Пʼять мітів про Ізраїль і війну в Ґазі

Усе, що нам дороге — буквально все — знаходиться по один бік цієї прірви...

Автор

Сем Гарріс

Ілюстраторка

Дарія Федоренко
Пʼять мітів про Ізраїль і війну в Ґазі

ІСНУЄ П’ЯТЬ МІТІВ про Ізраїль і війну в Ґазі,1 які я хотів би розвіяти. Однак спершу маю сказати про два важливі моменти, які легко випустити з уваги через різноманітні псевдоморальні галюцинації, які поширюють повсюдно, зокрема, у соціальних мережах.

Перший момент полягає в тому, що проблема, з якою зіткнувся Ізраїль із ГАМАСом, а згодом і з “Гезболлою”, і, зрештою, з Іраном — екзистенційна для Ізраїлю, небезпечна і складна в багатьох конкретних аспектах — становить варіант більшої проблеми, яка в принципі не має нічого спільного з Ізраїлем, євреями або американською зовнішньою політикою. Це більше зіткнення культур — я не наважуюся слідом за Семюелем Гантінгтоном назвати його зіткненням цивілізацій, бо вважаю, що справжня цивілізація — те, що ми розуміємо під “цивілізацією” наразі, у 21 сторіччі — існує лише по один бік цього розколу. І це зіткнення відбувається тією чи іншою мірою в сотні країн. Здебільшого його можна описати як конфлікт між ісламськими екстремістами, яких правильніше називати джигадистами, і звичайними людьми, які борються за дотримання норм відкритого суспільства. І хоча може здатися, що я захищаю винятково Ізраїль від пропагандистів ГАМАСу, я можу сказати приблизно те ж саме про будь-яке цивілізоване суспільство, яке бореться із джигадистами.

Я говорив те ж саме про американські зусилля з викорінення “Ісламської держави”, наприклад, у цьому випадку я захищав єзидів, яких масово морили голодом на схилі гори, чиїх чоловіків розпинали і обезголовлювали, а жінок і дівчат тисячами забирали в сексуальне рабство джигадисти, які приїхали з усього світу, щоби приєднатися до так званого Халіфату і грітися в променях фальшивого світанку ісламського пророцтва, яке, здавалося б, ось-ось має здійснитися.

Проблема для Ізраїлю і для всього світу полягає в тому, що джигадизм небезпечніший за нацизм. Джигадисти — це нацисти, які впевнені в раю…

Те ж саме я говорив і після 11 вересня, коли мішенню були Сполучені Штати. Можете почитати мою книжку “Кінець віри” (The End of Faith) на цю тему, і ви побачите, що там дуже мало згадок про Ізраїль. Те ж саме я скажу наступного разу, коли так званий “терорист” уб’є невинних людей у Парижі чи Лондоні. Знову ж таки, ця проблема в принципі не має нічого спільного з Ізраїлем або євреями. І я цілком переконаний, що цивілізовані люди в усьому світі — немусульмани і мусульмани — будуть боротися із джигадистами ще не одне десятиріччя. Якщо я доживу до 100 років, не чекаю, що побачу кінець цієї проблеми. Само собою зрозуміло, сподіваюсь, що я помиляюся.

Другий момент, і я боюся, що про нього забудуть майже одразу, щойно я почну захищати Ізраїль, полягає в тому, що жоден етичний чи політичний аргумент не може виправдати видовище мертвих дітей, яких витягують з-під завалів. При одному лише погляді на кадри, що надходять з Ґази, цілком природно прийти до думки, що будь-які дії, які можуть призвести до такої кривавої бійні, — це зло. Цілком природно відчувати, що, оскільки війна в міських умовах невідворотно призводить до загибелі невинних дітей, насильство не може бути рішенням. Тож Ізраїль мусить просто припинити воювати. Але це — ілюзія. Хай хоч яка жахлива, навіть немислима, іноді війна необхідна. Багато рішень Ізраїлю щодо ведення цієї війни, безумовно, є дискусійними. Але не існує способу вести її без масової втрати невинних життів, про що я і розповім.

Яка альтернатива насильству для Ізраїлю в поточному конфлікті з ГАМАСом, з огляду на те, що ГАМАС зробив 7 жовтня, і що він обіцяє повторити за будь-якої нагоди? Пацифізм? Пацифізм працює лише проти морально здорового супротивника. Він спрацював проти британців в Індії. Але пацифізм не спрацював би проти нацистів. Якби аліянти вирішили, що війна — це надто жахливо, і вони просто не витримають більше вбивств німецьких дітей, ми всі жили б у 1 000-річному Райху. А якби ізраїльтяни дотримувалися пацифізму, ГАМАС і “Гезболла”, а також чимала кількість простих палестинців просто вбили б їх. Це не просто точка зору. Це те, про що ці групи відкрито заявляли протягом десятиріч. І якщо були якісь сумніви — а їх ніколи не було — 7 жовтня зробило непристойним сумніватися в цьому зараз. Що ще треба? ГАМАС заявив, що повторюватиме звірства 7 жовтня знову і знову. А останні опитування показують, що 80 відсотків палестинців схвалюють те, що вони зробили. Ви можете подумати, що палестинці не можуть дозволити собі чесно відповідати на такі опитування через страх перед ГАМАСом, але, за останніми опитуваннями, підтримка ГАМАСу становить близько 40 відсотків. Підтримка того, що ГАМАС зробив 7 жовтня, удвічі вища. Тож багато з тих, хто мав мужність сказати, що не підтримує ГАМАС, усе ж схвалюють те, що сталося 7 жовтня.

Проблема для Ізраїлю і для всього світу полягає в тому, що джигадизм небезпечніший за нацизм. Джигадисти — це нацисти, які впевнені в раю. Це нацисти, які прагнуть померти і віддати своїх дітей на смерть, бо вони дійсно вірять у мучеництво. Вони не просто вірять у це, вони не лише сподіваються, що це правда, вони абсолютно переконані, що смерть при спробі вбити невірних або відступників, або євреїв веде прямо до раю. Я розумію, що це звучить як дегуманізаційна пропаганда воєнного часу. Але це не вона. Це фундаменталістська релігія в найгіршій формі. Ми маємо справу з релігійними фанатиками, у яких божевільна ідеологія вишкребла з голови більшість раціональних людських цілей і міркувань. І хоча між джигадистськими групами існують відмінності — іноді вони можуть вбивати один одного — усі вони є частиною одного і того ж культу смерті. Я не кажу, що звичайний націоналізм і трайбалізм не становлять частину проблеми. Становлять. Виникненню кожного конфлікту сприяють багато чинників. Я говорю про те, що робить ці конкретні конфлікти гіршими за породжені звичайним націоналізмом або трайбалізмом, або боротьбою за ресурси, або будь-яким іншим земним мотивом.

Цілі джигадистів дійсно суперечать усьому, що цінують, і правильно, що цінують, цивілізовані люди у 21 сторіччі. І той факт, що багаті, освічені люди, які переймаються правами ґеїв, транссексуалів і жінок, які хочуть боротися зі зміною клімату й рятувати китів, стають на бік ГАМАСу після їхніх звірств 7 жовтня, лише показує, наскільки спантеличеною, занепадницькою і морально вразливою стала наша цивілізація. Ми повинні подивитися в очі фактам, які постали перед нами. І, що найважливіше, більшість мусульман у всьому світі повинні подивитися в очі цим фактам і бути чесними щодо того, що таке джигадизм і до чого призводить щира віра в мучеництво. Вони повинні вгамовувати іслам так само, як вгамовували інші релігії. І є деякі обнадійливі ознаки того, що це відбувається — принаймні серед правителів країн Перської затоки. Але зречення джигадизму має стати позицією більшості серед 2 мільярдів мусульман у всьому світі. Доки цього не станеться, виходу з подібних конфліктів не буде.

МІТ № 1: Ізраїль винен у “геноциді” в Ґазі.

Термін “геноцид” має чітке значення — це знищення або спроба знищення цілого народу. Згідно з міжнародною конвенцією про геноцид 1948 року, геноцид означає “дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу”. Стверджувати, що Ізраїль чинив геноцид у Ґазі або що він намагався чинити геноцид деінде, є відвертою брехнею. У 1948 році в Ґазі проживало близько 250 000 людей. Зараз — понад 2 мільйони. Цей темп зростання втричі перевищує середньосвітовий показник. Тож якщо Ізраїль чинив геноцид у Ґазі, то це найневміліший геноцид в історії. І все ж це неправдиве звинувачення висувають проти Ізраїлю роками. Показово, що нові звинувачення в геноциді можна було почути ще до того, як Ізраїль скинув першу бомбу у відповідь на звірства 7 жовтня. Люди справді горлали “геноцид” 8 жовтня. Про що це говорить? Це просто новий кривавий наклеп.

Звісно, це правда, що Армія оборони Ізраїлю вбила багато людей у Ґазі. Однак, правда і те, що якби ЦАГАЛЬ захотів убити всіх жителів Ґази наступного тижня — тобто, фактично вчинити геноцид — він міг би це зробити. Але, звичайно, він цього не хоче й ніколи не хотів. Насправді ізраїльська армія регулярно розкидає листівки, передає по радіо і дзвонить на мобільні телефони, щоби попередити палестинське мирне населення, коли будуть бомбардування певних районів. Вони робили це за кілька тижнів до свого нещодавнього вторгнення в Ґазу. Натомість ГАМАС використовує власне населення як живий щит. Він побудував штаб-квартиру під лікарнею, проклав сотні кілометрів тунелів під квартирами мирних жителів, школами і мечетями, запускає ракети із житлових районів і часто перешкоджає сім’ям евакуюватися, свідомо намагаючись збільшити кількість жертв серед невинних людей. Це — воєнні злочини.

Звісно, ЦАГАЛЬ припускається жахливих помилок, і це неминуче у війні. Нещодавно ЦАГАЛЬ убив ізраїльських заручників, яким залишалися лічені миті до порятунку. Трагічні випадковості й хибні судження трапляються на кожній війні. Однак будь-який конфлікт із джигадистами невимірно погіршує тактика, яку вони використовують. Чому ізраїльські солдати не можуть просто довіряти людям, які виглядають беззбройними і хочуть здатися або перейти в безпечне місце? Тому що вони протистоять культурі релігійних фанатиків, яка за останні 50 років породила нескінченну кількість терористів-смертників.

Весь світ, і мусульманський світ зокрема, повинен визнати, що джигадизм — це той “изм”, з яким більше не можна миритися…

Лише замисліться на мить, як тактика терористів-смертників змінює все. Ніщо і нікого не можна брати за чисту монету. Зазвичай, якщо хтось керує автомобілем або вантажівкою, ви можете бути впевнені, що він не начинив її вибухівкою. Більшість людей не прагнуть померти. Ми всіляко покладаємося на майже універсальність такого ставлення. Але тут ми говоримо про людей, які буквально підривають дітей, це ставалося в десятках різних конфліктів із джигадистами по всьому світу, багато з яких не мали нічого спільного з Ізраїлем, Заходом чи навіть немусульманами. Як, на вашу думку, армія, поліція чи будь-яка інша організація має реагувати на таку можливість співчутливо і цивілізовано — щоби це визнали співчутливим і цивілізованим усі невинні люди, які день за днем і рік за роком проходять через це на контрольно-пропускних пунктах і в інших місцях, де з ними поводяться так, ніби вони теж можуть бути терористами-смертниками?

Лише уявіть, як це — гадати, чи не є дитина насправді бомбою? І замисліться на мить про культуру, яка нормалізувала цю нігілістичну поведінку — культуру, яка буквально навчає 6-річних дітей у школі любові до мученицької смерті. Це не має нічого спільного з Ізраїлем чи євреями — чи навіть палестинцями. Це просто джигадизм. Наприклад, “Боко Харам” регулярно використовує дітей як терористів-смертників у Ніґерії та інших країнах Африки. Ця божевільна поведінка ніяк не стосується Ізраїлю. Більшість членів “Боко Харам” ніколи не зустрічали нікого, хто б зустрічав когось, хто зустрічав єврея. Цей нігілізм безпосередньо випливає з доктрин мучеництва і джигаду, які є унікальними для ісламу. Знову ж таки, я не кажу, що націоналізм і звичайні претензії геть не грають ролі. Грають. Я говорю про релігійне підґрунтя цих конфліктів, яке робить їх гіршими за інші види конфліктів.

Зроблю невеличкий відступ, аби донести цю думку, бо, з мого досвіду, світські люди не можуть зрозуміти, що тут до чого. Це із The New York Times від 12 лютого 1984 року… Майже рівно 40 років тому. Автор — Теренс Сміт, який на той час був колишнім закордонним кореспондентом і головним кореспондентом The New York Times у Білому домі. Початок статті про війну між Іраном та Іраком. Іранська сторона повідомляє, що вони регулярно використовують дітей-солдатів для виконання суїцидальних місій. Повторюся, це із The New York Times 40-річної давнини:

“ЇХНІЙ КВИТОК ДО раю — криваво-червона пов’язка на голові й маленький металевий ключ, з яким вони йдуть у бій. “Сар Аллаг” (“Воїни Бога”), — написано на деяких пов’язках мовою фарсі, що ідентифікує їхніх носіїв як богообраних мучеників, які скористаються своїми ключами, щоби потрапити прямо до раю, якщо загинуть у священній війні проти Іраку, оголошеній їхнім лідером, аятолою Рухоллою Гомейні. Пов’язки і ключі носять молоді хлопці віком від 12 до 17 років [маю зазначити, що в інших джерелах повідомляють про молодший вік, я читав про дітей у віці 9 років, яких використовували в такий спосіб], яких вербують місцеві священнослужителі або просто виловлюють у селах Ірану, інтенсивно втовкмачують їм шиїтську традицію мучеництва, а потім без зброї посилають у бій проти іракської бронетехніки. Часто зв’язані по 20 осіб мотузками, щоби запобігти дезертирству слабкодухих, вони кидаються на колючий дріт або йдуть на іракські мінні поля під кулеметним вогнем, аби розчистити шлях для іранських танків. [Тільки уявіть, як це виглядає з іракського боку: ви — командир іракського танка і бачите зв’язані мотузками групи дітей, які йдуть на вас через мінне поле, і ціною власного життя розчищають міни і колючий дріт.] На спині їхніх кольору хакі сорочок трафаретом написано гасло: “Я маю спеціальний дозвіл імама [цього маніяка Гомейні] увійти до раю”.

Правда, яку ми не можемо випускати з поля зору, полягає в тому, що ГАМАС навмисно створив хаос по обидва боки кордону з Ґазою…

“У десятках інтерв’ю, проведених цим журналістом протягом останніх тижнів з іранськими вигнанцями, науковцями, представниками уряду та розвідки в США і Європі, сліпа віра цих підлітків-мучеників часто згадувалася як символ фанатизму, що є частиною життя в Ісламській Республіці Іран сьогодні. Східноєвропейський журналіст, який став свідком одного з таких штурмів “людською хвилею”, у якому десятки тисяч молодих іранців добровільно пішли на смерть, заледве міг повірити своїм очам, коли спочатку один хлопчик, а потім інший підірвалися на міні і злетіли в повітря від вибуху. “У нас так мало танків”, — без вибачень пояснив журналісту іранський офіцер”.

Гаразд, кілька моментів слід прояснити. Знову ж таки, це божевілля не стосується  Ізраїлю. Тут ми говоримо про війну між Іраном та Іраком 40 років тому. Мусульмани воювали з іншими мусульманами. І це був зомбі-фільм. Ця віра в мучеництво — це рак для розуму. Доки мусульманський світ не переросте її — не піддасть анафемі, не виблює її, не повірить, що колись потурав їй, — потенціал для найбожевільнішого насильства ніколи не зникне. І саме тому не можна миритися з ядерною зброєю в руках джигадистів. Яким би жахливим не було розповсюдження ядерної зброї в будь-якому іншому контексті — просто подумайте, наскільки божевільною є ситуація з Північною Кореєю. Північна Корея має ядерну зброю. Також вони створили міжконтинентальні балістичні ракети (хоча їхня точність усе ще під питанням). І вони погрожують бомбардувати Сполучені Штати. Як би це не було погано, одна річ дозволяє із цим миритися: ми не віримо, що Кім Чен Ин прагне смерті. Він любить баскетбол. У нього 100 машин, гарем і приватний острів. Якби фанатична віра в мучеництво була притаманна Північній Кореї та її лідерам, це неабияк погіршило б ситуацію. Весь світ, і мусульманський світ зокрема, повинен визнати, що джигадизм — це той “изм”, з яким більше не можна миритися.

Що стосується геноциду, то наміри ГАМАСу, задекларовані в їхній установчій хартії і неодноразово підтверджені після 7 жовтня — очевидні: вони прагнуть здійснити справжній геноцид. Вони з гордістю заявляють, що хочуть це зробити. І найгірше те, що вони, врешті, не переймаються власним виживанням. Члени ГАМАСу, як і джигадисти в усьому світі, регулярно скандують: “Ми любимо смерть більше, ніж євреї, невірні, або американці люблять життя”. Хоча це може звучати як позерство, і це може бути позерством для будь-якої окремої людини, якій бракує справжньої віри, загалом — це чесне вираження їхнього релігійного світогляду. Вони є культом смерті. І ГАМАС — це культ смерті, що, виходить, дуже популярний серед палестинців. Навіть попри те, що ГАМАС створив ситуацію, у якій ефективна боротьба з ними вимагає загибелі палестинських мирних жителів.

Знову ж таки, вони свідомо використовують власне населення як живі щити. Вони проклали під Ґазою сотні кілометрів тунелів, більших за лондонське метро, з тисячами входів, що сховані в лікарнях, мечетях, школах, багатоквартирних будинках та інших об’єктах цивільної інфраструктури. Бойовики ГАМАС переховуються в цих тунелях просто зараз, використовуючи невинних мирних жителів, яких вони викрали в Ізраїлі, як додатковий рівень живого щита. Вкрай важливо, що ці тунелі не використовують як бомбосховища для мирного населення. Навпаки, мирне населення приносять у жертву для захисту тунелів. Знову ж таки, у цьому й полягав увесь план. Вони витратили мільярди доларів протягом 17 років на прокладання цих тунелів. Палестинці в Ґазі отримали більше міжнародної допомоги, ніж майже будь-яка інша громада на землі. Вони могли б звести Сінґапур на Середземному морі. Насправді, якби вони були пацифістами, то вже мали б свою державу. Пацифізм дійсно спрацював би, якби його дотримувалися палестинці щодо Ізраїлю. Ізраїль не зміг би протистояти ненасильницькій кампанії в стилі Ганді на підтримку рішення “дві держави для двох народів”. Палестинці, безумовно, виграли б таке моральне змагання, і могли б виграти його ще 50 років тому. Але, загалом кажучи, це культура релігійних фанатиків, якою керують абсолютні фанатики, готові пожертвувати всім заради мучеництва. Як сказав один чільний представник ГАМАСу у відповідь на всі руйнування в Ґазі: “Ми називаємося нацією мучеників. І ми пишаємося тим, що приносимо мучеників у жертву”. Ось проблема, з якою має справу Ізраїль. Те, що робить ГАМАС, у жодному разі не є нормальною людською поведінкою під час війни. Але це нормально для джигадистів. Те, що робить Ізраїль у відчайдушній спробі викорінити ГАМАС, мінімізуючи при цьому загибель мирного населення, у жодному разі не є актом геноциду.

Знову ж таки, нічого з того, що я щойно сказав, навіть будучи правдою, не має сенсу, коли ви бачите тіла загиблих дітей, які витягують з-під завалів. Єдине, що вносить моральну ясність, — це визнання того, що вся ця катастрофа сталася з вини ГАМАСу. І що мирної відповіді на джигадизм бути не може. Кожен, хто закликає до припинення вогню в цей момент, повинен запитати себе: чому він не закликає ГАМАС звільнити заручників? І чому не пам’ятає, що режим припинення вогню був до 6 жовтня? Правда, яку ми не можемо випускати з поля зору, полягає в тому, що ГАМАС навмисно створив хаос по обидва боки кордону з Ґазою.

МІТ № 2: міжнародне гуманітарне право вимагає, щоби відповідь Ізраїлю на палестинську агресію була “пропорційною”.

Коли йдеться про війну в Ґазі, термін “пропорційна” часто розуміють неправильно. Щоби бути дійсно “пропорційною”, у тому сенсі, у якому багато людей розуміють це слово, ізраїльські солдати мали б зґвалтувати, катувати і вбити стільки ж палестинських некомбатантів, скільки бойовики ГАМАСу зґвалтували, катували і вбили в Ізраїлі 7 жовтня. Але, звісно, ніхто не вважає, що така зворотна дикість буде розумною чи етичною відповіддю на насильство з боку ГАМАСу.

Насправді концепція “пропорційності” не стосується кількості жертв з обох сторін конфлікту і тим більше не вимагає, щоби вони були рівними. Вона просто закликає зважувати воєнну важливість тієї чи іншої дії відносно руйнування життя і майна мирного населення, яке вона може спричинити. Міжнародне право дозволяє Ізраїлю повністю знищити ГАМАС, зважаючи на те, що сталося 7 жовтня, і враховуючи той факт, що вони продовжують обстрілювати ізраїльські міста ракетами, навмисно націлюючись на мирне населення. Як я вже казав, Ізраїль не може боротися з ГАМАСом без масової втрати невинних життів, тому що, знову ж таки, ГАМАС навмисно вкоренився серед мирного населення, щоби спричинити якомога більше смертей цивільних.

Окрім джигадизму, в епоху соціальних мереж, здається, багато людей уперше відкривають для себе, якою насправді є сучасна війна. Незалежно від правильності чи неправильності будь-якої причини, гине величезна кількість невинних людей. Аліянти вбили сотні тисяч німецьких мирних жителів під час Другої світової війни й сотні тисяч японських мирних жителів. Як би це виглядало в TikTok?

Існує два типи людей: ті, хто навмисно катують і вбивають дітей та інших некомбатантів, аби максимально посилити жах, і ті, хто намагається уникнути цього…

Нещодавні війни не є винятком. Близько 2 300 американських солдатів загинули у війні в Афганістані. При цьому ми вбили понад 50 000 членів Талібану та інших протиборчих сил, також загинуло близько 50 000 афганських мирних жителів. Таким чином, співвідношення кількості загиблих між двома сторонами становить приблизно 40 до 1. У війні в Іраку ми зазнали вдвічі більших втрат, близько 4 600, і спричинили загибель близько 40 000 військових, тобто співвідношення 9 до 1, але при цьому було вбито близько 200 000 мирного населення. Звісно, багато із цих смертей спричинив міжконфесійний конфлікт між сунітами і шиїтами в Іраку, у якому нас також звинувачують. Якщо прийняти цю провину, то співвідношення загиблих і поранених знову становитиме понад 40 до 1.

Я не збираюся захищати жодну з наших тактик у минулих війнах — чи самі війни. Я навіть не захищаю конкретні рішення Ізраїлю у веденні цієї війни. Відверто кажучи, я не вважаю себе достатньо поінформованим, аби знати, що вони повинні робити. Я хочу сказати, що Ізраїль перебуває під такою пильною увагою у веденні цієї війни, якої ніколи не знали ні Сполучені Штати, ні Велика Британія, ні Франція, ні будь-яка інша країна під час конфлікту. І на відміну від наших воєн в Афганістані та Іраку, війна Ізраїлю проти ГАМАСу є справді екзистенційною. І знову ж таки, вони воюють із джигадистами, які проклали сотні кілометрів тунелів під мирним населенням із метою максимально збільшити втрати життів цивільних. Це немислима ситуація.

Звісно, загибель мирного населення в Ґазі — це справжня трагедія. І ніщо з того, що я тут говорю, не має на меті применшити жах цієї трагедії. Я повторюю це не просто так, адже дуже важко зберігати моральну ясність, коли є загиблі й поранені діти. Наші серця підказують нам рятувати дітей будь-якими способами, і це добре, що ми так реагуємо. Але ми не можемо випускати з уваги той факт, що всю цю трагедію і жах свідомо сконструював ГАМАС із причин, які є цілком зрозумілими для джигадистів, але які жодна нормальна армія ніколи не розглядала й не розглядатиме. Так, цей конфлікт має багато ознак звичайної партизанської війни. Але партизанська війна плюс упевненість у раю — це значно гірше.

Хорошого способу боротьби з таким ворогом просто не існує. Коли ви воюєте із джигадистами, ваші власні докори сумління — сором і жах, які ви відчуваєте, вбиваючи некомбатантів — стають ще однією зброєю в їхніх руках. Джигадисти дуже розумні. Вони знають, що згідно з нашим моральним кодексом кадри вбивств невинного мирного населення в Ґазі є абсолютно неприйнятними. Вони знають, що ми можемо терпіти доти, поки ми не станемо невпізнаними для самих себе — щоби не перетворитися на монстрів. Але ці люди вже — монстри. ГАМАСу просто начхати на палестинських дітей, і вони готові вбивати ізраїльських дітей за першої-ліпшої нагоди. Саме тому їх потрібно знищити. Тут є тільки жахливі і ще гірші варіанти. І, знову ж, проблема глибша, ніж Ізраїль і палестинці. Зрештою, мусульманські спільноти повинні зрозуміти, що їхні релігійні переконання — зокрема доктрини про джигад і мучеництво — роблять будь-який конфлікт такого роду набагато більш безглуздим і жахливим, ніж він має бути. Це їхня провина. І це залишиться їхньою провиною незалежно від того, скільки дітей помре в Ґазі.

Ще раз, сучасні, демократичні, здебільшого світські суспільства повинні прокинутися і усвідомити реальність ситуації: ми маємо справу із садистською божевільною терористичною організацією, що ґвалтує, катує і вбиває некомбатантів, бере заручників, зокрема дітей, а потім використовує власних дітей як живий щит, аби цивілізовані люди не могли ефективно боротися з ними. Вони знають, що зрештою цивілізовані люди в таких ситуаціях стають трохи менш цивілізованими, і можуть менше перейматися колатеральними втратами. Тому можна очікувати, що Ізраїль зісковзне з моральних висот, вбиваючи величезну кількість некомбатантів, і навіть зрештою вчинить власні воєнні злочини. А цивілізовані люди в усьому світі, які вважають себе непричетними до цього конфлікту, упадуть в істерику і почнуть тиснути на Ізраїль, щоби він припинив бойові дії — як робили ще до того, як Ізраїль їх розпочав. 

Ключова відмінність, яку майже ніхто не може тримати в полі зору, полягає в тому, що зараз у світі існує два типи людей: ті, хто навмисно катують і вбивають дітей та інших некомбатантів, аби максимально посилити жах, і ті, хто намагається уникнути цього, хай і недосконало, захищаючись від першого типу людей. Прірва між цими двома групами не може бути більшою, і все, що нам дороге — буквально все — знаходиться по один бік цієї прірви.

Пожертвуй на
Креативний фонд The Arc

Твоя допомога підтримує
наших авторок і інших креативниць

Зробити донейт
Promo

МІТ № 3: євреї — колонізатори, а палестинці — корінний народ.

Євреї безперервно проживали на землях Ізраїлю протягом тисячоріч. Тому євреї — корінний народ регіону. Вони також були корінними жителями Єгипту, Сирії, Ємену, Туреччини, Ірану та інших мусульманських країн — до того, як їх звідти вигнали мусульмани. (Цікаво, що ніхто в ООН не переймається так званим “правом євреїв на повернення”. Хтось тисне на мусульманські країни, щоби вони повернули євреям їхні домівки? Ні. Ось такі асиметрії слід помічати.)

У будь-якому разі Ізраїль не є чимось унікальним серед держав через те, що був створений зовнішніми силами, які просто намалювали лінії на картах після Другої світової війни. Пакистан постав того ж року і в той же спосіб, але ніхто не ставить під сумнів його право на існування. Майже кожна держава на Землі виникла в результаті хаотичної історії завоювань і переселення народів. Зараз існує 22 офіційні мусульманські держави й понад 50 країн із мусульманською більшістю. Це результат багатовікового мусульманського завоювання. Єврейська держава існує рівно одна. І при цьому тільки Ізраїль повинен постійно протистояти звинуваченням у нелегітимності. Тільки Ізраїль повинен постійно відстоювати своє право на існування.

В ООН входить близько 200 держав-членів, а на Ізраїль було накладено більше санкцій цього органу, ніж на всі країни світу разом узяті. Чи означає це, що Ізраїль поводиться особливо погано? Ні. Є країни, як Північна Корея, що перетворила все своє суспільство на табір для ув’язнених. Є країни, як Судан, що вчинив справжній геноцид. Є країни, як Єгипет і Сомалі, де майже 100 відсотків дівчат зазнають калічення статевих органів. Є країни, як Сирія, де вбито на порядки більше мусульманських некомбатантів. Як я вже зазначав, є країни, як Іран, що використовують дітей-солдатів, десятками тисяч, в операціях смертників. Проте ООН постійно засуджує одну вистраждану демократію на Близькому Сході, що бореться за своє фактичне виживання — проти культу смерті, що тішиться звірствами й мученицькою смертю свого мирного населення. 

Знаю, що ООН звучить так, ніби все ще має певну вагу — це ж Організація Об’єднаних Націй, врешті-решт, — але щодо цього та деяких інших питань вона перетворилася на морально збанкрутілу організацію. Є навіть повідомлення про те, що співробітники БАПОР (Агентства для допомоги палестинським біженцям і організації робіт на Близькому Сході) брали участь у масових вбивствах 7 жовтня — як би божевільно це не звучало. І через це Сполучені Штати призупинили фінансування. Лише США дають БАПОР близько 300 мільйонів доларів на рік. І, як широко повідомлялося, школи, що фінансуються ООН, учать палестинських дітей ненавидіти євреїв і прагнути до мученицької смерті. Слово “корупція” навіть не починає охоплювати ці проблеми.

МІТ № 4: звірства, вчинені ГАМАСом, (і понад тисячею палестинських мирних жителів) 7 жовтня — це законна відповідь на гноблення.

Ізраїль залишив Ґазу у 2005 році, примусово виселивши звідти тисячі своїх громадян, і відтоді туди було витрачено мільярди доларів міжнародної допомоги. Тож “гноблення” палестинців у Ґазі з боку Ізраїлю є щонайменше дискусійним. Усі ці роки Ізраїль намагався підтримувати безпечний кордон з Ґазою, що робив і Єгипет, — і все ж ніхто не звинувачує Єгипет у тому, що він перетворив Ґазу на “в’язницю під відкритим небом”. Однак, навіть якщо прийняти звинувачення в “гнобленні”, слід сказати, що не всі гноблені люди відповідають на це зґвалтуваннями, тортурами і вбивствами некомбатантів.

Тибетці дійсно зазнавали гноблення з боку китайців протягом багатьох десятиріч, але вони ніколи не чинили звірств проти китайського мирного населення. Коли євреїв Німеччини нацисти зганяли в ґетто, ті, хто втік, не ґвалтували й не калічили німецьких підлітків і не спалювали живцем німецьких немовлят на знак відплати. Існує незліченна кількість історичних прикладів справжнього гноблення, і все ж дуже мало культур породили бездонне джерело терористів-самогубців. 

Ці відмінності можна пояснити багатьма соціальними факторами, але одним з них, безсумнівно, є ісламські доктрини мучеництва і джигаду. Релігійні переконання дійсно мотивують людей. Ми бачимо це на прикладі фундаменталістського християнства на Заході. Основи релігії мають значення, коли ви — фундаменталіст. І важливо, що основи різноманітних релігій відрізняються. Простий релігійний трайбалізм завжди є потенційним джерелом нетерпимості та насильства — набагато гірше, коли існують окремі доктрини, які пропагують нетерпимість і насильство. Знову ж таки, нам потрібно, щоби 2 мільярди мусульман у світі чесно визнали цю проблему і знайшли спосіб зробити свою віру поміркованішою, особливо навколо доктрин мучеництва, джигаду, відступництва і богохульства — що ставлять їхню віру у вічний конфлікт із сучасним світом.

МІТ № 5: обидві сторони конфлікту однаково цивілізовані, однаково заслуговують на повагу й однаково варті захисту.

Знову ж таки, якщо ми говоримо про дітей, які гинуть по обидва боки конфлікту, то так, людське життя — це людське життя. Але джигадистські організації, такі як ГАМАС, і ширші культури, які їх підтримують, не цінують людське життя так, як ми. Знову ж, хоч це може звучати як пропаганда воєнного часу, це звичайна констатація факту про те, як релігійні переконання спонукають людей і обмежують їхнє мислення. Існує різниця між релігійними фанатиками, які карають жінок побиттям (або й гірше) за показ свого волосся на людях або вбивають їх в ім’я честі за зґвалтування, або обливають їхні обличчя кислотою за якусь гадану провину, або навіть у таких місцях, як Афганістан, за злочин відвідування школи — існує різниця між цим лютим божевіллям і сучасним суспільством, яке ставиться до жінок як до рівних із чоловіками. Існує різниця між суспільством, яке вбиває ґеїв, яке буквально проводить політику скидання їх із дахів униз головою, і суспільством, яке повністю приймає їх. Існує різниця між релігійними фанатиками, які дбають лише про рай, і більшістю інших людей, які ставляться до своїх релігійних переконань не так серйозно — або мають інші переконання, які дозволяють їм належним чином цінувати життя в цьому світі.

Звісно, дії мають значення, але причини, які стоять за ними, також важливі. Який світ ми намагаємося побудувати? Що робитиме кожна окрема людина чи група людей, якщо матиме на це владу?

Ви бачили натовпи, які вітали захоплення ізраїльських заручників і наругу над тілами загиблих євреїв? Ви дивилися ці відео? Чи було схоже, що ці люди хоч трохи зацікавлені в тому, щоб уникнути воєнних злочинів? Таку поведінку ми бачимо по всьому світу в ісламському контексті, навіть коли бойові дії не стосуються євреїв чи США. Чи справа лише в ісламі? Ні. Але іслам має більш ніж достатню частку такого варварства. Нам слід бути чесними щодо цього. Щоби було зрозуміло, я не виступаю за колективне покарання палестинців за їхню відсталість. Я не кажу, що палестинські цивільні, які підтримують ГАМАС, заслуговують на смерть. Однак я кажу, що ми не повинні брехати собі про стан громадської думки в мусульманському світі. Ми повинні розуміти, у що люди вірять і як ці переконання впливають на їхню поведінку. І ми маємо розібратися, як переконати 2 мільярди мусульман по-справжньому приборкати релігійний екстремізм і трайбалізм, що ми бачимо в мусульманському світі. Це величезна проблема.

Нещодавнє опитування серед палестинців, проведене Палестинським центром політичних досліджень, свідчить про широку підтримку ГАМАСу і ще більшу підтримку атак 7 жовтня. Як я вже казав, багатьом із тих, хто не любить ГАМАС, з тих чи інших причин все ж подобається те, що ГАМАС зробив 7 жовтня. Це нещодавнє опитування показує, що хоча лише близько 40 відсотків палестинців підтримують ГАМАС, удвічі більше підтримують звірства 7 жовтня — навмисні тортури і вбивства некомбатантів, захоплення дітей (і навіть немовлят) у заручники. І виправдання, у їхній свідомості, є явно релігійним — це був захист мечеті аль-Акса в Єрусалимі, яку, на їхню думку, осквернив уряд Нетаньягу. 

Звісно, палестинська громада і мусульманський світ загалом настільки пронизані брехнею і теоріями змови, що ми можемо резонно уявити, який відсоток простих мусульман вірить, що 7 жовтня було вбито єврейське мирне населення. Багато хто вважає, що Голокосту ніколи не було. Після 11 вересня ми спостерігали неймовірне видовище, коли мусульмани стверджували, що це була єврейська змова, тому що 4 000 євреїв нібито не з’явилися на роботу 11 вересня, і водночас святкували цей день як велику джигадистську перемогу “Аль-Каїди”. Примирити ці переконання неможливо. 

Загалом ми не говоримо про людей, які є частиною спільноти, що базується на реальності. Але якщо ми хочемо зберегти елементарний моральний здоровий глузд у цей момент історії, то маємо визнати, що є різниця між тими, хто навмисно вбиває некомбатантів — часто в найжахливіші способи — і тими, хто ненавмисно вбиває їх, скидаючи бомби, доклавши значних зусиль, щоб уникнути цього. Існує різниця між суспільством, яке виставляє закатованих заручників напоказ перед глузливим натовпом, і суспільством, яке навіть своїм найнебезпечнішим в’язням надає життєво необхідну медичну допомогу. Більшість людей не усвідомлюють, що нинішній голова ГАМАСу Сінвар вилікувався від раку мозку, перебуваючи в ізраїльській в’язниці. Фактичним організатором атак 7 жовтня був той, чиє життя врятував єврейський онколог. Важко переоцінити різницю. Ви розумієте, наскільки важлива ця різниця? І як вона впливає на все? Просто є різниця між тими, хто намагається поширити культ смерті аж до краю землі, і тими, хто бореться, щоби цього не сталося, а також бореться за збереження норм відкритого суспільства. І неможливо зрозуміти ці відмінності, якщо просто підраховувати кількість загиблих і поранених у цьому чи будь-якому іншому конфлікті.

І саме тому наміри мають значення. Звісно, дії мають значення, але причини, які стоять за ними, також важливі. Який світ ми намагаємося побудувати? Що робитиме кожна окрема людина чи група людей, якщо матиме на це владу? Існують величезні відмінності в тому, чого прагнуть досягти різні групи в цей момент історії. І майбутнє цивілізації залежить від нашої здатності звести ці відмінності до мінімуму — а там, де вони залишаються значними, зменшити їх ще більше за допомогою дипломатії, економічних стимулів та інших форм тиску без насилля. Але є певні групи людей, які відірвалися від землі, — і їх неможливо переконати чи заохотити. І саме тут застосування сили стає необхідним. Будемо сподіватися, що з роками це буде траплятися все рідше і рідше… 

Дякую за увагу.

Інші оповіді Сема Гарріса
Інші оповіді, ілюстровані Дарією Федоренко

Ця оповідь є перекладом подкасту Сема Гарріса від 30 січня 2024 року.
Публікується з дозволу автора

  1. Sam Harris. Episode 351: “5 Myths about Israel and the War in Gaza”. January 30, 2024. [Online]. Доступно: http://surl.li/qkwml (Станом на лютий 2024). ↩︎

Неспроможна держава

Інструкція з розшматування Росії

Януш Буґайський

Росія потребує звільнення від самої себе, адже російська держава стала імперією до того, як росіяни стали нацією, і до того, як величезна країна змогла перетворитися на національну державу.

Ця книга про те, як можна розвивати деволюцію Російської Федерації та сприяти деколонізації поневолених імперією народів, щоби вони мали шанс збудувати власний Люксембург за Полярним колом.