промови на Мюнхенській безпековій конференції в лютому 2007 року.6 Відтоді антизахідна ксенофобія є опорою його режиму, ставши особливо різкою після його повернення на посаду президента у 2012 році. Вторгнення Росії в Україну та війну проти українців Росія трактує як проксі-війну проти Заходу, який нібито перетворив Україну на “антиРосію” всупереч бажанням її нібито “малоросійського” населення.
Путінські волання про багатополярний світ замість однополярного суперечать руйнуванню ним багатополярності в Російській Федерації. Росія є бутафорською федерацією, у якій місцеву автономію і регіональну деволюцію знищено та замінено гіперцентралізованою державою. Губернатори більше не обираються на виборах, а призначаються Крємлем. Регіональні збори більше не можуть ухвалювати закони.7 Тимчасом як федералізм у Росії є фікцією, Крємль 8 років, що передували вторгненню, змушував Україну стати федеративною державою в рамках виконання Мінських угод, підписаних у 2014–2015 роках.
Руйнуючи федералізм і багатополярність, Москва зробила із себе “імперську метрополію”.8 Олігархи та великі державні компанії експлуатують природні ресурси на неросійських національних територіях у набагато гірший спосіб, аніж будь-що, що робили європейські колонізатори у своїх імперіях. Надцентралізація і руйнація федералізму супроводжується хижою експлуатацією сировини і природних ресурсів неросійських народів Російської Федерації. Олігархів, які перебувають під опікою Крємля, відправляють у ці колонії так само, як британці та французи посилали високопосадовців для експлуатації своїх заморських колоній. Російська мафіозна держава прагне хижацько експлуатувати ресурси своїх колоній у такий спосіб, який змусив би західноєвропейських колонізаторів почервоніти від заздрості.
Претензії росіян на те, що вони є корінним народом Кримського півострова, є расистськими…
Гроші, зароблені на цих ресурсах, залишають неросійські регіони й наповнюють державний бюджет для щедрих витрат у Москві, Санкт-Петербурзі та інших великих містах Росії. Значна частина прибутків спрямовується в офшорні зони, де корумповані чиновники та олігархи ховають награбоване ними.
Розбіжності щодо дуже поганих соціально-економічних умов та відсутності перспектив працевлаштування між неросійськими регіонами і європейською Росією стали очевидними після того, як Росія почала вторгнення в Україну. Російські військові з Даґестану, Бурятії, Туви та інших неросійських регіонів не могли збагнути, наскільки заможнішими були українські села та міста. Вони не могли повірити, що в українських селах є водопровід, ванні кімнати, внутрішні туалети та електрика, яких у них не було понад два десятиріччя із часу першого обрання Путіна президентом Росії.9 Мародерство пральних машин не мало особливого сенсу, адже ними не можна користуватися вдома в російських селах, де відсутні базові зручності, як-от водопостачання та електрика.
Тому не дивно, що неросійські народи Російської Федерації виступають за децентралізацію та незалежність. Їхні представники засуджують непропорційне залучення неросіян для вторгнення в Україну та більший рівень втрат серед них. Під час мобілізації було призвано більше неросіян, ніж етнічних росіян.10
З 2015 року український парламент відіграє провідну роль у підтримці неросійських народів у Російській Федерації та в засудженні російської колоніальної та расистської політики щодо кримських татар і політичних репресій проти них. Чотири резолюції, ухвалені в травні 2015 року, травні та жовтні 2016 року та березні 2018 року, підтримали кримських татар як основну титульну націю в Криму, а не етнічних росіян. Кримськотатарська держава існувала шістсот років до завоювання Кримського півострова Російською імперією в 1783 році. Упродовж чотирьох сторіч до монгольської навали 1240 року Крим був частиною Київської Русі (перша назва України). Відтак українці та кримські татари панували в Криму майже тисячоріччя до російського імперського завоювання. Претензії росіян на те, що вони є корінним народом Кримського півострова, є расистськими так само, якби європейці стверджували, що вони, а не автохтонне населення, є корінними в США, Канаді, Австралії та інших країнах, колонізованих європейцями.
У травні 2019 року український парламент ухвалив резолюцію на підтримку кримських татар та інших менших корінних народів Кримського півострова на основі Декларації ООН про права корінних народів від вересня 2007 року.11 Інша постанова парламенту засудила масові порушення прав корінних неросійських народів у Російській Федерації в десяти ключових сферах:
1. Закриття організацій національних меншин.
2. Кримінальне переслідування організацій національних меншин за “екстремізм”.
3. Порушення кримінальних справ проти неросійських національних активістів.
4. Втручання в релігійні конфесії неросійських народів.
5. Освітня політика, яка перешкоджає вивченню мов неросійських народів.
6. Заборона політичних партій і організацій, створених неросійськими народами.
7. Неросійські громадяни позбавлені контролю та суверенітету над своїми природними ресурсами, що експлуатуються олігархами від імені російської мафіозної держави.
8. Неросіяни зазнають політичних репресій за критику та засудження вторгнення в Україну та злочинну поведінку російської армії.
9. Кримські татари зазнають жорстоких політичних репресій та расистського знищення їхньої культури та ідентичності з боку окупаційної влади Кримського півострова.
10. Російська влада цілеспрямовано перешкоджає кримінальним розслідуванням убивств неросійських активістів.
Сьогодні Російська Федерація є терористичною державою, яку очолюють воєнні злочинці…
Український парламент вимагав актом ООН засудити порушення Росією політичних, громадянських, національних, релігійних і культурних прав неросійських народів у Російській імперії. Україна також наполягала на тому, щоби Росія припинила свою русифікаційну та асиміляційну політику щодо неросійських народів і припинила знищення автономних прав неросійських республік. Резолюція закликала ООН вимагати від Російської Федерації забезпечити ресурси для вивчення мов неросійських народів у школах і дозволити реєстрацію медійних видань їхніми мовами.
У жовтні 2022 року Верховна Рада України ухвалила постанову, якою визнала Чеченську Республіку Ічкерію тимчасово окупованою Росією та засудила геноцид чеченського народу. У війні Путіна проти Чечні на початку 2000-х років було вбито понад 100 000 чеченців. Український парламент підтримав Декларацію Національного конгресу чеченського народу про державний суверенітет Чечні від 25 листопада 1990 року та право чеченського народу на самовизначення, закріплене в Статуті ООН.12
У постанові український парламент:
1. Задекларував політику невизнання окупації Російською Федерацією території Чеченської Республіки Ічкерія та визнав нинішній режим окупаційним і нелегітимним.
2. Засудив міжнародні злочини, вчинені Російською Федерацією під час першої (1994–1996) і другої (1999–2009) воєн проти Чеченської Республіки Ічкерія, а також політику геноциду чеченського народу, яка уподібнюється злочинним діям царського режиму в Криму в 1817–1864 роках та совєцького уряду в 1944 році.
3. Закликав держави-члени ООН та міжнародні організації забезпечити незалежне та неупереджене розслідування воєнних злочинів, скоєних на території тимчасово окупованої Чеченської Республіки Ічкерія, та притягнути винних до відповідальності, а також визнати Чеченську Республіку Ічкерія тимчасово окупованою Російською Федерацією та виступити з засудженням злочину геноциду проти чеченського народу.
Перший і другий Форуми вільних народів Росії відбулися у Варшаві та Празі у травні та липні 2022 року відповідно.13 На другому форумі представники неросійських народів ухвалили “Декларацію про деколонізацію Росії”.14 У Декларації зазначено, що Росія “сторіччями проводила колоніальну політику та практику, залишаючи наші корінні народи та колоніальні регіони жертвами історичної несправедливості, а в деяких випадках — примусового переміщення та геноциду. Зараз колоніальна політика виражається в дедалі більших масштабах державного тероризму та репресій”.
“Сьогодні Російська Федерація є терористичною державою, яку очолюють воєнні злочинці. Кілька божевільних війн, розв’язаних імперським керівництвом Російської Федерації за останні тридцять років, позбавляють наші корінні народи та колоніальні регіони найголовнішого — права на життя, адже представників корінних народів та колоніальних регіонів мобілізовують у першу чергу і використовують як “гарматне м’ясо”, — йдеться далі в Декларації.
Даґестанці не мають гинути в Україні. Чеченці, інґуші, осетини, черкеси та будь-який інший народ, який опинився під російським прапором…
“З початком загарбницької війни проти України наші народи та регіони були проти своєї волі втягнуті у воєнні злочини, включаючи геноцид української нації, розв’язаний Крємлем. Через таку політику імперського центру народи і регіони Російської Федерації опинилися під санкціями, загрозою цивілізаційної ізоляції і навіть повного зникнення”, — підкреслено в Декларації.
Другий Форум вільних народів Росії вимагав права на самовизначення, передбаченого чотирма міжнародно-правовими документами:
1. Статутом ООН.
2. Декларацією ООН про надання незалежності колоніальним народам.
3. Декларацією ООН про права корінних народів.
4. Декларацією про державний суверенітет Російської СФСР від 12 червня 1990 року.
Другий Форум вільних народів Росії засудив “порушення основних прав і свобод” корінних народів у Російській Федерації, а також “внутрішній терор і репресії” проти них. Імперська політика Росії щодо неросійських народів “закріплює неповноцінне колоніальне становище корінних народів”, а дискримінація проти них, як-от “примусова асиміляція”, спрямована на “колонізацію та знищення” їхніх мов, культури та систем освіти.
Екоцид і надмірна експлуатація природних ресурсів годують крємлівських клептократів і російську воєнну машину, тимчасом як у неросійські республіки реінвестується лише незначна частина фінансів. Ці національні території позбавлено самоврядування, оскільки режим Путіна підірвав федералізм шляхом надмірної централізації держави. Центральна влада ігнорує протести і дозволяє зберігання небезпечних відходів, ядерної та хімічної зброї в неросійських республіках.
Другий Форум вільних народів Росії висунув три вимоги:
1. Повна та контрольована деколонізація з метою звільнення та відновлення незалежності та суверенітету.
2. Створення національних перехідних урядів і регіональних парламентів.
3. Проведення міжнародної конференції “Про мирну деколонізацію та територіальну організацію постсовєцького простору”, що передбачатиме:
а. Мирний шлях до деколонізації.
б. Демаркацію кордонів.
в. Договори про дружбу.
г. Принципи поділу активів і боргів.
ґ. Нові конституції.
д. Повернення органів безпеки на свою нову батьківщину.
е. Створення Національних легіонів як сил самооборони.
Після вторгнення Росії президент Зеленський опублікував власне звернення у вересні 2022 року, де зазначив:15
“Народи Кавказу! Усі народи на території Росії! У вас немає жодної причини бути серед цих багатьох, хто все ще служить тому одному, хто хоче цієї війни. Ви не маєте гинути в Україні. Ваші сини не повинні помирати в Україні. Немає у вас такого обов’язку. Ні перед вашими батьками, ні перед вашими дітьми, ні перед вашим майбутнім, ні перед майбутнім вашої землі. І ви це знаєте”.
“Кожен, хто підняв зброю проти істини, піднімає її на свою погибель”, — у Крємлі, схоже, не знають цих слів імама Шаміля. Але ці слова повинні знати на Кавказі. Їх мають почути в Сибіру та на всіх інших землях, із яких відправляють людей на цю війну”, — продовжив президент Зеленський.
“І тепер — мобілізація. Боріться, щоби не загинути! Захищайте свою свободу зараз на вулицях і площах, щоби потім не довелося воювати в горах і лісах просто за своє право жити, коли російська влада почне й наступні хвилі мобілізації”.
Зеленський порадив російським військовим:
“Робіть хоча б татуювання з вашим іменем та прізвищем, щоби ми знали, як знайти ваших рідних, коли вас уб’ють і коли при вас не буде навіть солдатського жетона. Російська влада відправляє на цю війну людей без солдатських жетонів, часто — без документів!”.
Наприкінці свого звернення президент Зеленський сказав: “Даґестанці не мають гинути в Україні. Чеченці, інґуші, осетини, черкеси та будь-який інший народ, який опинився під російським прапором. Загалом майже 200 різних народів… Ви знаєте, хто відправляє їх до України. Той, хто відправляє, він і хоче їх зробити “вантажем 200”.