ЗАРАЗ, НА ДРУГОМУ році російського вторгнення в Україну, заклики до миру лунають із кожним днем усе частіше. Ніхто не хоче миру більше за українців, які вже перенесли 13 місяців геноциду, зґвалтувань, відключень електроенергії та щоденних повітряних атак. Проте, велике значення має те, якого миру буде досягнуто після війни. Як сказав Рональд Рейґан: “Немає суперечок щодо вибору між миром і війною, але є лише один гарантований спосіб досягти миру — і ви можете отримати його в наступну секунду — здатися”. Для українців здатися — просто не варіант.
Україна більше ніколи не буде тією країною, якою була до повномасштабного вторгнення. Після 24 лютого 2022 року українці говорили про життя лише термінами “до вторгнення” і “зараз”. Однак після звільнення Херсона в листопаді 2022 року часто говорять про “після перемоги” — впевнена ознака оптимізму. Справді, найбільша сухопутна війна в Європі після Другої світової змінила б будь-яку країну, але Україні вдається зберегти надію, а точніше — толерантність до російської гегемонії, шовінізму та корупції закінчилася.
Україна здобула незалежність від Совєцького Союзу в 1991 році, але продовжувала жити як “младший брат” Росії. З Помаранчевою революцією 2004 року Україна зробила вибір бути українською, а не “малоросійскою”. Під час Євромайдану 2014 року Україна зробила європейський цивілізаційний вибір замість євразійського. Після повномасштабного російського вторгнення в Україну українці остаточно поривають із “рускім міром”.
Хоча Україна повністю пориває з “рускім міром”, решта світу не поспішає це усвідомити. Наприклад, у березні 2023 року колишній президент США Дональд Трамп заявив, що оскільки “є певні території [України — примітка автора], які є російськомовними”, він “міг би домовитися”, щоби Росія “щось захопила”. Такий легковажний релятивізм ігнорує той факт, що якби Мексика висунула територіальні претензії на Каліфорнію, Техас і Флориду, тому що “деякі території є іспаномовними”, обурені республіканці Трампа закликали б до нової Мексикано-американської війни. Спільна мова не виправдовує анексію країни, так само як і спільне релігійне свято, культурна традиція чи інші подібності.
Варто визнати, що заява Трампа розрахована на те, щоби контрастувати з політикою президента Джо Байдена щодо України та, зрештою, повернути колишнього президента в Білий дім у 2024 році. Це також грає на зменшення суспільної підтримки України: опитування “Harris X” у лютому 2023 року показало, що 53 відсотки американців виступають проти того, щоби надати Україні ще 27 мільярдів доларів допомоги у 2023 році (при цьому 47 відсотків підтримують продовження підтримки).1
У Європі уряди Німеччини та Франції продовжують ламати голови, чому б Україні просто не укласти мир із Путіним. Це можна пояснити тим, що німецьке ставлення до Росії все ще сповнене страху після захоплення Берліна Красною армією у 1945 році та зґвалтувань і поневолення, які сталися після нього. Як наслідок, страх перед Росією, схоже, є частиною німецької ДНК: нещодавнє опитування показало, що 55 відсотків німців виступають за те, щоб Україна розпочала мирні переговори з Росією.2 Іншим компонентом, що мотивує німецьку позицію, є бажання відновити звичний бізнес із Росією. Просування Німеччиною трубопроводу “Сєвєрний поток-2” для отримання газу з Росії стало ключовим чинником на початку війни, оскільки сповіщало, що торгівля буде більш пріоритетною за суверенітет України. Навіть з урахуванням недобудованого газогону “Сєвєрний поток-2” і санкцій ЄС обсяг торгівлі Німеччини з Росією становив 56 мільярдів доларів у 2022 році,3 що лише трохи менше порівняно з 65 мільярдами доларів у 2021 році.4 Франція, що не була окупована Росією в минулому сторіччі, капітулювала перед гітлерівською Німеччиною лише через шість тижнів у 1940 році, погодившись на розділення країни та створення режиму Віші як васальної держави Райху. Тому зараз, коли російське вторгнення триває вже другий рік, не дивно, що багато французів не розуміють бажання України боротися.
Гуртуйся в орбіті The Arc і отримуй сповіщення про нові оповіді!
Тимчасом як адміністрація Байдена продовжує підтримувати Україну, зростає тиск із боку невеликої, але гучної частини республіканців Трампа, які вимагають припинити допомогу під приводом припинення війни. Ця купка бекбенчерів організувала 57 голосів Республіканської партії в Палаті представників і 11 — у Сенаті проти допомоги Україні в травні 2022 року. Голосування відбулися в той час, коли опитування “Вашинґтон Пост” / “ЕйБіСі Ньюз” (“Washington Post” / “ABC News”) показало, що 76 відсотків американців підтримують збільшення допомоги Україні.5 Тепер із меншою громадською підтримкою допомоги Україні та новою республіканською більшістю в Палаті представників після виборів 2022 року, ймовірно, ще більше республіканців наполягатимуть на мирній угоді. Вони часто використовують тези, написані опосередковано через впливових осіб для Крємля, не усвідомлюючи цього (інші насправді тішаться знанням джерела). Фактично російські медіа повідомили про витрати понад 146 мільйонів доларів США на операції зовнішнього впливу та пропаганду в США із 2016 року.6 Тези, написані для західної авдиторії, включають: загрозу ядерної війни, виснаження американського арсеналу зброї, необхідність зосередитися на Китаї, а не на Росії, звинувачення Зеленського в корупції, необхідність убезпечити південний кордон замість допомоги Україні, війна занадто дорога, гроші треба витрачати в США, українці — нацисти і так далі ad nauseum.
Хоча сама війна не демонструє жодних ознак уповільнення, нестача зброї та обладнання через обмеження Конгресу змусить Україну піти на переговори в кращому випадку й капітулювати — в гіршому. На щастя, реального ризику скорочення США військової допомоги Україні на цей час немає. По-перше, адміністрація Байдена рішуче підтримує Україну та зібрала майже всі голоси демократів у Конгресі за майбутню допомогу. По-друге, тимчасом як Трампові республіканці-бекбенчери виступають проти допомоги, керівництво Республіканської партії — рішуче проукраїнське. Рейґанівські республіканці, зокрема сенатор Роджер Вікер — високопоставлений член Комітету Сенату США зі збройних сил, конгресмен від Техасу Майкл Маккол — голова Комітету Палати представників із закордонних справ і, звісно, лідер меншості в Сенаті Мітч Макконнелл, є не лише проукраїнськими, але й критикували адміністрацію Байдена за повільність надання зброї Україні. Іншими словами, що вищий ранг сенатора чи конгресмена — то з більшою ймовірністю вони усвідомлюють: більш смертоносна зброя, що швидше постачається на лінію фронту, допомагає Україні перемогти у війні швидше. По-третє, допомога Україні була санкціонована та схвалена під час голосування за бюджет минулого року та розрахована до кінця вересня 2023 року. Це дає Україні час відвоювати територію впродовж літа 2023 року перед наступним голосуванням щодо допомоги. Звільнення більшої частини Харківської області на початку вересня 2022 року зробило включення додаткових 12 мільярдів доларів допомоги того ж місяця легким рішенням для Конгресу. Відтак будь-які суттєві здобутки України до 30 вересня 2023 року допоможуть приборкати незгоду та змусити замовкнути скептиків перед голосуванням за бюджет на 2024 рік. “Суттєві” в цьому випадку — це передусім перерізання сухопутного мосту до Кримського півострова, а в другу — розгром росіян на українському Донбасі.