Точка роси

Між камінців і пилу на сонці поблискували гільзи — аванс, обіцянка завтрашніх розваг…

Ілюстраторка

Катерина Мальцева
Точка роси

Вона приходила по своє ранкове чудо сюди вранці. Воно допомагало їй прожити решту дня — серед усього, що її відштовхувало, гнітило, дратувало. Упродовж дня траплялися й інші чудеса. Вона знала, де і як їх спостерегти, і навіть часто ловила краєм ока, проте це було не зовсім те. Не так, як зараз, як тут.

У цю пору повітря тут було іншим. Чи тому, що воно було холоднішим?

Звісно, тут воно було холоднішим. Повітря дихало темним плетивом коріння під ногами, пило ранковий туман, що стелився землею, снідало тихими перегуками якихось ранніх пташок, бавилося… Та чим же воно бавилося? О, звісно, воно би знайшло для себе розвагу, але навіщо витрачати час на пошуки, коли цікаве саме приходить до тебе? Щось тепле, цнотливе і таке… інакше. Тож повітря, напоєне й сите, дихало на повні груди, а вона вдихала його. Вони дихали одночасно. Іншим разом холод відштовхнув би її. Ці сироти, що підіймали волосся по всьому тілу, ніби намагалися списами відігнати холод… Ці соски, що відчувалися ґудзами, зав’язаними руками титанів, і дерлися об в’язаний светр… Ці литки, що на дотик були холодними, як безодня, як кінець світу, і босі ноги, які ніби існували десь в іншому світі… Тремтіння змушувало постогнувати й цокотіти зубами, лоскотало щось усередині. Було тривожно, бентежно, холодно, але це її не відштовхувало. Холод був приємним, вона дихала з ним в унісон, впускала в себе, зливалася з ним. Попри те, що він був… інакшим.

Звісно, тут повітря було свіжішим. Воно дихало ледь чутним плескотом потічка десь між корінням. Снідало червоно-сірою загравою, що пробивалася крізь туман. Пило тіні, що по вінця повнили яр, тяглися від коріння, вихлюпувалися через край. Зараз був їхній час. Свіжість текла в її зіниці, і тепер уже її свідомість тугими ґудзами, зав’язаними руками титанів, дерлася об плетиво того, що хтось би назвав звичним. Але тут усе було інакшим. І їй подобалося інакшою відчувати себе.

Звісно, повітря було чистішим тут. Його всю ніч просіювало місячне сяйво, крила сови, що дрімала зараз на старій вербі, і вітер, що ліниво пропускав його між пальців. Він бавився і працював, працював і розважався. Коли ти любиш те, що робиш, усе життя тобі буде розвагою.

Прохолодне, свіже, чисте повітря робило прохолодною, свіжою і чистою її. Вона дихала ним — воно вивчало її. Вони поступово зближалися, і лоскіт у грудях ріс і ширився, заливаючи душу теплом. Для когось це було б дивним. Для когось, хто не приходив до цього яру день у день, щоби дивитися, спостерігати, вивчати, дружити.

Вона схилила голову набік. Гілля верби ніби простяглося вслід за її поглядом і хитнулося. Там, на кінчику листочка молодого деревця, росла й бубнявіла частинка світу, скруглювалася, важчала. І коли провисла, готова на половині удару серця зірватися в політ, її, таку холодну, чисту й свіжу, упіймали губи — такі гарячі, тремтливі й ніжні.

***

Надюшу називали мрією всіх батьків. Вона була настільки ретельною, слухняною, послідовною і наполегливою, що іноді це могло навіть злякати. Коли вона підростала, часом було навіть тривожно: чи все добре з тим, як вона сприймає світ і себе в ньому? Чи все звично? Але вона була звичайнісінькою дівчинкою. Хіба що… “мрією всіх батьків”, як дехто казав.

Надюша жила на дев’ятому поверсі одного з найвищих будинків свого району. Батьки говорили, що їхній район дуже гарний: багато зелені, близько школа, тихо, чисте повітря. Вона ніколи по-справжньому не розуміла цінності цього всього. Мабуть, їй просто не було з чим порівнювати. За своє життя вона не бувала ніде, крім тієї невеличкої частини міста, де народилася й росла. Ну, не зовсім ніде. Кілька разів їздила з батьками на море, в Туреччину — їй сподобалося. Минулого року теж мали би їхати, але були певні причини, що їм завадили. Бувала вона також і в центрі міста — там дійсно було значно шумніше. Вулички їхнього району після центру здавалися справді тихими. Але в середмісті було кілька великих парків — таких у них не було. Майже біля кожного великого будинку її району був невеликий скверик із дитячим або спортивним майданчиком. Там, де було кілька менших будинків, скверик був один на них усіх. Багато дерев були старими, вони трухлявіли, їх спилювали. Нові, якщо й з’являлися час від часу, то були такими дрібнесенькими, що навіть не вірилося, що колись із них зможуть вирости великі дерева. Саджанці ніби відчували цю зневіру й майже завжди засихали. Їх потім висмикували, викидали, на тому місці під час чергових урочистостей висаджували нові — на згадку про якусь пам’ятну подію. Може, саджанці так часто засихали через те, що їх треба було частіше поливати? Чи взагалі поливати? Та байдуже. Різних важливих дат в історії було стільки, що як вирощувати всі посаджені дерева, ніде буде в наступні роки саджати нові.

Якось Надюша зауважила, що сквери в її районі різні, і спитала про це батька. Чому один сквер — з високих лип і старезних тополь (які, щоправда, майже всі вирізали через вік і сусідські скарги на пух), а інші — здебільшого зі старих фруктових дерев? Раніше їх було багато. Зараз більше пеньків, ніж дерев, але все одно навесні то тут, то там сяяло білим або рожевим вишнево-яблуневим квітом.

Батько пояснив, що колись тут було село. На його місці збудували новий район, а назву залишили ту саму. Ота назва і дерева — все, що від села зосталося. Від широких садів, коли їх вирубували, збереглися огризки біля будинків. А поодинокі височезні тополі й липи — то були шматки колишніх сільських доріг, яким вдалося вціліти, тому що за проєктом району на їхнє місце не претендувало нічого із забудови. Так з’явився їхній район і став тим місцем, у якому вона виросла. У колишньому селі, хоча в селі вона ніколи не була.

Дідусь і бабуся жили в цьому самому місті, але в іншому районі. Мама говорила, що він набагато гірший. Там був величезний завод — розміром з окреме невелике місто. Іноді, коли стояв туман і довго була похмура погода, вітер приганяв від заводу смердючу хмару. Тоді треба було зачиняти вікна й не виходити на вулицю. Там, де жили її бабуся і дідусь, таке бувало часто. Дідусь розповідав, що, коли почали розселяти людей із села й будувати перші багатоквартирні будинки, вони з бабусею зробили все можливе, аби стати в чергу на квартиру для дітей, адже тоді той новий район видавався їм казкою. Тож так і сталося, що Надюша народилася саме тут — у новій частині міста, колишньому селі. Вона часом фантазувала про те, як між їхніми будинками гуляють корови, у калюжах після дощу хлюпочуться гуси, табунці кіз обдирають напівсухі саджанці, кури порпаються в дорожній пилюці, здіймаючи куряву, і навіть дивилася відео про домашню птицю й худобу, щоби краще все уявити. Як не дивно, їй це було цікаво.

Дівчинці загалом подобалася історія — настільки, що вона зголосилася допомогти прикрасити клас до тематичного заходу. То мав бути вечір, присвячений минулому її країни і особливо — боротьбі з ворогами, які постійно хотіли їм нашкодити. Склалося так, що якраз на цей вечір мав прийти її батько-військовий, який саме повернувся на кілька днів додому. Шкода, ненадовго, проте мама пояснила, що так треба. Надюша намагалася все розуміти, але іноді туга за батьком охоплювала її всю. Тоді вона починала просто більше читати, більше вчитися і, звісно, більше цікавитися історією, що допомогла зрозуміти: її батько — один із тих героїв, які сторіччя за сторіччям виковували з їхньої країни те, чим вона була зараз. Думка про це, усвідомлення величі справи батька робили дівчинку щасливою.

Те, наскільки Надюша була сумлінною, було видно по тому, що сьогодні вона встала раніше, щоби завершити роботу. Потрібно було доклеїти кілька літер на плакат, який їй доручили зробити. Правду кажучи, спати хотілося страшенно (звичка вставати пізніше давалася взнаки). Але вона згадувала, що батько нерідко взагалі не спав ночами, мерз в окопі, мок під дощем, відстрілювався від негідників, — і їй ставало совісно за те, що вона — у теплі і сухості, сита й напоєна — не може завершити легеньку роботу. Тож хоч і не надто швидко, проте справа рухалася, і за кілька хвилин усе мало бути готово. До початку уроків залишалося обмаль часу: тільки швиденько одягнутися, поснідати абияк — і бігти до школи.

За вікном саме стояв туман. Не такий, як ото коли від заводу приносило вітром якийсь сморід, а такий, що буває лише вересневими ранками, коли дні ще теплі й ніщо не нагадує про осінь: ні перші жовті листочки на деревах, ні перелітні птахи в небі, ні іній на траві, — тільки такий ось туман іноді. Ранками він устеляв усе довкола, горнувся, перетікав, переповзав. Вона не знала, як це пояснити, проте, здавалося, чітко відчувала різницю між літнім, до прикладу, червневим, туманом і осіннім. Словами це було не описати…

Місцями туман був таким густим, що з їхнього вікна можна було розгледіти тільки дахи сусідніх будівель. А ті з них, які були дво- і триповерховими, узагалі зникали під сизими перекатами. Це ж як цікаво: певно, там із вікон узагалі нічого не видно?

Надюші водночас і подобалося, і не дуже подобалося жити у своєму будинку. З одного боку, бути найвище — це ніби й цікаво, весело. З іншого — кілька її друзів жили в невеликих будинках, не вищих, ніж чотири поверхи, цегляних, що видавалися затишнішими. Можливо, тому що в них не було сміттєпроводу? Бо той сміттєпровід був якоюсь таємничою, мало не магічною річчю. Він уже кілька років не працював, люки на поверхах були заварені наглухо, проте на сходах постійно, у будь-яку пору року, за будь-якої погоди і в будь-яку час доби, смерділо — стабільно й незмінно. Вона не пам’ятала, чому вирішили позбутися сміттєпровода, проте сумнівалася, чи варто взагалі було це робити, оскільки тепер час від часу смерділо ще й у ліфті. Щонайменше раз на тиждень там у когось неодмінно мав розірватися пакет зі відходами. І тоді, навіть після того, як власник згрібав своє добро назад, на підлозі лишалася мокра пляма й дрібні рештки сміття, а в повітрі повисав на весь день важкий і неприємний запах — щоразу, до речі, різний. Дівчинка це також зауважила, бо взагалі була дуже спостережливою і звертала увагу на деталі. Спостерігати за чимось чи вчити щось нове, дізнаючись усе більше і більше деталей, їй подобалося й ніколи не набридало.

Однак зараз питання було не лише у смітті: за останні два місяці тричі вибухало щось на заводі. Кажуть, його атакували ворожі безпілотники. Останнього разу навіть зникло світло на два дні. Вона тоді була шокована тим, наскільки ж довго, виявляється, можна добиратися додому.

І якби ж усе обмежувалося тільки світлом, електроенергією… Дорослі обговорювали багато речей, яких вона не розуміла: ціни, що потроху росли, чиєсь звільнення на маминій роботі, інші непрості дорослі справи. Було й те, що її стосувалося: чимраз більше людей ішло на фронт і дуже багато не поверталося. Це гнітило, бо вона розуміла: одного разу так може піти й не повернутися її батько.

Окрім того, у її місті й у сусідніх містах з’явилося те, чого раніше не було, — повітряні тривоги та бомбосховища. Це все було дико й незвично, проте вона давала собі раду завдяки читанню. У книгах вона знаходила пояснення, розповіді про те, що завжди були вороги, які хотіли поневолити її Вітчизну, зламати й розтоптати її. А їхній шлях — шлях боротьби за правду, за добро, за світло.

Надюші не подобався колір, з яким доводилося працювати. Було щось образливе в тому, що такі чисті й приємні кольори дісталися терористам…

Вона зітхнула й відігнала від себе журливі думи, наче той туман подихом. Так вона не встигне нічого доробити. А батько зараз із мамою, вони снідають на кухні. Кілька днів він узагалі тільки те й робив, що відсипався, від’їдався та відмивався. Тепер нарешті почав ставати схожим на себе — на того, яким був раніше. Мама говорила, що батько дуже зміниться і що йому потрібне буде розуміння й підтримка. Дівчинка не дуже тямила, що це будуть за зміни, проте намагалася бути гарною донькою, гідною батька-героя, — донькою-героїнею.

Надюша глянула за вікно. Туман потроху відступав, із сизої пелени виринули вже чи не всі будинки, навіть найменші. Треба поквапитися й за кілька хвилин виходити з дому. Не варто залишати все на останню хвилину: а раптом, наприклад, зникне світло? Увесь розпорядок, за кілька років прорахований до секунд, буде зруйновано. А в неї ж іще її виріб! Усередині все похололо… Вона дозволила собі надто багато відволікатися. Потрібно зібратися, зосередитися й негайно закінчити роботу.

Остання смужка… Чи ні? Ні, ще потім треба підрізати і знову підклеїти. Ось так. Ось тут… Усі в класі знатимуть, що це її робота, тож вона не може допустити, щоби десь були якісь серйозні недоліки. Не у доньки героя.

Ну і загалом їй подобався порядок, щоб усе завжди було на своєму місці. Водночас деякі речі були їй не до душі. До прикладу, несправедливість, як ота, що вона зараз тримала в руках. Надюші не подобався колір, з яким доводилося працювати. На її думку, було щось образливе в тому, що такі чисті й приємні кольори дісталися терористам. Вона милувалася ясною глибиною блакиті, сонячним теплом жовтизни. Але і жовтий, і блакитний були забороненими кольорами. Виявилося, що то кольори зла. Що за дивні й несправедливі виверти? Їй іноді здавалося, що правді неможливо перемогти, адже є люди — де там, цілі країни, — які тільки й існують, аби брехати й красти в інших, як-от невелика непокірна частина їхньої Батьківщини, яка вигадує щораз смішніші небилиці, щоб пояснити своє небажання жити в мирі і виправдати постійні провокування війни.

Водночас із роздратуванням, яке викликала в неї Україна, вона відчувала гордість за могутню Росію, яка могла за день стерти Україну з лиця землі, однак терпіла її, аби зберегти людей — ні в чому невинних російських громадян, яких обдурили нацистські брехуни. Якщо ж так буде і далі, якщо збільшуватиметься кількість тих, хто не повернувся додому, варто задуматися, як далі бути. Терпець може увірватися. Коли стане цілком очевидно, що Україна — безнадійно хвора, безпросвітно зазомбована територія, варто щось робити. Для того, щоб урятувати всіх, навіть тих, хто не розуміє, що коїться.

Коричневий… Ще й якогось земельно-жаб’ячого відтінку, що їй не подобався. Добре, хоч смужка оранжевого була, хай і невелика, тоненька.

Вона зітхнула, відчуваючи жалість до великої Росії і водночас гордість за неї. Навіть кольорів пристойних їй не залишилося: усе найяскравіше і найпривабливіше розібрали собі заздрісні сусіди та й бавляться строкатими фарбами. Що ж, вони люди скромні, не здійматимуть бучу через такі дрібниці. Хай буде коричневий. Аби мир настав, аби це все скінчилося.

Ось і кінець. Надя задоволено усміхнулася: недаремно прокидалася раніше. На столі перед нею лежав широкий аркуш паперу. Його вистеляли чорні смужки різного розміру, наклеєні в різних напрямках. Трохи збоку лежали великі літери O і V, які були готові ще вчора і вже висохли. Вона щойно закінчила головну літеру — Z — гордість кожного росіянина, кожної росіянки. Хай підсохне, поки вона збиратиметься, а до вечора буде цілком готова, щоб її вішати на стіну в шкільному коридорі, біля дошки пошани зі світлинами героїв, одним із яких був її батько.

Дівчинку трохи дивувало, що для такої святої символіки було використано латинські літери, але очевидно ж, що вирішувати не їй…

Вона приклеїть зараз швидко три великі літери на чорне тло, і це буде… Надюша застигла над плакатом, оцінюючи свій витвір. Все-таки це буде похмуро. Нудно. І темно. Але вона так і не змогла змусити себе придумати нічого іншого, а вчителька завжди заохочувала їх використовувати скрізь символіку спєциальной воєнной опєрациі, тож… Можна було б іще взяти червоне тло, але це було б якось криваво… Її тягнуло зробити тло блакитним, легким, прозорим, може, так було б краще, але раптом комусь спаде на думку, що у неї жовті літери на блакитному тлі? Якось Вася прийшов на урок з жовтими шнурками в синіх кедах — і мав з того проблеми. Вчителька телефонувала батькам, а батько Васі саме пиячив тоді (він здебільшого пиячив) — словом, Васю було шкода. Не хотілося й згадувати. І не хотілося блакитного. Хай уже чорний…

Так само, як не ліпився докупи плакат, що розкинувся перед нею, Надюша, як не старалася, не могла зліпити в одне ціле День тверезості, святкування якого мав оформити її клас, і есвео, що було темою робіт. Але вона потроху звикала, що розуміти — то не для неї робота. Зручність саме й полягала в тому, що розуміти не було потреби нічого: тобі просто говорили, що робити — і ти знай собі роби.

Надюша відклала тюбик з клеєм убік. На пальцях залишилася маленька біла краплинка. Дівчинка потяглася за серветкою з упаковки на столі, витерла клей, подивилася на пальці. На них засохлий клей утворив тонку брудну плівку, куди налипли дрібненькі частинки пилу і обрізки кольорового паперу. Це ж треба, а вона була певна, що тримає свій стіл в ідеальній чистоті. Надюша потерла пальці одне об одного — плівка зібгалася в тоненьку трубочку, яку вона скрутила в кульку й поклала на серветку. Підняла погляд, мимохіть зупинившись на вікні, чи то пак на підвіконні — і завмерла на мить. Ідеальна чистота… Вона бачила ідеальну чистоту. Вона пам’ятає, як та виглядає, якою вона може бути. Надюша повернулася поглядом до свого плакату. Він не був ані ідеальним, ані чистим.

Що ж, певне, є таки недоліки і в тому, щоби просто робити те, що тобі кажуть.

А батько Васі, до речі, зник безвісти цього літа. Вася розповідав, що у батьків були великі борги, а тепер нема. І батька нема. Хоча вона не певна, чи Вася переймається з того бодай трохи. Хоча… хтозна. Он її батько маму б’є постійно, а вона каже, що любить його. Ніби. Чи як це називається?

Дівчинка продовжувала вглядатися в літери, що лежали перед нею. Її трохи дивувало, що для такої святої символіки було використано латинські літери, але очевидно ж, що вирішувати не їй. Якщо треба так, хай буде так. Їй на думку спало цікаве припущення: а що коли саме жовто-блакитне поєднання було прадавнім бойовим кольором Росії? Що коли Україна, як завжди, хитрими вивертами переконала всіх, що жовте й блакитне — це про неї? Вона сама до себе всміхнулася: дивне і неймовірне подумалося, буває ж таке. Але все ніяк не могла зупинити уяву, яка малювала перед нею на столі поєднання інших кольорів, більш світлих, природних, таких, поєднувати які було суворо заборонено. Нічого, колись це все мине, і жовто-блакитне перестане бути символом терористів. Цей час настане, вона знала.

Надюша захоплювалася кореспондентами, які першими ступали на звільнені землі України і мріяла й сама опинитися там, стати однією з тих, хто доторкнувся до історії. Вона багато читала про Маріуполь, зокрема розповіді очевидців про звірства українців, що вирізали населення в безсилій злості, відступаючи. І чула про те, на які жертви йшов простий російський солдат, аби захистити, уберегти. Вона мріяла, що колись зможе пройтися по самому центру давнього Києва, дихати там на повні груди, щаслива від того, що вдихає частину історії, торкається її. І зітхне, нарешті, спокійно: зло переможене.

Отак вона знову відволіклася. Схоже, хтось сьогодні залишиться без сніданку. Але нічого, головне, що виріб готовий і їй не соромно йти до школи. Не соромно перед батьком, перед воїнами есвео й перед усіма поколіннями борців за звільнення рускава міра від усіляких негідників. 

Надюша вже вперлася руками в стіл, щоби відсунути стілець, випрямивши ноги, проте враз зупинилася. Ніби зачепившись поглядом за щось незвичне, вона повернулася — і завмерла.

На краю зовнішнього підвіконня, у дальньому кутку, сиділа дівчинка! Невелика, наче іграшкова, вона сиділа за склом, охопивши руками коліна, і дивилася на Надюшу великими, глибокими й неймовірно блакитними очима, не кліпаючи.

У Надюші сильно закалатало серце. Як таке може бути? Може, вона перевтомилася? Просто заснула за столом, поклавши голову на руки. А що думала про блакитний колір, то ось і примарилося їй. А що, власне, примарилося?

Вона дивилася на дівчинку і розуміла, що це — чи не найкрасивіше, що вона бачила у своєму житті. Дівчинка була одягнена в сукню, яка постійно рухалася. Але не від подуву вітру, ні. Здавалося, сукня постійно перетікала з однієї складки в іншу і водночас залишалася на місці. Так, ніби краплина роси на пальці тремтить. Перевернутий світ мерехтить у ній у відповідь, проте з місця вона не рухається. Ото було щось схоже.

Сама дівчинка була, як звичайна дитина: русява, з довгим волоссям, перекинутим через плече, хіба що незвично мала. І ці її очі, такі самі, як і сукня, — переливчасті, глибоко-блакитні, ясні й прозорі… Вони сяяли, світилися, ніби випромінювали свіжість, ранок, надію, початок, ріст. У тому погляді можна було прочитати, як рухається трава під весняним дощем, як розривають опале листя шапинки грибів, що мали дозріти й набратися сили під осіннім дощем. У зіницях учувалося потріскування шкаралупи в гнізді лісової пташки, стук жолудя об камінь, шурхіт кігтів білки по сосновій корі. Звук крапель роси, що стікає з дзьоба гайворона, який ворушить ним зотліле листя в пошуках поживи ранньою весною. Тінь крука, що промайнула в краплині роси десь високо на полонині. Вітер, що хитнув гілкою над водою. Закапотіло: кап-кап-кап-кап, хоча дощу немає, погожий ранок. Були в тих очах й іскорки, як перші промені сонця, — гаряче-ясно-червоні, невловимі, дрібні, миттєві. Власне, ті очі віддзеркалювали цілий світ, тільки перевернутий із ніг на голову, що змінювався, перетікав, водночас залишаючись на місці. І ці очі, не кліпаючи, заглядали їй у саму душу. Глибокі очі забороненого блакитного кольору.

Надюша прикусила губу й опустила очі на стіл, потім усе-таки встала. Ні, не спить, не примарилося. А якби й так, то хіба не прокинулася б уже від сну після такої з’яви?

Останній штрих до виробу — літера Z — і далі лежала перед нею. У серце кольнула розбіжність — гнилосний колір її виробу супроти ясної блакиті очей, що вдивлялися в неї. Очей, за якими от-от почне сходити сонце.

Раптом штрикнула неприємна думка: а сонце на небі теж, виходить, заборонене? Може, тому в неї немає вибору кольорів, що їй заборонено дивитися вгору? Бо вона має право дивитися тільки вниз, у тінь? І лише тонкі смуги світла пробиваються між пальців, які закривають від неї небо, пробиваються важким помаранчевим кольором останньої заграви?

Про такі речі можна говорити лише з тими, кому довіряєш, бо почуті слова можуть вплинути на все твоє життя, на всю тебе…

Дуже, дуже недобрі думки… Не можна такого думати, бо… бо не можна. Бо заборонено… Заборонено ким? Хто може заборонити небо?

Вона притисла губу сильніше — і зойкнула від болю. Коли перевела погляд знову за вікно, дівчинка на підвіконні продовжувала дивилася на неї. Що за…

Незнайомка усміхнулася — легенько, краєм рота, не рухаючись, не змінюючи виразу обличчя. І наче вітер зірвався з місця, затрусив гіллям старої грушки, що росте на межі біля дороги під горою. Тонкою глянцевою поверхнею по серединній жилці потекла вниз овальним листком краплина роси. Закрутився вітер алеєю лип. (Аж не вірилося, що такі великі дерева могли рости так близько одне до одного. Як же ж вони ділили простір між собою?.. А хоча, може, їм це вдавалося, бо вони — не люди…) Густо потекли краплини з листочків-сердечок на траву, на кору, на сизу пір’їну, що застрягла на гілці. Вітер утнув, повіяв — і потяглася за його повівом услід стара верба над давньою криницею край укатаної колії, яку змінила колись давно бруківка, потекли краплини видовженими канавками тонких листочків, закапали вниз.

Увірвався вітер у душу й почав смикати те, що давно приховане… різне, всяке. Таке, про що Надюші хотілося би з кимось поговорити. Тому що вона любила порядок і ясність, а в усіх історіях, які вона читала чи їм розповідали, були часом місця, яких вона до кінця не розуміла. Буває, ти заходиш до кімнати і відчуваєш: щось стоїть не на місці, проте не знаєш що саме, бо ти тут уперше. Або якщо взагалі раніше ніколи не бувала у приміщеннях і вперше за своє життя потрапила до кімнати? Як тоді визначити, чи все там, як має бути? Із чим їй порівнювати? Так і з життям. Вона раптом відчула, що їй дуже треба, щоби хтось пояснив, чому… Чому що? Найгірше було те, що вона навіть не знала, що саме, бо ніби ж усе було правильно… Проте щось було не так. І якби ж хтось розтлумачив, що саме її бентежить — її, яка все своє життя завжди (ну майже завжди) робить усе правильно, по совісті, послідовно! Де шукати? Куди дивитися?

Зараз вона дивилася в ті глибочезні блакитні очі, але це анітрохи не допомагало. Тільки усмішка стала ніби ще трохи ширшою. Очі каламутили душу, ворохобили її, непокоїли, і її це дратувало. Вона ж була певна, що у своїй свідомості має все чітко розставлене по місцях, а от зараз було стійке відчуття, що чогось гостро бракує… Чогось базового, ґрунтовного, що так гостро вирізнялося їй на лихо в тих блакитних очах, і неодмінно пов’язаного з їхніми жовто-блакитними візерунками. Річ була вже навіть не в кольорах, а в тому, що вони символізували. І що символізували кольори на столі перед нею. Ішлося не про те, до чого можна було прив’язати їх у природі, а про щось глибше: якісь натяки, якісь… ні, не нашіптування… Якби думка могла бути людиною, що йде гірською дорогою, то тінь від пташки, що летіла й пурхнула вбік, побачивши людину, тінь, що на кілька митей падає на камінь, — ось таким незбагненним було її відчуття. Коли є щось, що вказує на те, чого ти не в силах побачити. Але й те, що вказує, зникає, щойно ти зберешся на ньому сфокусуватися.

Якби ж їй хтось пояснив! Якби їй хтось сказав! А так — лише ці очі, які натякають, що питати треба, говорити треба, шукати відповідей треба, тільки от… знати б іще, у кого питати. Мати би ще, з ким говорити. Адже це важливо. Про такі речі можна говорити лише з тими, кому довіряєш, бо почуті слова можуть вплинути на все твоє життя, на всю тебе.

Вона примружилася. Дівчинка за вікном схилила голову набік, усміхнулася — цього разу обома кутиками рота, показавши зубки, очима, — махнула рукою — і зникла.

Надюша постояла ще трохи перед вікном. Цього разу, як і в попередні, дивна незнайомка приходила бентежити її душу. Хоча на перший погляд вона просто… знайомилася? Хай там як, Надюша спіймала себе на думці, що перестала тривожитися через неї і не мала ніякогісінького уявлення про те, добре це чи погано.

***

Ну чьо, всьо на мєстє?
— Да.

Чтокали і дакали між собою двоє у військовій формі і зі зброєю. Обоє високі, тільки один худий, а інший при тілі, не огрядний, але досить широкий. Здавалося, усе на ньому було якимось розхристаним, незібраним.

Це село росіяни зайняли майже без бою. Серйозні бої точилися трохи північніше, а це село (основна, історична його частина) розташовувалося в куті між річкою і ставком. Оборонятися тут було б самогубством, бо не було куди відступати. Тож якось так вийшло, що останні два роки тут було відносно спокійно, військові майже не з’являлися, навіть проїздом. Лише канонаду було чутно — з кожним місяцем усе виразніше. Це зіграло недобрий жарт із мешканцями: не всі з тих, хто могли би виїхати, покинули село. Думали: раніше ж якось миналося, то й далі все буде добре. Ну і в найгіршому зі сценаріїв розраховували, що коли будуть якісь там бої, буде час відступити, виїхати. Мало хто міг собі відверто зізнатися, що ті, хто серйозно думав про виїзд, виїхали одразу після того, як на околицях у полях почали падати снаряди. З тими, що залишилися, історія була та сама, що завжди з людьми, які залишаються зустрічати війну лицем до лиця. Ну і ще була надія, куди ж без неї, що все минеться, що вони існуватимуть у своєму маленькому світі, який ніхто не помітить і не зазіхатиме на нього. Тож коли одного вечора в селі зʼявилася військова техніка, ті, хто бачив її, були здивованими. Ще більше було здивування, коли виявилося, що то росіяни. Місцевий п’яничка поліз було з’ясовувати, “якого х…”, коли один із транспортів став на вигоні біля кооперації і клубу. Там його і пристрелили. Мимохідь. Так і було взяте село.

Нікому нічого не треба було, крім спокою. Й кільком людям із села росіяни спокій уже принесли. Та живим від того легше не ставало…

П’яничка лежав до вечора, поки дехто зі сміливіших не наважилися замотати його тіло в ряднину, кинути на причеп і мотоблоком відвезти на його напівзруйноване обійстя, де й прикопали між бур’янів на городі.

Тепер усе змінилося. Більше росіяни нікого не вбивали. Вони були ситі й розслаблені, тож просто знущалися, але не до смерті. Проте той, хто намагався б розгледіти в цьому милосердя, помилився би.

Худий і дебелий зайшли до приміщення, прокліпалися, звикаючи до зміни освітлення. Надворі було ясно, сонце світило яскраво, але попри те, що вікна будівлі виходили на південь, усередині було досить похмуро. Світла не було, бо трохи далі під час боїв перебили електролінію. Утім, зараз це була не найбільша проблема села. Далеко не найбільша.

Приміщення було прямокутним, досить просторим. Під ногами стелилася вичовгана плитка незрозумілого кольору. По ліву руку стояли засклені тумби, за ними — високі, майже до стелі, полиці. Зазвичай на тумбах за склом була всяка всячина: від ручок, надувних кульок, пострибунчиків і календарів чи кросвордів до чипсів і гарбузового насіння, голок, ниток, майонезу й риболовних гачків. Раніше полиці були заставлені крупами, консервами, оліями, хлібом. Зараз тут було набагато бідніше.

Праворуч стояв стіл із кількома стільцями. Там можна було посидіти, потеревенити, бо часто цей магазин був місцем зустрічі людей, які зі свого обійстя ніде більше не потикалися. Не раз там цідили чарку за чаркою компанії місцевих, а іноді й самітні відвідувачі. Магазин, церква і пошта завжди були центрами громадського життя в селах. Зараз стіл стояв біля заґратованого вікна, світло з якого дещо розбавляло сутінь приміщення.

— А я знаю, шо не на місці, — не вгавав дебелий.

Продавчиня, що принишкла за прилавком, смикнулася. Її руки нервово зминали нижній край кофти — розтягнутої, без чітких розмірів і форми, очі забігали, і вся вона якось втислася у… Якби люди мали надприродні здібності до переміщення в просторі, то вона, певне, стояла би на першій сходинці до того, щоб їх освоїти. Принаймні її вигляд про це промовисто свідчив: виснажена, нахмурена, з запалими очима, навколо яких красувалися темні, помітні навіть у тьмяному освітленні кола та снопики зморшок.

— Я… тут…

Вона знала, що все на місці. Після того, як пристрелили п’яничку, їй наказали сидіти в кооперації і нікуди не виходити, охороняти їхнє добро. Тепер все тут було їхнім добром. Місцевим сюди заходити заборонили. А продавчиня повинна бути завжди на місці — готова їх зустріти й обслужити.

Целка твоя не на місці, шльондро! — бовкнув і зареготав більший. 

Коротка історія мізогінії

Найдавніше упередження у світі

Коротка історія мізогінії

Найдавніше упередження у світі

Дивовижно відверте розслідування давньої, повсюдної і тривалої несправедливості супроти половини людства.

Жінка вся завмерла, а обличчя й узагалі застигло, наче зі смоли було.

Другий хмикнув. Був він якимось миршавеньким, із коротким, чорним, ніби прилизаним волоссям, що липло до голови, наче шерсть, із дрібними й надзвичайно колючими — аж противно — очицями:

Шлюшка-хахлушка, — із задоволенням підхопив він знущання.

Більший знову засміявся. Вони пройшли до столу, відсунули стільці, шкрябаючи вичовгану плитку невизначеного кольору. Міцніший зняв із плеча автомат, спер його на стіл поруч із собою, сів на стілець і смачно зітхнув:

— Йо-хо-хооооо…

Прилизаний сів з іншого боку, спиною до дверей, автомат спер на стіну.

Стіл був порожній, без жодних слідів попередніх обідів.

— Бач, і стіл сьогодні чистий. Треба було лиш раз нею тут протерти… Гей, накривай на стіл, сучко, — махнув рукою більший.

Жінка почала поволі рухатися біля полиць, збираючи щось із продуктів. Ніби й не було нічого за прилавком, але вона вже тримала у руках дві невеличкі пляшки. Потім зігнулася біля тумб і витягла ще щось у шарудливій упаковці, повільно, проте не надто. Стягнула з полиці металеву банку. Рухалася, наче в густому киселі. Так, ніби робила роботу, яку ненавидить, але мусить, бо інакше вб’ють.

— Га, чуєш, який каламбур я вигадав, — великий нетерпляче хитнув головою. Він сидів, відкинувшись на спинку, так, що було боязко за стілець, що аж угинався під ним. Ноги розставив, випростав під столом, великі пальці рук застромив за ремінь.
— Ну? — поцікавився прилизаний.
Сучка-несучка, га-га-а-а, зрозумів? Не сучка типу, але сучка, бо ж несучка, — упершись п’ятами випростаних ніг у підлогу й хитаючи ступнями, ніби в якомусь збудженні, веселун зайшовся реготом. 

Прилизаний пирхнув:

— Дебіл ти, Пірат, — він сидів інакше: нахилившись уперед, спирався ліктями в стіл, ноги схрестив під стільцем.
— Не ображай дебілів, — підняв руки вгору гаданий захисник юродивих.
— Та хто їх, виродків, ображає? Хоча… я топив би їх всіх одразу. А то ще розмножуватись почнуть всі ці дауни, ідіоти і решта цирку, — розмірковуючи вголос, худий спостерігав за продавчинею, яка наближалася до столу, опустивши очі додолу.
— Це все гомосєкі, даю голову на відсік, Кріт. Все гомосєкі.
— Чого б це? — товариш, що відгукувався на Крота, здивовано подивився на співрозмовника.

Жінка саме схилилася, щоб покласти на стіл копчену рибину на пластиковій таці, упаковку картопляних чипсів і нарізану половину хліба. Домашнього. З пекарні їм давно не завозили, років так зо два. Та й узагалі нічого не завозили. Два тижні тому востаннє місцевий крутнувся в район газелькою, узяв трохи чогось на базі, та й те не купували майже. Як світло зникло, то з холодильників копчену рибу, кілька палок ковбаси, три пляшки простроченого кефіру роздали людям — ліпше так, аніж викинути. Олію ще взяли, трохи крупи. Залишилися якісь консерви, закуски типу чипсів. Консерви були дорогими для людей, що залишалися в селі й витрачали залишки своїх заощаджень. Усілякі снеки-сухарики й за кращих часів здебільшого купувала молодь, якої до 2022-го не було в селі аж дуже багато, а після лютого й поготів. От і вийшло так, що росіяни розтягували потроху залишки небагатої сільської кооперації. Люди ж тим часом між собою почали потроху обмінюватися, якщо комусь щось було треба. Здебільшого нікому нічого не треба було, крім спокою, але його не мав майже ніхто. А втім, кільком людям із села росіяни спокій уже принесли. Та живим від того легше не ставало.

Продавчиня ще не випрямилася до кінця, коли каламбурист простягнув ручище й ухопив її за груди. Вона скрикнула, обличчя перекосилося водночас від болю і огиди, ухопившись обома руками за долоню військового, жінка завила, хриплячи.

Ми, рускіє, — чиста нація. Світла, розумієш, без всіх цих збочень. І без ідіотів…

Чоловік по другий бік столу поморщився:

— Та пусти, не псуй апетит. Дай поїсти, решта згодом.

Пірат ощирився до продавчині:

— Чула? Давай бігом! І набирайся сил! Робота буде, однаково маєшся без діла, розімнешся трохи, — він різко потягнув жінку до себе, а потім відштовхнув.

Жінка схлипнула, пішла до прилавка, згорбилася за ним так, щоб її майже не було видно. Але сідати було не можна.

— Так ось, гомосєкі. У нас же, в рускіх, цих даунів майже нема, а чого? Бо з ними не панькаються, а… — Пірат розвів руками, потім стукнув кулаком об кулак. — Природний відбір, розумієш? А там гейроповци плодять ідіотів і носяться з ними. Да там взагалі самі лише виродки. А ми, рускіє, — чиста нація. Світла, розумієш, без всіх цих збочень. І без ідіотів.
— Да як скажеш, — ліниво відповів його співрозмовник і розірвав кольорову упаковку. Вона розпалася майже навпіл. Вигнуті, смажені в олії картопляні слайси розсипалися по столу. Кріт вилаявся.

Пірат розсміявся:

— Мене ідіотом називав, а сам шо? — він тицьнув пальцем у розсипані чипси. Потім узяв кілька, потягнув до рота.
— Не ідіотом, — похмуро буркнув Кріт. — Дебілом.
— Так про шо це я? — махнувши рукою, заплямкав Пірат. — Да ти сам в Європі був, сам все бачив, геж?
— Ну бачив, — буркнув Кріт, тягнучись і собі за чипсами, але тими, що залишилися в пакеті.
— Ну от.

Військові замовкли на десяток секунд, лиш тріщали чипсами. 

— Ну шо, по пійсят? — перервав тишу Пірат.

Кріт, повівши плечима, заперечно хитнув головою:

— Знаєш, шось тут прохолодно. Ходім покурим на сонечку, а потом назад жрать.

Товариш по чарці був не проти:

— Нє, ну давай. Часу в нас вдосталь, Камінь відпустив на пів дня, вважай, вільні.

Стільці скрипнули металевими ніжками по витертих кахлях — обоє встали з-за столу й пішли до виходу, прихопивши з собою зброю.

— А ти давай шевелись. Ми скоро повернемось, — почулося вже від дверей, від кого — продавчиня не розчула.

Жінка провела чоловіків поглядом, потім вийшла з-за прилавка — треба було зібрати розсипану їжу й відкрити консерви.

На вулиці дійсно було значно тепліше. Збоку від входу, де переминались з ноги на ногу військові, росло кілька дерев, на них вистрибували пташки, вичікуючи чогось свого. Десь загавкав пес. Під ногами було кілька засохлих коров’ячих коржиків — невеликих ляпух, таких тоненьких, розплесканих. Такі виходять, коли корова не зупиняється, щоби випорожнитися, і задирає хвоста на ходу.

Кріт штовхнув ногою сіро-коричневий коржик:

— Чуєш.
— Ну, — озвався Пірат, дістаючи з кишені упаковку цигарок.
— А ти не думаєш, шо вона може нас травонуть? — Кріт протягнув руку, відкинув верх упаковки й витяг собі цигарку.
— Вона? Оця от? — Пірат кивнув головою в бік магазину.
— Ну.
— Да нуууу, — презирливо затягнув чоловʼяга. — Подивись на неї. Та її нема вже. Так, трохи ще дихає, але ненадовго.

Кріт чмокнув губами, прикурив від запальнички, яку підніс Пірат, затягнувся і випустив дим:

— Не знаю, — відкашлявся він. — А втім… Ладно, хєр з нею, ходім. Не думаю, шо в неї стане нахабства, навіть якщо б і було шо-небудь під рукою. 
— Так отож. Я ж про шо, — закивав Пірат.

Кілька хвилин курили мовчки. Зрештою Кріт кинув недопалок. Той упав на дорогу, відскочив убік, покрутився й залишився лежати. Чоловік мимохіть провів його поглядом. Потім у поле його зору збоку потрапило ще щось. Він розвернувся, щоб розгледіти, що це, й присвиснув:

— Ой-ой! Ти глянь, Пірат, а хто це у нас тут! — Пірат і собі оглянувся, охнув і радісно вилаявся. Кріт продовжив: — Ти як аж сюди пришкандибала? Га?
— А може, вона тут і була? — Пірат знизав плечима.
— Та ну, і ми не помітили? Не гони, Пірат. Взагалі-то це зальот, а якби це не дівка була? 

Пірат посерйознішав.

— Ну, то як ти тут опинилась? — знову спитав Кріт.

Невисока дівчина років 15–17 дивилася на чоловіків спідлоба, насторожено.

— Говори, сучко! — гримнув на неї Пірат. Дівчина смикнулася, губа в неї затряслася.
— Пожди, ще обісреться, — підняв руку Кріт. — Дивна вона якась. 

Дебелий дотепник теж викинув недопалок, потім приглянувся до дівчини. Одяг на ній висів, волосся було коротке, підстрижене абияк.

— Чуєш, мала. Ходім з нами в магазин, хочеш? — губа в дівчини припинила трястися, але погляд все ще був наїжачений. Вона не промовила ні слова. — Ходім жрать. Їсти. Ням-ням будеш? Голодна? — продовжив Пірат. Дівчина перевела погляд на другого росіянина, потім знову на першого й несміливо кивнула. — Ну от і все. Ходім, красотка, — махнув рукою чоловʼяга.
— Та мутна вона якась, — застережливо глянув на нього Кріт. — Не спіши з нею.
— Там разберемось, не очкуй, — Пірат узяв легенько дівчину за руку, повів біля себе.

Вони переступили поріг кооперації. На столі стояла пляшка, чарки, залишки розсипаних чипсів були вже зібрані, консерва відкрита. Жінка ховалася за прилавком, проте не надто ретельно. Не можна було, щоби вони подумали, що вона насправді ховається. Вона просто стоїть так… Просто стоїть… А раптом вони не помітять? Було б добре… Було б добре… Але, на жаль, уже помітили й знали, де вона. Помітили, щойно приїхали у їхнє село, яке, як сподівалися всі місцеві, омине війна. Не оминула — марні надії. Не тоді, коли Росія так близько.

Жінка за прилавком тихо схлипнула. Дівчина, що стояла біля стіни, повернулася на звук, побачила продавчиню, кволо усміхнулася і помахала їй рукою…

Жінка помітила, що зайшло троє. Придивилася, потім зітхнула, зсутулилася й постаралася злитися з полицями, стати, як вони, аби погляд не зупинявся на ній.

— Хазяйка, у нас гості. Неси ше чарку і стілець! — гаркнув Пірат.

Продавчиня здригнулася, смикнулася з місця ще навіть до того, як усвідомила, куди саме їй треба бігти і що робити. Спіткнулася, ледь не впала, вхопилася рукою за полицю.

— Корова, — буркнув Пірат.

Росіяни не минули і половини шляху до столу, коли почувся чоловічий голос:

— Вибачте… Ееее… Прастітє… 

Військові озирнулись — у дверному отворі ледь виднівся людський силует.

— Ану підійди! Ну! — гаркнув роздратовано Кріт. — Пірат, ти взагалі по сторонам дивишся? Вже друге тіло за дві хвилини до нас прибилось! 

Дівчина позадкувала потроху до стіни, аби не бути на одній лінії з військовими. Нежданий гість тим часом підійшов ближче, нарешті його стало видно — середнього зросту, неголений, у робочому одязі, змарнілий.

Чьо нада? — гаркнув Кріт, перекидаючи автомат з-за спини.

Пірат зробив крок убік, ближче до Крота й далі від лінії вогню. Дівчина ж набурмосилася, відсунулася від нього, уперлася в стіну спиною.

— Хлопці… Еее… Рєбята… Ее… Ґаспода… — чоловік ковтнув нервово. — Не чіпайте її, будь ласка. Вона хвора. 

Військові переглянулися.

— Як хвора? — насторожено поцікавився Кріт.
— Тут хвора, — незнайомець торкнувся рукою скроні. — Вона… вона дитина ще. Якось так вийшло.
— Лайно! — вилаявся Кріт. — Я як знав!
— Ось бач, гомосєкі і сюди дістались, — зітхнув Пірат. — Але гляди, Кріт, хоч і дебілка, але нічогенька така. Та й нікого молодше в цій жопі не знайти. Думаю, таких дебілок треба лишати. 
— Не чіпайте її, — тихо промовив чоловік, тупцюючи на місці. — Вона біди не завдасть, тиха.

Кріт уважно подивився на захисника їхньої здобичі, потім підняв дуло автомата до рівня його грудей:

— Не випробовуй долю, чоловіче. Второпав?
— Второпав, — повільно кивнув чоловік, не зводячи очей з націленої на нього зброї.

Кріт криво усміхнувся. Перевів перемикач із запобіжника на одиночні.

— Е, Кріт, не гони. Давай на вулиці. Нам тут ще сидіти, не гони! Я не хочу його витягувать тоді, а ця сучка-несучка сама не зможе, — Пірат поклав долоню на передпліччя свого худого напарника.

Жінка за прилавком, дивлячись на те, що відбувається, тихо схлипнула. Дівчина, що стояла біля стіни, повернулася на звук, побачила продавчиню, кволо усміхнулася і помахала їй рукою. Тепер та геть розплакалася — тонко, затискаючи рот рукою, аби не було чути, здригаючись усім тілом.

— На вихід, — хитнув дулом в бік дверей Кріт. — Чув, шо веліли?

Чоловік кивнув, обережно підняв руки й позадкував.

— Без дурниць. Йди прямо, ми за тобою.

Шо ти ото по землі повзаєш? Не круто, ти ж тепер не абихто! Ти ж ополченець. Ну? Встать!..

Чоловік розвернувся й переступив поріг. Які вже тут дурниці… Кріт продовжував тримати його на мушці. Пірат вийшов слідом, та перед цим озирнувся на дівчину й підморгнув їй. Та знову насупилася.

Світло надворі різонуло очі. Пташки, здається, розщебеталися ще більше. Було тепло, повівав легенький вітерець. На небі з’явилося трохи хмар.

— Ліворуч, — скерував росіянин. Чоловік мовчки поплівся, куди було сказано, так і тримаючи руки піднятими. — Ну шо, дядьку. Все сказав чи хочеш шось додати?

Чоловік із піднятими руками затрясся.

— Не стріляйте… — тихо проговорив він, зупиняючись.
— Шо-шо? Не чую! — добивався відповіді Кріт.
— Не стріляйте… Буд… Будь ласка. Не вбивайте…
— А шо? Жить різко захотілось? — чоловік під прицілом без надії повісив голову на груди. — То не треба було до нас із дурницями своїми приставать. Рівно стій! — той слухняно випростався.

Вітер повіяв знову, захитав гіллям. Пташки щебетали собі. Ляснув постріл. Чоловік повалився додолу, як підкошений. Кріт розреготався:

— Шо, Пірат, думав, ти один у нас жартівник?

Птахи розлетілися вусібіч із дерев. Чоловік стояв навколішки, упершись руками в землю, його колотило.

— Та кінчай з ним, — усміхнувся його компаньйон. — В мене он живіт уже до спини присох.

Недострачений незнайомець завмер, утупившись в землю перед собою. Лиш руки його продовжували трястися.

— Чуєш, я тут дешо подумав… — знову подав голос Кріт. — У нас же тут ополчення нема, правильно?
— Яке ще оп…? — підходячи і стаючи збоку, здивовано покосився на товариша з автоматом Пірат.
— Шшш, — заткнув його Кріт. — Так от. Будеш у нас першим ополченцем. Ясно?

Чоловік на землі кивнув.

— Ясно? — гаркнув Кріт.
— Ясно, — тихо прохрипів незнайомець.
— Ну тоді вставай. Шо ти ото по землі повзаєш? Не круто, ти ж тепер не абихто! Ти ж ополченець. Ну? Встать! — чоловік повільно підвівся. — Повернись! — той слухняно обернувся обличчям до військових. — Повторюй за мною, — Кріт шморгнув носом. — Клянусь… 

Чоловік перед автоматом і так стояв похнюплено, а тепер зігнувся ще більше:

— Клянусь… — процідив усе-таки.
— Гучніше, падлюко, — прошипів Кріт. — Чіткіше!
— Клянусь! — набравши повітря в груди, вичавив із себе новоявлений ополченець.

Кріт задоволено мугикнув. Дуло автомата нерухомо цілилося чоловікові в живіт.

— Служити вірою і правдою…
— …вірою і правдою… — голос у чоловіка зривався, тремтів. Він і сам тремтів увесь.
Родінє і Отєчєству… 
Отєчєству… 

Ляснув постріл. Чоловік здригнувся. Зігнувся й знову впав на коліна. 

Родінє, сссука! Родінє забув! Урррод! — Кріт розлютувався, а чоловік долі зіщулився. — Гляди, Пірат, ось як з такими буть? Заради них ти лишаєш свій дім, живеш у сараї, замість нормальної тачки трасешся в непонятній коробці, бухаєш чорт зна шо, трахаєш абикого… І все заради цих довбнів, які навіть присягу нормально повторити не здатні? 
— Да, бєспрєдєл, — кивнув Пірат.
Рооодііінє… ооотєєєч…чєствууу… — чоловік проговорив те, що від нього вимагали, підвиваючи, зриваючись на хрип.
— Ура! — гаркнув Кріт, диктуючи завершення присяги. — Ну? — наполягав він, приставивши дуло автомата до потилиці чоловіка. Той завмер. 
— Ура… — почулося тихе.
— Веселіше!
— Урр-рра!
— Ну!
— Ура!
— Ще раз!
— Ура!
— Ось і все, — Кріт стусонув чоловіка автоматом по голові. — Зовсім інша справа. Бач як: був хохлом, а став людиною. Правільна?
Правільна… — поволі повів головою незнайомець. 
— Значить ось як, — росіянин прибрав автомат від людини під його ногами. — Як там тебе звати, ополченцю? А, насрать. Будеш… емммм… Дрищем. Слухай мою команду, рядовий Дрищ: завтра вранці бути в строю. Тобто тут. І бути готовим виконувати всі команди, ясно? 
— Ясно…
— Тоді котися подалі. Я жрать хочу, і так дофіга часу на тебе згаяв, — Кріт уперся ногою в плече чоловіка і з силою штовхнув. Той перекинувся, упав, затулив лице руками. — Кроком руш, я сказав. Йди тренуйся, завтра будемо з тебе людину ліпити…

Чоловік перекинувся на бік, став навколішки. Обережно тремтячою рукою провів по потилиці — на руці залишилася кров. Він витер руку об штани, повільно встав і пішов убік, тримаючись подалі від росіян. Повільно пішов дорогою геть від магазину, а потім зірвався на біг.

Закидаючи автомат на плече, Кріт розсміявся йому вслід. Сплюнув, поліз у кишеню, дістав упаковку цигарок. Витяг одну й закурив.

— Чуєш, Кріт, — Пірат покосився на коробку з цигарками товариша, зітхнув і поліз до себе в кишеню.
— Ну…
— Шо за фігня? 
— Ти про шо?
— Ополчення, — Пірат чиркнув запальничкою, кинув її в кишеню і затягнувся. — Шо за витребеньки? Яке ще ополчення? 

Кріт розсміявся, аж закинув голову. Дим з носа і рота виривався вгору. 

— Пірат… 
— Ну?
— Та яке там ополчення, забудь!

Пірат здивовано вирячився на Крота:

— Так а… — і показав рукою в бік силуету, що наступної миті сховався за поворотом. 

Між камінців і пилу жовтим поблискували на сонці гільзи. Вони були авансом, обіцянкою завтрашніх розваг. І спогадом про розваги вчорашні…

Кріт знову розсміявся:

— Ти полювання любиш?
— Яке полювання… Кріт, ти чого, не лякай мене. Шо ти задумав вже?
— Ти ж розповідав, шо Тузіка свого натаскав на людину, нє?
— Ну да, — Пірат все ще не вкурював, до чого веде його співрозмовник. — На хохлушках трохи пробував, а шо? 
— А то! Ополченець наш, Дрищ, завтра накиває пʼятами, зуб даю! Ну, а ми його покараєм згідно з законами воєнного часу. Трибунал, Пірат. Ми ж не звірі якісь.

Дебелий компаньйон Крота нахмурився:

— А хіба… не простіше було його пристрелити тут і зараз? 
— Ну… — Кріт поцокав язиком. — Не мели дурниць. Ми ж не вбивці, скажеш таке… 

Пірат хмикнув, кинувши недопалок під ноги.

— А дрібнота де? — раптом спохватився Кріт, закрутивши головою вусібіч.

Пірат і собі озирнувся. Навколо не було ні душі.

— Сучка! — спересердя вилаявся дебелий військовий.
— Підкралась тихо і здиміла непомітно… А ти казав, “дебілка”, — пробуркотів Кріт.
— Здиміла — той й здиміла. Чи, може, вона все-таки в магазині? — не полишаючи надії, Пірат зробив крок у бік кооперації.
— Глянем. Якшо не втекла, значить, точно дура, — пожбуривши і собі недопалок долі, Кріт поправив автомат на плечі й рушив до входу в магазин. Пірат плівся слідом.

У магазині дівчини не було. Обидвоє застигли на порозі. Пірат сумно зітхнув:

— А я вже фантазував, як ми розбавим цей прісний день… — промимрив він собі під носа.

Кріт знизав плечима:

— Завтра розважимося, пополюємо. А як повернемося, то й дрібноту знайдем. Дарма, шо втекла, — я встиг роздивитись. Насрать, што дура, єслі удалась фіґура.

Підперши спиною стіну, Пірат потягнувся за новою цигаркою. Підпалив, затягнувся пару разів, струснув попіл.

— А ти нічогенький поет, — усміхнувся дебелий до напарника.
— Я — романтик, Пірат, романтик, — підняв палець угору Кріт. Він зняв автомат і спер його об відчинені навстіж двері кооперації. — Це більше, ніж поет. Це не лише про вірші, це про спосіб життя. Я, трясця, Пушкін для цієї темені, Достоєвський для цих ідіотів і… еее… — Кріт почухав лоба, — хто там ще…
— Пікассо, — підказав товаришу Пірат.
— А це ше хто? — зиркнув на нього з-під лоба Кріт.
— Ну, — невпевнено пересмикнув плечима Пірат, — учений якийсь…
— Точно рускій?
— А хіба ні? Шо, крім рускіх, є справжні науковці? Все ж наше. А як не наше, то вкрадене від нас… 
— Нммм, — скривив губи Кріт. — Напевно… Ти той… на порозі не пали, Пікассо. Ми ж маєм буть прикладом для місцевих дикунів, а не гадити, де їмо.

Пірат недовірливо покосився на Крота, побачивши, що той не жартує, розтер круговими рухами натрушений під ногами попіл, зробив пару кроків від порогу і викинув недопалок поодаль.

— Так і шо у нас тут? — Кріт підхопив автомат і пірнув всередину напівтемного приміщення. Слідом за ним до столу рушив і Пірат. — Є шо пожувать? Та невже! 

По вичовганій плитці зашкребло ніжками стільців.

Надворі пташки, що зникли були після пострілів, несміливо починали знову подавати голос.

Між камінців і пилу жовтим поблискували на сонці гільзи. Вони були авансом, обіцянкою завтрашніх розваг. І спогадом про розваги вчорашні…

***

Від роси було мокре все: одяг, долоні, волосся. Він лежав так, що сонце вибивало снопи іскор із краплинок вологи, що нанизалися на павутину перед ним. Він починав замерзати — одягнутий був легко, щоб іти швидко, але сталося так, що треба лежати тихо.

Він скосив очі.

Руся лежала беззвучно — про це він хвилювався найбільше. Як поведе себе дівчина, яка живе десь у своєму світі? Як реагуватиме на те, що він тягнутиме її хтозна-куди?

— То погані люди, чуєш?

Вона дивилася кудись повз нього і хтозна, що вона думала собі там насправді.

— Дуже погані. Вони хотіли тебе образити, зробити тобі боляче, хотіли зробити недобре.

Той самий відсторонений погляд.

— Я захистив тебе. За це вони стріляли по мені.

Вона різко повернулася до нього, налякана.

— Он як. Це ти зрозуміла… Вони і по тобі будуть стріляти. І ще гірше… робитимуть. Але я захищу тебе, добре?

Вона кивнула.

— Тоді завтра вранці йдемо. До того, як зійде сонце. Пройдемо городами. Буть тут зранку, щоб я тебе не шукав. Я заберу тебе від цих людей, добре?

Дівчина кивнула знову.

— Завтра. Вранці, — повільно повторив він. — Тут, — тицьнув пальцем собі під ноги. — Ти приходиш і я тебе забираю від поганих людей.

Вона знову повільно кивнула.

Їх обох, імовірно, застрелять. То був би найкращий варіант у разі, якби їх упіймали. Усе інше було дуже, дуже поганим. Як на нього, навіть гірше, ніж смерть…

Після тієї короткої настанови дівчині, яка була трохи не при тямі, він ще подумав: чи не надто він ризикує? Може, варто було забрати її відразу з собою? Але забирати куди? До себе додому? Якось наче й не теє… не годиться. А йти з нею — теж не дуже хотів мати розмову з її бабою. А що вона бабі не скаже нічого, він був певен. Тому ліпше все ж ризикнути, домовитися про зустріч. Бо на ніч виходити — теж дурне. Тільки із сил вибʼються, а нікуди так і не дістануться. Що вранці тут їх вже не має бути, це він знав напевне. Мав з’явитися вранці до магазину. Він не вірив у маячню про ополчення. Вони просто зловтішаються, розважаються. Але то було розвагою лише для них, для нього ж — смертельною небезпекою. Якщо він не прийде, його вб’ють. Ну очевидно ж, він буцім дав присягу. Якщо ж прийде? Теж, мабуть, уб’ють. Або знущатимуться і потім уб’ють. Скоріш за все саме так і буде. А Руся… а Русю не вб’ють. Руся житиме, скільки протягне… Але і для нього, і для неї ліпше, якщо вони просто отримають по кілька куль у спину, утікаючи. Так буде краще…

Ех, захистив… Він так сказав їй, саме так, проте… Який то був захист?

Він згадав учорашнє зіткнення й вкотре розсердився на себе. Він так налякався, що дивом не напудив у штани. І ніби ж не геть боягуз, і наче й не боїться смерті, щоб аж так панічно. А от учора його так пройняло… Але що він міг сказати, як він міг протистояти дулу, націленому в груди? Якщо він хотів жити, мусив удавати із себе максимально покірного. Інакше варіант залишався один, тільки один. Тож хай уже як там учора було, проте зараз він живий і вони вибралися із села. Він і Руся.

Уранці вона прийшла, як було домовлено. У тому ж одязі — певне, навіть не знімала його. Її трусило від холоду — воно й не дивно. Він мусив віддати свою куртку їй, тож потім уже трусило його. Але з настанням ранку стало трохи легше. Та й трусило його не так від прохолоди, як від нервів, від напруги: він ставав на смертельну стежку. Для себе він чітко визначив: якщо їх упіймають — вириватися, бігти, тягнути за собою Русю. Так їх обох, імовірно, застрелять. То був би найкращий варіант у разі, якби їх упіймали. Усе інше було дуже, дуже поганим. Як на нього, навіть гірше, ніж смерть.

Зараз, лежачи в мокрій траві, він неймовірно радів. Радів від того, що жінку з дітьми відправив до сестри, на Вінниччину. Хай там як, так ліпше. Йому ставало страшно від думки, що росіяни могли застати його дружину і трьох дочок (найменшій — сім, старшій — сімнадцять) у селі. Він думав про це і радів: найгіршого для нього не трапилося. Як порівняти з тим, що могло би бути, смерть йому здається анітрохи не страшною.

Узагалі він дуже затримався в селі. Мав привести справи до ладу й рушати за дівчатами. Там десь він і до військкомату потрапив би, чи як їх там по-новому називають, але однаково краще, ніж сидіти, виглядаючи невідомо чого. А так хоч із родиною побачився б. От було би смішно, якби потім назад до свого села прийшов, тільки вже як військовослужбовець. Утім, що гадати, забарився він. І досадно ж, бо думав от-от рушати. Ну як от-от, після осінньої оранки. Не міг покинути просто так село, у якому багато років він був єдиним трактористом зі справним трактором, що виручав людей із городами. Отак і вирішив було: відоре, потім замикає обійстя — і все, ходу. Худобу вже давно пороздавав по сусідах кому що. Залишилися тільки він та кіт. Ну, кіт уже собі якось дасть раду. Улітку він і так майже вдома не буває, а взимку… Може, сусіди, хто позосталися, пожаліють тваринку, подбають про неї.

Він похитав головою. Це ж треба, поруч десь ті двоє збоченців, шукають його, а він про кота думає. Але хіба можна інакше? Це ж як-не-як частинка їхньої родини. Добре, що хоч котам росіяни не загрожують. Принаймні він хотів у це вірити. Не може ж бути все настільки погано… Хоча… куди вже гірше? Куди вже?!

Від села городами йшли майже навпомацки. Він не боявся, бо знав усі ті городи напам’ять. Боявся тільки — а що, коли десь стоїть хтось на чатах? Тож і рухалися повільно, обережно, прислухаючись. Тому світанок їх застав не так і далеко від села, принаймні не настільки далеко, як йому хотілося б.

Після людських городів починалися поля. У першій же посадці в полі він зупинився, щоб огледітися й подумати, а що ж тепер. Приблизний план у нього був: вибратися за село й подивитися, як можна рухатися далі. Те, що він зупинився, було дуже добре, — виявилося, що за ними йшли. У ранковій сірій імлі силуети людей удалині зливалися з кущами, парканами, деревами, та все ж якийсь рух насторожив його. А може, здалося? Повискування собаки, що долетіло до вух, показало, що ні. На жаль, він не помилявся.

Він тішив себе думкою, що недарма залишився так надовго. Зрештою, допоміг їй, бо більше ніхто, певне, не наважився б ризикувати заради цієї дитини…

Дуже, дуже кепсько. У них великі проблеми. Хотілося вірити, що то не вчорашні військові, з якими він мав зустріч у кооперації. Хотілося, проте здоровий глузд говорив, що для помилки немає місця. Ліпше вважати, що є пряма загроза, і діяти відповідно.

Від тієї посадки вони з Русею бігли, наче їх у тім’я клювало. Треба було сховатися за наступною посадкою, поки їх не помітили. Зрозуміло, що коли пес пристане на слід, то бачать їх чи ні уже не буде настільки принциповим, проте все одно ліпше, щоби їх не помічали. Може, вони не знають, що переслідують двох? Побачать Русю, ще чого доброго відчують азарт, захочуть наздогнати їх за будь-яку ціну. А так хтозна, може, набридне на якомусь відрізку шляху вештатися мокрими полями… 

І взагалі, чому їм не сиділося, чому не спалося? Чого це вони вийшли його шукати? Він нахмурився. А може, шукають не його? Раптом це просто збіг? Можуть же бути в них тут якісь інші справи? Він посміхнувся сам до себе: ну звісно, у росіян важливі справи рано-вранці. Замість того, щоб намагатися взяти все від села й відпочивати, поки є час, зайнявши людські хати, вони гуляли на світанку вкритими росою полями. Ага, звісно, так воно й було. Якби вони шукали когось іншого, це був би дуже дивний збіг. Він провів уявну лінію між подіями: ось вони тікають із Русею з села, ось пара людей із псом шукає когось чи щось. Ця уявна пряма впиралася у його вчорашній інцидент із військовими. Усе ставало на свої місця.

Вони шукають його, це — факт. Не ясно залишалося, як же ж вони вивідали, коли і куди він ітиме. Але те, що вони це знають, — очевидно. Що ж, уже як є. Залишається тільки рухатися швидко й надіятися, що на якомусь етапі переслідувачі не захочуть іти за ним далі. Власне, не таке вже він велике цабе. Хоча росіяни даремно знущалися з нього: його навичок досить, аби керувати важкою технікою. Якби вони знали про те, що він має свого трактора, уже, певне, пропонували би щось. А може й ні, вирішили б, що не надто розумно довіряти йому бойовий транспорт.

І дуже правильно зробили б. Він був певен, що краще загинути десь безіменно в полі, ніж працювати на росіян. Хоча би тому, що вони його руками убивали б його ж людей. Ні, то він зробив дурницю, що затримався. Треба було йти зі своїми дівчатами, а там би вже вирішив, чи йти до війська, чи не квапитися, — мав бо ще невелику відстрочку до повноліття старшої. Натомість він узявся за оранку, господарство законсервовував… Поки законсервував, он, росіяни прийшли. Краще, мабуть, спалити все, аніж до їхніх лап потрапить.

Але ж, з іншого боку, не було би його — що би сталося з Русею?

Він покосився на дівчину. Вона дрімала, поклавши голову на руки. Так і була в його куртці — він усміхнувся. Зараз ніхто не сказав би, що вона не зовсім така, як усі. Красива, хоча й трохи замурзана. А як умити, причепурити, то наречена була б завидна. Він зітхнув: до тієї миті, поки не треба буде відповідати на якесь питання…

Він тішив себе думкою, що недарма залишився так надовго. Зрештою, допоміг їй, бо більше ніхто, певне, не наважився б ризикувати заради цієї дитини. Та й сам він учора чи не сотню разів устиг пожалкувати, що встряг у ту халепу. Але нічого, нічого, уже як є. Головне, не вішати носа, рухатися вперед, а там якось буде. Найважче позаду — із села вирвалися. Частину дороги минули, перетнули одну посадку, другу і зараз відпочивали на краю широкої балки, порослої переліском. Це русло струмка, який десь далеко перетворюється на річку й тече аж до самісінького Дніпра. За цією балкою — поле, а за ним уже справжній ліс, заказник. Там уже легше загубитися, от тільки те поле треба перебігти на одному диханні.

— Ти відпочила? — спитав він у дівчини, підводячись.

Він не хотів зупинятися, проте розумів, що далі так не можна. Він уже ледь переставляв ноги, та й Руся вже не могла йти швидко. Треба було трішки передихнути, щоб далі рухатися з більш-менш пристойною швидкістю, а не плентатися. Так бо їх наздоженуть неодмінно.

Руся кивнула, не розплющуючи очей. Тю, не спала? Чи спала так чутко? А хто її знає. Реагує — і то добре. Не шумить, не капризує, не робить дурниць — прекрасно. Значить, щось вона там таки розуміє. І в них є шанс.

— Нам час іти.

Руся знову кивнула, зітхнувши. Пригрілася, певне. Ех, він би й сам не проти! Треба було брати дві куртки. Щось він не подумав, та вже нехай. Зараз не до вигрівання. Нагріються, коли бігтимуть.

***

— Мам, мааа!

Жінка на стільці різко обернулася. Вона не звикла до того, щоби дочка говорила таким тоном. Зазвичай розважлива, спокійна, усе добре продумує перед тим, як сказати, а тут гупнула дверима об стіну, увірвалася в коридор зі своєї кімнати і давай кликати маму — то було щось украй дивне.

— Шо сталось?

Дочка спинилася на порозі кухні, обвела очима маму, батька — обоє сиділи за столом, біля вікна. Пили чай, певне, проте зараз у руках не тримали чашок — дивилися на неї.

— Там знову дівчинка на підвіконні! Знову сидить, я її бачила! 

Чоловік із блідим, худим, витягнутим обличчям подивився на жінку здивовано:

— Це ше хто в нас по підвіконню лазить? 

Жінка зітхнула, хитаючи головою:

— Надюш…
— Мам… — не вгавала дівчинка, човгаючи правою ногою по лінолеуму.
— Добре, — мама зітхнула знов. — Я розумію, — вона встала зі стільця. — Ходім глянемо на твою дівчинку.
— І я б оком кинув, — чоловік підбадьорливо кивнув дочці, в якої на очах забриніли сльози, і смикнувся, щоби підвестися.
— Мам, так її вже нема!
— І де ділася? — мама нахмурилася.
— Стрибнула? — насторожився чоловік.
— Просто… — дівчинка затрясла руками перед собою, — просто зникла! Розтанула! Але вона дивилась на мене, я її бачила… — Надюша показала пальцем у напрямку своєї кімнати, — в вона — мене! — дівчинка тицьнула пальцем другої руки себе в груди і так і завмерла в розпачі. В очах збиралося дедалі більше сліз.

Рядова Надіє, слухай команду! — чоловік усміхнувся, дівчинка слідом за ним. — Почати ознайомлення з подарунками негайно!..

У жінки опустилися плечі, вона вся якось змарніла:

— Надюш…
— Та шо у вас тут стряслося? — здивовано-роздратовано поцікавився чоловік, переводячи погляд з однієї на другу. Дружина махнула рукою.
— Мама мені не вірить, — жалісливо проговорила дівчинка, роблячи крок до батька. — Пааап! Але ж я точно знаю! Просто ніяк не виходить мамі показати, вона її ніяк не застане!
— Ааааа… — чоловік відкрив рота, ніби почав було говорити щось, а потім забув що. Перевів погляд на маму, та знизала плечима й відвернулася.
— Добре, — ляснув себе по колінах долонями чоловік, дружина й донька аж здригнулися від несподіванки. — Добре. Гляди, коли ти увійшла, я саме розповідав мамі, що вчора ввечері мені віддали мій вантаж. Знаєш, чому це важливо? 

Дівчинка супилася, кілька сльозинок скотилися з її очей і тепер несміливо тремтіли на підборідді. Зміна теми, певне, не дуже їй сподобалася, якийсь там вантаж не дуже її цікавив.

Батько ж підбадьорливо усміхнувся:

— Я ж із есвео подарунки привіз. Тобі, мамі. Мамі вже подарував, а ти вчора ввечері спала. Я пізно повернувся. Візьми пакет у вітальній, глянь — там дещо цікаве для тебе… Про дівчинку на вікні теж поговорим, просто я про подарунки згадав, і цікаво ж, чи прийдуться тобі до душі? — чоловік запитально глянув на доньку. Мама теж повернулася до неї. Спостерігала.

Надюша все ще була засмученою, проте сльози принаймні припинили котитися по щоках. Вона витерла підборіддя й щоки руками, потім ойкнула, глянувши на мокрі долоні. Мама усміхнулася, повернулася до столу, узяла серветку й подала доньці. Та ніколи не витерла би руки в себе, навіть якби йшлося про чисту воду.

— Дякую… — дівчинка зіжмакала використану серветку і тримала її в кулаці. — Дякую, пап, — повернулася до батька. — Але я вже запізнююсь у школу, не встигаю, давай потім?

Чоловік усміхнувся, відкинувся на стільці й протягнув руки:

— Ходи сюди.

Дівчинка слухняно підійшла. Він узяв її за плечі:

— За два тижні я знову поїду на есвео. Карати поганців. Думаю, нічого страшного не трапиться, якшо ти кілька разів пропустиш перший урок. Га? Шо скажеш?
— Ну… — дівчинка надула губи. — Навіть не знаю… Це не дуже гарно…

Батько не відступав:

— Ну тоді давай так: вважай, це наказ. Наказ старшого за званням… 

Дівчинка хмикнула.

— Рядова Надіє, слухай команду! — чоловік усміхнувся, дівчинка слідом за ним. — Почати ознайомлення з подарунками негайно! — тут Надюша вже розсміялася, а батько продовжив уже без пафосу, спокійно. — Ну ходи, дивись. А про дівчинку ще поговоримо, обіцяю. 

Дівчинка зробила кілька кроків до коридору, проте біля порогу озирнулася:

— Але ж у школі запитають… 
— Не запитають, — батько махнув рукою. — Я зараз напишу твоїй класній керівниці, впевнений, вона піде нам назустріч, сейчас напишу твоей классной, — чоловік потягнувся до кишені за телефоном.

Донька усміхнулася, розвернулася й пішла хутенько туди, де, як казав батько, на неї чекали подарунки. Батько шумно видихнув, повернувся до дружини:

— Лєна…
— Шо? — жінка стояла, обхопивши себе за плечі руками, й дивилася вслід Надюші.
— Шо за хєрня? Чого ти мовчала?
— А шо ти зробив би? — пошепки заперечила жінка. — Кинув би все і примчав? Я хвилювалась за тебе, тому й не говорила зайвого. У нас і обстріли були, і… 
— Та знаю я про обстріли, — чоловік теж перейшов на шепіт.
— І шо сусідній будинок тушили, теж знаєш, Льонь? І шо в нашому кілька вікон вибило? 

Чоловік замовк.

— Це як? Снарядом? 
— Та ні. Дрони українські. На завод летіли, наше ППО кілька збило й уламки… А один прямо у дворі вибухнув. Добре, шо біля гаражів. Ось так от. 

Льоня нахмурився, перевів погляд на коридор, стиснув щелепи.

— Ну хохли. Ну падлюки. Покидьки, — процідив він тихо крізь зуби. Потім шумно вдихнув носом. — Ти за них, за ті рила хохляцькі, жопу рвеш, шоб жили по-людськи, а вони по дітях у наших містах ціляться. Покидьки. 

Поки ми готові вбивати всіх — Росія стоїть. Ми стоїмо, розумієш? А ці соплі… ця маячня про мир і любов ніколи нічим добрим не обходилась…

Льоня вдихнув знову. Лєна зітхнула і знову присіла на стілець. Він заговорив ще тихіше.

— Як як знав! Жодного урода в полон не взяв. Трапилося якось: вийшли ми на чотирьох, які відбились від зграї. Здалися. Я особисто двох пристрелив. Тут же. Не шкодую. 

Дружина побіліла:

— Любий, ти хоча б Надюші такого не розповідай. Вона й так хвилюється… — дружина потяглася через стіл і накрила своєю долонею долоню чоловіка, — переживає. Дуже близько все до серця бере.
— Шо саме? — Льоня нервово висмикнув руку. 
— Побивається, шо ми ж, як-не-як, брати… Навіщо вбиваєм одне одного. Їй складно усвідомити, шо таке війна, розумієш? 

Чоловік уважно подивився на неї:

— Дивись мені, Лєн, це не жарти. Вона вже доросла. Я як батько маю їй все пояснити. — Льоня…

Льоня стиснув руку в кулак. Погляд став ще суворішим.

— А то потім шо? Поки ми готові вбивати всіх — Росія стоїть. Ми стоїмо, розумієш? А ці соплі… ця маячня про мир і любов ніколи нічим добрим не обходилась. Повір. Хохли — тупі кровожерливі падлюки! Не наражай дитину на небезпеку. Не можна, шоб вона вірила в ці нісенітниці, — після цієї тиради вуста чоловіка склалися в вузьку бліду лінію. 
— Я розумію… Однаково… Можеш ніжніше… — не вгавала з умовлянням Лєна. Чоловік хмикнув. Дружина теж стиснула губи. — Думаю, це через переживання. 
— Шо?
— Ну, ці… Видіння її. Вона хвилюється. Ось як ти поїхав, то все й почалося. 
— І часто?
— Ні, — Лєна похитала головою. — Кілька разів, але завжди одне й теж. Дівчинка в блакитній сукенці. З великими блакитними очима. На підвіконні. Вранці. 
— І шо робить?
— Хто? Надя?
— Ну, не тормози, Лєн, — поморщився від досади Льоня, — дівчинка шо робить? 
— Ааа… — потупилась дружина. — Та нічого. Дивиться. 

Пів хвилини Льоня задумливо хмурився, а тоді незадоволено випалив:

— Шось мені муляє ця подружка по той бік вікна, — розтираючи пальцями борозни на чолі. 
— Розумію, — зітхнула Лєна, упершись ліктями в стіл. — Я намагалась з нею розмовляти.
— І як?
— Психологи… — Лена нахилилася вперед, ще більше збавивши голос, — радять не тиснути. Я обережно…

Настала чоловікова черга зітхати.

— І ти ніколи її не бачила? 
— Любий, — дружина з докором глянула на нього. — Я, звісно, втомлююся, та не настільки. 
— Ясно. Подивимось, — Льоня відкинувся на спинку стільця. — Якщо буде продовження, підемо по лікарям. Справа серйозна.
— Пробач, — скрушно озвалась Лєна. — Не казала тобі, бо не хотіла хвилювати. 
— Дарма, — махнув рукою чоловік. — Повір, я тобі й половини всього не розповідаю. 

Жінка знову піджала губи. Між парою знову запала тиша.

— Зроблю новий чай. Цей вже прохолов, — перервавши мовчанку, Лєна випросталася, підійшла до кухонної стільниці. — Любий… — не обертаючись, озвалася до чоловіка.
— Га?
— Добре, шо ти приїхав. Важко нам без тебе, — набираючи з крану води в чайник, продовжила вона.
— Бачу, — буркнув чоловік.
— Може… — Лєна клацнула вимикачем чайника.
— Не може, — відрізав Льоня, ніби прочитавши її думки.
— Але чому? — дружина розвернулась, щоби бачити обличчя чоловіка.
— Гроші гарні платять, особливо бойові. Це раз. Ну і хохли самі по собі не поздихають. Це два. Є причини, — Льоня схрестив руки на грудях.

Жінка знову відвернулась. Утупившись у чайник, що починав шипіти, так і завмерла. Та не надовго. Бо в бульбашках, що підіймалися з дна чайника, їй привиджувався якийсь химерний танець. Як той, що могла бачити за своїм вікном у виконанні вигаданої дівчинки її донька. Лєна зітхнула, потерла кінчиками пальців скроні. Так скоро психологи будуть потрібні їй самій.

— Є причини, — повторив Льоня. — Ми ще до Берліна дійдемо, ось побачиш.

Є причини. Причини є завжди. Якщо ж нема — нема проблем їх придумати. Бо причини повинні бути завжди під рукою, якщо треба щось комусь пояснити чи довести.

***

У грудях млосно пекло, кололо в боку, тенькало щось у голові, пульсувало в очах. Він сперся на дерево, похитав головою, уперся руками в коліна. Підняв очі, глянув на Русю. Та стривожено дивилася на нього.

— Все нормально, — він усміхнувся. — Так, гідравліка стара вже, але поміняти нікому. Нічого, нічого. Потихеньку. Найгірше позаду, найскладніше ми витримали.

Руся мала кращий вигляд, ніж він. Ну ще б пак, молодша ж утричі! Він здивувався б, якби було інакше. Зараз вона розпашілася, щоки були рум’яними, розтулені вуста повні, яскраві. Груди підіймалися швидко. Він усміхнувся, відвів очі. Не можна так дивитися, вона ж дитина проти нього. Добре, що жінка не бачить. Але ж вродлива мала, як він раніше не помічав. Може, тому що завжди вешталася тихо попідтинню, опустивши голову, а тут стало видно живу людину, яскраву, ще й до того ж яку!

— Ех, Руся-Руся, — похитав головою чоловік, поволі випростуючись. — Тобі би ще трохи кебети, була би дівка — куди там, на все село, на весь район, та ще й на сусідній. Розумієш?

Дівчина подивилася на нього, схилила голову. Усміхнулася.

— Та нічого, — він хмикнув. — Не переймайся, Русь. Усе добре, усе добре, мала. Ще все попереду. Не вішай носа. Хоча ти й не вішаєш. Ну й молодець!

Чоловік усміхнувся. Руся відвела очі вбік, підняла голову вгору й завмерла. Чоловік і собі підняв очі догори. Що ж вона там побачила?

Вони були вже в заказнику. Поле між лісом і балкою перебігли швидко, добре, що перед тим відпочили. На відкритій місцині їх могла погубити зайва секунда, тому бігли, не шкодуючи ніг, легенів. Не дивно, що йому було так кепсько. Давно він так себе не навантажував. Та ще й полем бігти — це тобі не дорогою, чи бодай стежкою. Словом, він пооглядався потім уже з-за перших дерев — усе було чисто. Нікого, нічого. Тож і дозволив трохи перепочити. Це було не зайвим ні для нього, ні для неї. Відійшли тільки трохи далі в ліс, на якихось кілька сотень кроків. Так, про всяк випадок. Перестраховувалися.

Чого Руся так видивлялася у вишину?

Високо над ними гілля дубів перекривало небо гілчастим мереживом без жодної послідовності, без розміреності, хаотично. І це було красиво. Якби котрийсь із майстрів узявся повторити це, може, йому і вдалося б, але він мав би бути надзвичайно талановитим. Однак правда в тім, що це була би копія, наслідування того, що сформувалося саме, без участі людини. То ж була мозаїка, яку можна було спробувати повторити, але вдосконалити її було неможливо. Чому? Та, може, тому, що сам цей візерунок не прагнув досконалості. Він мав таке життєствердне нахабство — бути таким, як є.

Гілки різних дерев у вишині не пересікалися, не дотикалися навіть, не нависали одна над одною. І це було теж по-своєму прекрасно. Він роздивлявся гілля й дивувався: як же воно, виявляється, може бути красиво. Чому він ніколи не помічав цього?

Що він узагалі знає про світ довкола? Тільки те, що йому говорять його очі і вуха. Забери їх — і на кого він перетвориться?..

Руся дивилася й слухала. Йому спало на думку — а що, якщо дитина насправді ніколи не була в лісі? Що він знає про неї? Дивно, але насправді знає мало. Що дивна трохи: чи то відстала, чи то… хто її знає. А як вона жила, звідки прийшла, чи народилася в селі, чи приїхала звідкілясь, хто її батько, хто мати… Якось не цікавився він ніколи нею. Та наче й не було чим: безталанне дитя, то що ж тепер. Таке трапляється. А це задумався. Не була вона схожа на… словом, вона була жива. Він бачив це в тому, як вона ворушила губами, коли дивилася кудись у далину, як мружилася. Вона була жива, вона існувала, просто в якомусь своєму світі. Хотілося б витягнути її якось звідти, але ж…

Так, коли стоїш збоку і дивишся, тобі буцім завжди видніше: як краще, як треба, як простіше, як було б правильно. Але забуваєш у такі миті, що в самого хоч греблю гати проблем, які взагалі-то дуже легко вирішуються. Роби так, не роби так… І чого ж ти тоді, спитати б, товчешся на одних і тих самих граблях усеньке життя? Отож бо й воно… Отож бо. Хтозна, як би діяв він, як би почувався, якби був зараз нею. Невідомо, як вона бачить і відчуває світ, як сприймає довколишнє й себе в ньому. Йому здавалося, вона шукає дорогу до справжності, до повного усвідомлення. Шукає, не розуміючи до кінця, чого саме. Проте, мабуть, щось її бентежить, щось непокоїть, до чогось її тягне — тож вона шукає. Бодай когось, хто сказав би, чого їй треба. І кого вона змогла би почути.

Він зітхнув. Хай як би він був радий допомогти їй, проте не мав жодного уявлення, чим. Усе, що він міг, — уберегти її тіло від наруги, а психіку від ран. А далі — то вже одному Богові відомо, як воно буде. Головне, вибратися звідси, а там вона матиме ціле життя на пошуки.

Він хмикнув тихенько. Якщо подумати, то чим він відрізняється від тієї ж Русі? От п’ятий десяток уже добиває. Але що, хіба він може сказати, що відшукав геть усе, що йому бракувало? Хіба він може — отак, щоби відверто, без придурювання — сказати собі, що розібрався в усьому, що його оточувало? А якщо вже розбиратися до кінця, що він узагалі знає про світ довкола? Тільки те, що йому говорять його очі і вуха. Забери їх — і на кого він перетвориться? А скільки ж довкола речей, які він просто не в силах побачити, не здатен відчути. Просто тому, що не має для того відповідних органів, а якби й мав, то немає відповідного досвіду: як реагувати на нові знання, як їх аналізувати, як використовувати. Хоча досвід прийшов би, але… Він подумки відмахнувся. Отак, що старіший стає, то частіше на отакі міркування тягне. Молодшим був — не до того було: діти — робота, робота — діти. А тепер думай уже собі не передумай, як малі стали трохи старші, добром з дружиною обросли, якось спокійніше жити стало.

У спину тиснув грубий рельєф кори дуба. Де-не-де тихо скрапувало. Роса сьогодні була просто небачена. Було тихо, дуже тихо. Ні, не те, щоби без звуків. Десь щось шурхотіло, десь щось потріскувало. Щось шаруділо, шкрябало. Проте на тлі цього всього тиша видавалася ще виразнішою. Не було гулу автівок, не бахкали двері. Не говорили люди, худоба не ревіла. Не лаявся ніхто на вулиці. Не бахкотіли вибухи… Он воно що! Стихла канонада. Це могло означати тільки одне: наші відступили ще трохи, і росіяни підтягуються слідом, наскільки вийде протягнути оборону. Він зітхнув: от і наробився, от тобі й заробив. Усе життя працювати, щоби потім, наче якийсь волоцюга, покинувши все, віддавши останню куртку дитині, тікати лісами від орди. У цьому було щось іронічне, він тихо посміявся сам із себе. Водночас із деяким подивом відзначив для себе, що почувається живим, свіжим — певне, то так пробіжка подіяла.

Слід було рушати далі. Він повернувся до Русі, але вона вже сама дивилася на нього широко розплющеними, нажаханими очима. Він було здивувався, потім прислухався — і похолов: із полів до них наближався гавкіт собаки.

Він застогнав: не відірвалися! Без пса ще були шанси, а так вони просто приречені. Не було надії, що пес зіб’ється зі сліду. Вологий ліс, різні сторонні запахи могли його відволікти, якби хоч кілька годин минуло, а так, по свіжому їхній запах для собаки — наче вогняна стрічка, що вказує дорогу.

— Біжімо, — сказав він Русі. Вона кивнула й вони побігли.

***

— Мама! Мам, диви…
— Шо там, Надюш?
— Мам, тут кров…

За вікном кухні в небі розступилися хмари, сніп сонячних променів упав на стіл, який стояв поруч із підвіконням. На світлі почали тьмяно виблискувати золотисті візерунки на білій скатертині, що вкривала стіл. Виблискували й вигнуті металеві спинки стільців поруч зі столом. Тінь від столу й стільців простяглася навскіс, майже до холодильника, який стояв у протилежному від стола куті, праворуч від входу. Уздовж стіни від холодильника до вікна стояла кухонна стінка: із шафами, шухлядами, плиткою, мийкою. На холодильнику було кілька магнітів, один із яких спалахнув під променями сонця — темно-червоним сяйвом засвітилася зірка на фігурному магнітику, який зображував Крємль.

Частина кухні від холодильника до меблів залишалася в тіні — світло не могло туди дістати. У тіні стояла мама Надюші, діставала щось із полиць верхньої шафки. Перед нею на робочій поверхні стояли різні баночки, певне, зі спеціями.

У тіні стояла й Надюша. Тільки її витягнута вперед рука вривалася в коридор сонячного світла, підставляючи йому те, що тримала у своїй долоні.

Я підхватив іграшку в будинку, в кімнаті її власниці. Як гадаєш, чия це кров?..

Надюша простягала мамі м’яку іграшку — чи то ведмедика, чи то… Ні, все-таки ведмедика. Вона тримала його за праве вушко. Ведмедик був світло-рожевого кольору, із довгим прямим ворсом — красива, ніжна-ніжна іграшка. Тільки пригорнути до себе її не вдалося б, бо вона була в засохлій крові. Не вся, так, трохи: ліві лапки — верхня більше, нижня менше, лівий бік живота і голова — від вуха до підборіддя. Разом із лівим оком усе було під бурою потрісканою кіркою. Довгий ворс, що імітував шерсть, позлипався, просочений густою, в’язкою рідиною, та так і застиг. Імовірно, іграшка лежала в калюжі крові — на лівому боку, головою вниз. І звідти, з калюжі, її і підняли.

Дівчинка розгублено дивилася на батьків, ще не розуміючи до кінця, що коїться. Мати нажахано схопилася за голову руками — сьогоднішній ранок, схоже, вирішив-таки добити її. Як не одним, то іншим. Батько примружився, роздивився уважно іграшку, потім доньку.

— Любий… — жінка заговорила хрипло. — Чия… це… Чия це кров? Мабуть, хтось із ваших був поранений? — Лєна з надією подивилася на чоловіка.

Проте той чи не розумів її, чи вирішив не давати їй шансів.

— Я підхватив іграшку в будинку, в кімнаті її власниці. Як гадаєш, чия це кров? — не відриваючи пильного погляду від дружини, озвався чоловік. У його тоні бринів метал.

Лєна побіліла, потім стала зеленкуватою. Зрештою різко зірвалася з місця, вибігла з кухні, лишивши дочку і чоловіка за спиною. Гримнули двері у ванну. Почулися звуки блювання, кашель, хрип, знову блювання.

Батько не рухався. Не рухалася дочка. Не рухалася закривавлена іграшка в її руках.

— Золотко, — чоловік заговорив спокійно, простягуючи руки до дівчинки і манячи її пальцями до себе. — Ти вже геть доросла. Було б нехлюйством з мого боку вирядити тебе в життя, не пояснивши деякі речі, шо допоможуть тобі вижити в цьому світі, де все проти нас…

Надюша напружено кивнула, ніби даючи згоду на батьківське повчання, й зробила пару кроків йому назустріч, опустивши руку, якою все ще тримала ведмедя за вухо.

— Я хочу бути справедливим з тобою. Ось і все. Чесним. Це мій обовʼязок, — Льоня зробив паузу. Спершись ліктями в коліна, він нахилився вперед до доньки. — Як гадаєш, шо сховане за всіма тими гарними словами, якими ви зустрічаєте нас, воїнів? 

Дочка наморщила лоба, потім знизала плечима.

— Розумію, — чоловік на мить опустив погляд додолу. — Це не те, про шо хочеться розмовляти. Але від правди не втечеш. 

З ванної почувся звук змивання унітаза.

— Візьмімо, наприклад, твій плакат. Z, V, O, — Льоня пальцем неспішно виводив літери по скатертині, — шо ти знаєш про ці літери? — там, де він водив пальцем, згасали золоті візерунки.
— Ну… — Надюша на секунду замʼялась. — Це символи… Ці літери були написані на танках, на одяг шеврони чіпляли… Це символ боротьби, символ Росії… 
— Бач, — чоловік кивнув, — все так, але трохи не так. Коли все лишень починалося, не повинно було бути ніякої війни, — Льоня дивився кудись удалечінь, ніби повз доньку, повз кухню. Сонячне світло вдарялося в нього збоку, золотило його волосся, але до обличчя дістатися не мало шансів, воно залишалося в тіні. — Ми мали просто ввійти з різних напрямків в Київ, допомогти українцям… справжнім українцям, які фактично обманутиє рускіє… повалити нацистську хунту, — на цих словах чоловік сфокусував погляд на дочці. Та напружено слухала. — На всякий випадок, шоб не заплутатись, різні групи військ позначали по-різному. Розпізнавальні знаки малювали на бортах техніки. Шоб уникнути дружнього вогню, раптом кого вхопить гарячка… Ось. 

Надюша не рушила з місця, уважно вслухаючись в пояснення батька.

Золотко, бути рускім — це відповідальність… Це бути готовим до осуду, нерозуміння з боку всіляких боягузів, які не можуть зробити правильний вибір…

— Ми мали просто дійти до Києва, проконтролювати, шоб влада повернулась законним спадкоємцям рускава міра в Україні, і допомогти перший час з підтримкою порядку… Все. І повернутись героями, — чоловік хмикнув, відкидаючись на спинку стільця. — А знаєш, як було насправді?

Дівчинка похитала головою:

— Ні. Тобто так, але…
— Але не все. То слухай, — батько потягнувся до іграшки в руці дочки. Надюша розстила долоньку. — Насправді підступні українці зустріли нас зі зброєю, — Льоня посадив ведмедика собі на коліна і взявся гладити його закривавлену голову. — Неозброєних людей, які їхали з миром, розстрілювали й заживо спалювали в техніці. І це не одинокі випадки. За кілька днів українці знищили десятки тисяч — тільки уяви собі! — десятки тисяч щирих, добрих, люблячих рускіх парнєй. Розумієш?

Не зводячи очей з батькової руки, що голубила іграшку, Надюша кивнула.

— Так всі й усвідомили, шо укри — це зло. І ти маєш засвоїти одне правило: якшо хочеш перемогти зло — ти повинна стати ще більшим злом, — батько пильно вдивлявся в доччині очі. — Не турбуйся, щойно ти знищиш зло, всі навколо вважатимуть тебе добром. Бо це так і є. Розумієш? — Льоня прихилився до доньки й кривавий ведмедик майже вткнувся дівчинці в груди. Над усім цим виблискувала червона зірка.
— Розумію, мабуть, — тихо промовила Надюша і непевно зробила пів кроку назад. — А… можна запитать?
— Звісно, — батько махнув рукою, поправляючи на колінах іграшку, щоби не впала додолу.
— Чого ж тоді ви не пішли? Вас же не цінували… Навіщо тоді… 
— Розумію, куди ти ведеш, — хмикнув батько. — Штука ось в чому: зараз настав час знищити заразу, щоб вона не загрожувала тобі чи твоїм дітям у майбутньому. Розумієш? Ти ж бачила, як українці обстрілюють наше місто? — дівчинка кивнула. — Було страшно?
— Дуже.
— Отож. А можеш уявити, якби ми їх не зупиняли? Ти, мама, палаючий дім. І таких будинків — тисячі. Ось чому ми не пішли. Шоб вас захистить… Ну і в спомин про загиблих за Родіну. Хіба ми могли знехтувати їхньою жертвою і просто піти, знецінивши їхню памʼять?
— Не могли, — прошепотіла тихо Надюша. Вона стояла незрушно, так само пильно вдивлялася в батька, вслухалася в кожне його слово.

На кухню неспішно повернулася Лєна. Підперши спиною кухонну стільницю, вона теж уважно слухала чоловіка. Її руки формували замок на грудях, губи були міцно стиснуті.

— Отож бо й воно. Не могли. Слухай, золотко, бути рускім — це відповідальність. Розумієш? — в цей момент Льоня почав говорити пошепки, мнучи й скручуючи руками ведмедика. — Це бути готовим до осуду, нерозуміння з боку всіляких боягузів, які не можуть зробити правильний вибір. Тобі просто доводиться обирати за всіх. Заради добра і справедливості. Тому ти або рускій, або неправий. Адже тільки рускіє достатньо сміливі, шоб довести справу до кінця, — на підлогову плитку, чоловікові під ноги, посипалися бурі крихти. — З українцями ми все доведемо до кінця, — проскреготів зубами Льоня. — До остаточного кінця. Заради всіх наших дітей, заради нас. І нехай тебе це не бентежить, — чоловік покрутив перед дочкою зім’яту іграшку. — Якшо ти руская, тебе не лякатиме ворожа кров. Домовились? 

Дівчинка повільно кивнула.

— А тепер, коли ви вже з мамою запитали, я розповім, чия це кров. Ти готова? 

Надюша глибоко вдихнула і видихнула. Батько сприйняв це за згоду і заговорив гучніше:

— Це сталося біля Києва, в якомусь місті. На сусідній вулиці засіли бойовики териристів, нам треба було зайняти точку вище, шоб прострелювати кінець вулиці. — Льоня озирнувся на дружину, упіймав її пригнічено-розгублений погляд. Лєна відвернулася, зашаруділа пакетиками зі спеціями. — Ми знайшли приватний будинок — великий, трьохповерховий. У дворі на флагштоці теліпався жовто-блакитний прапор, їхній, укронацистський. Нас, прикметно, не впуситли, довелося вибивати і хвіртку, і двері. Всередині були старий дід і дівка. Мужика не було. Здогадуєшся, чому? — Нєа, — похитала головою дочка.
— Та очевидно ж! Бо він пішов убивати рускіх, — продовжуючи притримувати іграшку лівою рукою, чоловік вказівним пальцем правої тицьнув у доньку, а тоді в себе. — Ми привітались. Нам відповіли цією їхньою незрозумілою мовою, покручем російської. Розумієш, Надюша, — Льоня скривився, — вони втратили памʼять, забули свої корені, загубили рускій дух, — вільна рука чоловіка стислася в кулак. — Це були зрадники, коли я заговорив, ніхто з них мені не відповів російською. Мої хлопці заволокли їх у ванну й пристрелили. Ті багацько тріщали на своєму куриному діалекті — відволікали від завдання… Але це ще не все. На третьому поверсі була дитяча кімната, в ній — дівчинка. Така, як ти, — батько схилився, наблизивши своє обличчя до доччиного. Та здригнулася, занепокоєно закліпала. Задоволений ефектом, Льоня тут же відкинувся на спинку стільця. — Я одразу згадав про тебе, щойно її побачив. З нею ще брат був менший. Вони ховалися в шафі. А шафа — вся в наклейках, і серед них, звісно, їхній прапор. Не наший, російський. Їхній, терористичний. І герб, і свастика, — чоловік на кілька секунд замовк, певне, згадував. — І знаєш, золотко, шо я подумав? 
— Шо? — прошепотіла Надюша, переминуючись з ноги на ногу.
— Якшо я так просто звідти піду, то за кілька років те хлопча виросте і навідається вже до твоєї кімнати. Де ховатимешся ти з дитиною. Тому я довів справу до кінця… — Льоня скривив губи, — бо я справжній рускій, — гупнув кулаком по столу, — і мене не лякають важкі рішення. Я думаю про майбутнє своїх дітей! 

Дівчинка залишилася стояти. Вона, іграшка, кров дітей, які були її ворогами…

Льоня похмуро дивився в очі Надюші. Та невпевнено кивнула. Льоня випростався з ведмедем у руці, потер пальцями по бурому носі — на кінчиках рук лишилися злущені коричневі порохи.

— Я взял іграшку для тебе. На памʼять, — височіючи на дочкою, чоловік схилив голову набік. — Після того, як ми зачистили вулицю. Спочатку не помітив калюжу, шо витекла з-під шафи. А потім вирішив: нічого, хай буде. Згодиться, шоб виховати з тебе справжню рускую

Дівчинка не відводила очі, витримавши погляд батька. Нарешті він протягнув їй кривавий трофей, Надюша вхопила. Випадково взялася за зашкарублий коричневий бік — кров заколола в долоню.

— Тебе не повинна лякати кров ворога. Однаково — чоловік, жінка, дитина… Ворог є ворог. Інакше не вижити. Ти — руская, — чоловік знову ткнув пальцем у дівчинку, — значить, ти — суддя. Це право в нас від Бога, — тепер його палець вказував на стелю, — тож не розчаровуй Його. І мене, — на завершення повчання додав Льоня. Лєна здригнулася. — Домовились?

Надюша кивнула.

— Ну й добре. Приглянись, — махнув чоловік рукою в бік коридору, — може, ще щось для себе знайдеш… А я у вбиральню. Варто тільки згадати про укрів, одразу сра… — Льоня не договорив, озирнувся на Лєну, хмикнув і вийшов мовчки з кухні, несучи на своїх підошвах бурі лусочки, що насипалися з ведмедя.

Дівчинка залишилася стояти. Вона, іграшка, кров дітей, які були її ворогами.

У голові був абсолютний безлад. Те, що говорив батько, було… якимось ніби чужим у її душі і тільки примножило відчуття дисонансу, яке непокоїло її останнім часом. Вона не могла до кінця прийняти це все, впустити в себе. Проте, з іншого боку, сказане батьком підкуповувало своєю прямотою і простотою. Очевидно ж, що простіша річ, то більша ймовірність, що вона буде правдою. Це брехня завжди закручена, правда ж зазвичай на виду.

Надюша подивилася на свою долоню — на ній лежало кілька коричневих крихт. В її душі в хисткій рівновазі завмерли прагнення віднайти баланс для всього в житті й потяг до простої і легкої правди, яку розповів батько. Вона дивилася на свою руку й відчувала, що жах, який вона пережила спочатку, також урівноважується. Урівноважується чимось новим, чого вона не знала раніше. Воно зародилося в її серці й душі, давало їй право і владу. “Ти — руская”, — шепотіло воно їй. Бачить Бог, у новому світлі це значило дуже багато. І вона ще не вирішила остаточно, до вподоби їй це чи ні. Зрештою, в її долоні була кров ворога. Але ж то була дитина! Дитина ворога… Так, але вона її навіть не бачила! Отож бо — у цьому й уся суть — бий на випередження, бий першою. Вона зітхнула: у цьому всьому ще треба як слід розібратися. А поки вона зробила пару кроків до столу й узяла серветку — витерти з долоні ворожу кров. Вона добряче заплуталася в усьому тому, що звалилося на неї сьогодні, тому для початку вона просто витре руку.

— Дай мені, — після тривалої мовчанки озвалася до дочки Лєна. — Я виперу, — беручи іграшку за край вуха, скривила губи жінка. — А ти добренько вимий руки, чула?

Надюша кивнула:

— Так, мам.
— Ну то ходи, — жінка махнула рукою.

Хмари знову закрили сонце. Сяйво на кухні згасло.

***

Клеп, клеп. Клеп, клеп. По обличчю били гілки, кущі хапали за штани. У грудях горіло. Клеп.

— Та, а що ти робиш?

Батько був гігантом у його тогочасному світі. Ще б пак — якщо стати впритул біля нього, він закривав пів світу, навіть сидячи біля високої колоди.

— Клепаю.

Чоловік у сорочці із засуканими рукавами однією долонею тримав за полотно косу, іншою бив молотком по лезу.

— А що клепаєш?
— Косу клепаю.

Раз, два, три. І раз, два, три. Голосніше, тихіше й тихіше. І знов — і тихіше, і тихіше. 

Клеп. Клеп. Клеп.

Хлопець прокинувся надвечір. Перше, що він спитав у батька, — чи не їв той часом картоплю без нього. Батько тільки усміхнувся. “Не переймайся”, — відказав він тоді. Ага, не переймайся. Він пів дня намагався запрягти козу у візок. Другу половину дня, зневірившись у власних силах, намагався козу просто осідлати й поїздити на ній двором. Хтозна, чому йому дозволяли так знущатися з худоби — може, аби не вештався під ногами й не набридав постійними питаннями? А роботи такої і не було, щоби дати йому. Малий бо ще ж трохи.

— А нащо клепаєш?

Невідомо, яким чудом коза терпіла його так довго. Та ось уже спересердя вдруге стусанула його твердезним лобом у боки. Ще й так, що дихання перехопило на кілька митей. Після того коза перестала бути у фокусі його уваги. Принаймні на той вечір. Він напився води з відра й замислився, чим би таким цікавим іще зайнятися.

— Щоби косила, для чого ж іще.
— А…

Клеп, клеп.

Він покрутився трохи двором. За погребом були високі хащі бузини чи ще якогось бур’яну. Він був порожнистим усередині, його можна було збивати дрючком, якщо узяти позамашніше. Але вже сутеніло, лізти в ті хащі хлопчику було боязко. Коли він зауважив, що надворі смеркало, подумав, що світ якось підозріло швидко скорочувався. До вечора ніби ще було далеко, ще не було геть темно. Просто якось стало менше сонця — це насторожувало. Його думки мимоволі потяглися до хати — а з неї назустріч долинув запах смаженої картоплі.

— А коли ти коситимеш?

Хлопчик устромив було носа під руку. Долоня, що тримала косу за полотно, хитнулася. Чоловік різко відкинув косу вперед, аби молоток не вдарив по неправильно розміщеному металу й не погнув лезо. Молоток глухо бахнув по забитій у колоду бабці. Хлопчик завмер зіщулившись і злякано подивився на батька. Той зітхнув, подивився на сина, похитав головою:

— Завтра, — чоловік нахилився й підняв косу, подивився на неї, спробував легенько лезо пальцем. Раз, другий, третій. Відсмикнув руку, засичав. Усторомив пальця до рота. Покосився на сина й усміхнувся. Тому відлягло на душі. Хлопчик усміхнувся у відповідь:
— Завтра? А чого не сьогодні?
— Бо вже ж темно. Не бачиш хіба?

Він оглянувся — так і є, геть уже темно. Батько клепав косу в закутку, між курником і майстернею. Там висіла на цвяшку лампочка. Грубий дріт білого кольору тягнувся з вікна майстерні. Через те, що батько клепав саме тут, звук був незвичний, цікавий. Ніби й глухіший, зі згладженим металевим дзвоном, і з гучним виляском водночас. Клеп, клеп. Лясь, лясь. То виходило клясь, клясь. І оте “ля” було гучним, аж било по вухах.

У горлі пересохло. Язик здавався шматком кори в роті, що заважав. Усе тіло здавалося чужим — терпло, німіло, боліло…

— А, бачу. То завтра коли, удень коситимеш?
— Ні, рано.
— А чого рано?

Батько зітхнув, похитав головою. Узяв косу в руки й розглядав лезо:

— Рано косити легше: і прохолодніше, і коса легше йде. Головне, аби надто багато роси не було, бо трава ляже. Тоді вже не вкосиш.

Клясь. Клясь.

Оте клепання його й розбудило. Ляскало по вухах досить довго, а він, натомлений, усе намагався проігнорувати той звук, що настирно пробирався і пробирався. Крізь вуха дотягувався до свідомості, що тихо й мирно посапувала, згорнувшись калачиком, у втомленому дитячому тілі.

— Аааа… А тепер що ти робиш?

Батько відклав молоток, узяв щось інше. Звук теж був іншим. Теж трішки ніби й неприємний, але водночас не такий різкий і гучний, як від молотка.

— Та, що се?
— Мантачка.
— А навіщо?
— Щоб мантачити.
— Аааа…

Він дивився, як тато одягає металеве лезо коси на дерев’яний держак. Потім затискує держака під рукою, починає водити затиснутим у руці бруском від себе не швидко й не повільно, саме так, як треба. Це і було те, що батько назвав словом “мантачити”.

Коли він зайшов до хати, батько саме поставив смажитися картоплю. Хлопчик зрадів, бо дуже любив смажену картоплю: любив пересмажену скоринку, гіркуватий присмак олії. Поки чекав, коли картопля буде готова, то приліг на ліжку — і майже відразу почув оте клепання.

— А як роса помагає косити?
— Трава пругкіша. І коса зволожується, змащується ніби. Тому трохи й легше.
— Аааа…

Дуже схоже було на те, що картоплю він проспав. Залишки запаху, що ледь відчувалися надворі, перепліталися в його свідомості із залишками сну. І того, і того було небагато. Проте запах, хоч і слабкий, був млосним, лоскотав гортань. А сон, хоч і вивітрився з голови, проте ще трохи сковував тіло, ніби тягнув до ліжка назад.

Клеп, клеп. Клеп. Клеп-клеп-клеп.

Чи бігав хтось по лісу? Не такому, як на картинках — галявинки там, травичка, зайчики-побігайчики. По справжньому лісу — з густим підліском, нерівною поверхнею, буреломом? Як то воно, пробігтися таким лісом не по протореній стежині, а навмання, без напрямку, аби чимдалі? Чимшвидше? Отож бо й воно. Варто спробувати — відчуття будуть неймовірні.

— Та!
— Га? — батько знову спробував лезо, цього разу значно обережніше.
— А якщо я вже виспався, то що, вже не буду спати вночі? А що робитиму?
— Та будеш ти спати, — хмикнув батько.

Хлопчик замислився:

— Думаєш?

Батько кивнув:

— Скільки ти там спав…
— Ну… а що, недовго? — закинув голову хлопчик.
— Та недовго.

Хлопчик кивнув і замислився на хвильку. Батько тимчасом крутив у руках косу і наче був задоволений нею.

— Гм, а знаєш що?
— Не знаю. Що? — батько не відірвав погляду від леза.
— А що я буду вечеряти?
— Так картоплю їж.
— Картоплю? А ти лишив мені?

Батько хмикнув, повернувся до нього й усміхнувся:

— Лишив. На плиті, на чарі. Їж іди, поки тепла…

Кінець фрази він слухав уже спиною до батька. На плиті, на чарі на нього чекала картопля.

Клясь!

Навряд чи можна було розраховувати на якесь таке чудо, проте що робити було не варто — це здаватися, поки залишалися хоч якісь сили…

У горлі пересохло. Язик здавався шматком кори в роті, що заважав. Усе тіло здавалося чужим — терпло, німіло, боліло. Не дивно, давно він так його не навантажував. Хоча чому ж давно — яких пів години тому… Але навряд чи то був аргумент для втомлених м’язів.

На кухні було ледь видко. Хлопчик намацав збоку на стіні вимикач — круглу чорненьку коробочку з тонким язичком посередині. Потягнув його вгору пальцем. Він ніяк не міг запам’ятати, яке ж положення вимикача вмикає, а яке — вимикає. Там якось воно по-хитрому: коли вниз — щось там…, коли вверх — якось там… Батько показував йому, але він не зрозумів ще до кінця. Але нічого, увімкнути й вимкнути світло це йому не заважає. Рука протяглася по нерівній, шершавій побіленій стіні. Під пальцями вгадувалися колючі солом’яні гостюки.

По очах різануло. Лампочка, що висіла на чорному дроті, була тьмяною, знизу всіяною темними цяточками — мухи позасиджували. Але зараз він того не бачив — надто яскравим було світло після вулиці, де вже остаточно заявив про свої права вечір.

Він прокліпався, примружився, підійшов до плити. Від неї ще тягло теплом. На плиті, на дальній фаєрці, стояла чорна чара зі зламаною ручкою, накрита зверху мискою. Він легенько торкнувся чари — не гаряча, тепла. Добре. Потягнув обережно до себе.

Миска була меншою за чару. Він узяв виделку, щоб підважити миску, бо рукою не виходило, зачепив її і потягнув угору. Потім поклав виделку поруч на плиту, миску взяв двома руками й перекинув. На ній було видно краплинки води, що всіяли всю її поверхню. Він усміхнувся: ніби роса прийшла до нього на вечерю. Цікаво ж — вечеря з росою.

“Клясь!” — над самим вухом, здається. Проте насправді страшним був не звук. Страшним було те, що він означав.

Картопля гарячою, звісно, уже не була, проте була ще свіжою, м’якою. Смачнезною — аж солодкою. Скоринка тільки, на жаль, розмокла, не була хрусткою. Але то таке, не критичне, головне — картопля є. Для нього.

Коли він перевертав миску, тепла вода закрапала з краю. Краплі впали на плиту. Темні плями вималювали нерівний малюнок на бурій поверхні.

Клясь, клясь. Між звуками було багато відмінностей, але от саме цей виляск, що бив по вухах, — саме це йому запам’яталося, якось злилося в його душі, потяглося до давнього дитячого спогаду. Тільки, на жаль, ситуація зараз була набагато гіршою.

Переслідувачі не економили набої. Клясь! То поодинокі, то часті вистріли, наче удари батога. Постійно таланити не могло. Рано чи пізно котрась із куль наздожене його чи Русю. І тоді все. Переслідувачі можуть навіть не цілитися спеціально. Так, просто ляскають. Ніби для розваги. Спитати б — для чого їм це? Навіщо? Незрозуміло. Та й не до роздумів тут. Він уже чув, як кулі глухо тюкнули кілька разів у дерева поруч. Наступного разу він може вже кулю не почути. Такої міцності, як дерева, ні він, ні Руся не мають.

Він не хотів прокидатися, але оте постійне клепання зробило свою справу — він розплющив-таки очі. А в дитинстві цікавість зганяла тебе з ліжка, тож якщо ти мав сили розплющити очі і втримати їх такими — вважалося, що ти виспався. Але ж добре, що все сталося саме так? Адже він прокинувся для того, щоб посмакувати добрезною смаженою картоплею.

— Тату, то що, роса вже прийшла?

Батько зайшов до кухні, зачинивши за собою двері.

— Роса не приходить, вона сходить.

Хлопчик щасливий сидів за столом і жував.

— А як це?

Батько хмикнув:

— Ти якось або говори, або жуй.

Дійсно, незручно робити одночасно і те, і те. Та ще й так набивши рота.

— Ммммм, — промуркотів хлопчина. То була абсолютна насолода, блаженство. — Знаєш, та, — він прожував-таки, — а до мене роса прийшла.
— Це ще як?
— А на вечерю. Дивися!
— Гм? — батько повернувся здивований. Якісь кілька митей не розуміючи розглядав миску, яку йому показував син. Потім збагнув, що той має на увазі, розсміявся. Син теж усміхнувся задоволено. Він любив, коли міг когось розсмішити. Від того ставало приємно.
— Зрозуміло. Ну, смачного вам — тобі і росі! — батько пройшов кухнею і спинився біля груби.
— Дякую! — зраділо вигукнув хлопчик. Батько підхопив його гру — і це було неймовірно.
— Їж.

Батько легенько торкнувся плити, подув на пальці.

— Ага. А надворі що, вже зійшла роса? — спитав хлопчик, поки ніс до рота виделку.
— Ні, — батько нахилився, узяв у руки коцюбу.
— А чому? Тобі ж косити вранці.
— Вона ближче до ранку буде, — батько відкинув фаєрку. Запахло попелом.
— А… а звідки… вона… сходить? — хлопчикові важко далися ці слова, бо він вирішив не чекати, доки прожує.
— З неба, — батько відкинув ще кілька фаєрок, нахилився по дрова, кинув кілька полінець у плиту.

Хлопчик зацікавлено похитав головою.

— Он як! Я думав, виступає з землі. Земля ж ближче, ніж небо, так?
— Ну… певне що так, — з отвору в плиті вилетіло трохи іскор і дим. Батько махнув рукою.
— Ну чого тоді вона не йде короткою дорогою, а робить такий круг?

Батько завмер, потім повернувся до хлопчика з коцюбою в руці:

— Га? Який іще круг?

Кілька митей вони обоє дивилися один на одного. Нарешті чоловік допетрав, про що говорив син, і розсміявся, сильно і глибоко.

— Мабуть, вона просто страшенно цікава і любить погуляти трохи світом, — сказав батько, трохи заспокоївшись. — Пороздивлятися — що, де, чому, як і хто. Вона, словом, як оце ти. Їж, Васильку.

Хлопчик саме жував, тому просто кивнув. Батько повернувся до плити.

Це ж треба, як цікаво. От просто уявити: роса вранці приходить у світ, щоби ходити, розглядати, розпитувати. Гуляє полем, луками, лісом, придивляється до всього, схиляється там, де її щось найбільше зацікавило. І скрізь, де вона проходить, залишаються сліди: на траві, на гіллі, на листі. Дрібні крапельки, невеликі, але рясні. А десь вони позливалися в більші й стали великими краплями, у яких відбивався світ. Цікаво, то в них відбивається світ, який є довкола, чи все не так просто? Що коли у краплинах світ показується таким, яким його запам’ятала й увібрала в себе роса? І якщо зазирнути до краплини і якось умудритися побачити не викривлені лінії, а розгорнутий пейзаж — що, якщо то буде світ очима роси? То було б цікавезно — заглянути росі в душу.

Але поки перед ним стояла картопля на чарі — було не до експериментів, важливіші справи чекали.

Пожертвуй на
Креативний фонд The Arc

Твоя допомога підтримує
наших авторок і інших креативниць

Зробити донейт
Promo

— Руся, ти як? — він оглянувся.

Звучання голосу аж злякало його. Схоже, не тільки язик видавався чужим. Горлянка була ніби не його — не могли ж ці звуки, що вирвалися з неї, належати йому?

На Русі теж позначилася немала втома: лице витягнулося, дивилася спідлоба, бігла важко, похитуючись, трималася рукою за бік. Ну й не дивно, вона ж навряд чи займалася спортом у селі, знай блукала собі вулицями. А тут таке! І так добре, що на ногах стоїть.

Руся не відповіла, просто подивилася на нього з-під насуплених брів. Утім, він і не чекав від неї слів, просто хотів оцінити, на скільки ще її вистачить.

Він хвилювався, що вона почне капризувати чи вирішить, що з неї досить. Або відстане, побіжить деінде. Проте вона вперто бігла за ним. Чи розуміла, що він їй пояснював? Чи просто думала, що це якась гра? Ні, навряд чи. Усе-таки з такими зусиллями в ігри не грають. Мабуть, усе ж усвідомила, що він так хотів їй донести. Це добре. Тепер залишалося одне — утекти. А тут уже були сумніви, тому що переслідувачі, схоже, і не думали відставати. Він стиснув зуби. Позаду них — два російських солдати з автоматами і псом. Уже було очевидним, що цей забіг рано чи пізно закінчиться трагедією для них із Русею. Проте він біг і біг, тягнув її за собою — для того, аби максимально далеко відтермінувати той момент, коли їх наздоженуть. А раптом трапиться якесь чудо? Ну, там, ведмідь вибіжить напереріз переслідувачам, потривожений шумом, чи ще щось трапиться, що змінить ситуацію на користь утікачів чи бодай трохи урівняє їх у силах із переслідувачами? Навряд чи можна було розраховувати на якесь таке чудо, проте що робити було не варто — це здаватися, поки залишалися хоч якісь сили. Ніколи не дізнаєшся, скільки тобі не вистачило до того, аби врятуватися, тож якщо вже падати — то тоді, коли сил не залишилося зовсім. От прямо зовсім. Просто так знатимеш, що ти все зробив. А решта — ну вже не у твоїй владі.

Його дивувало те, що пес досі не наздогнав їх. Людям тут було важко пересуватися, але тварина могла запросто рухатися набагато швидше. Проте він тільки погавкував ззаду і не наближався. І чоловік радів із того, бо розумів, що коли собака наблизиться, йому доведеться захищатися. А це означає ставати спиною до дерева й вимахувати якимось дрючком. Це означає зупинитися. А це означає… нічого доброго це не означає. Тому щастя, що пса чомусь притримують. Хай так і далі буде. А вони бігтимуть — поки є ще хоч якісь сили.

Руся загубила десь його куртку — не дивно. Вони були мокрі. Вона просто зняла її, не подумавши, що ввечері може бути холодно і куртку треба нести із собою. Але він не картав її за це. Навряд чи вони доживуть до вечора, чого побиватися про її неуважність.

Чого їм зараз відчутно бракувало, то це води. Він якось не подумав про це, але що вже тепер. Найближчі пів години будуть вирішальними для них. Пів години без води напевне якось протримаються. А там або вони вирішать якось цю проблему, або ж вода більше ніколи їм не буде потрібна.

— Руся! — він гукнув її хриплим шепотом. Вона повернула до нього лице, не спиняючи бігу. — Мене Василь звати!

Руся глянула на нього і знову спрямувала погляд собі під ноги, аби не перечепитися.

Чоловік стиснув зуби. Це що, так важливо зараз? І чого це він вирішив представитися?

Геть ні до чого. Узагалі.

***

— Ну чьо, как тєбє охота, а?

У прілому листі майже не залишалося слідів попри те, що росіяни, які йшли по ньому, були хоч і не кремезними, але й анітрохи не маленькими, та й взутими до того ж у важкі високі черевики з товстою підошвою.

— Ну шо тобі сказать, — Пірат важко видихнув, — це в мене вперше. 
— І як відчуття? — Кріт відвів рукою гілку.
— О… Не дочекаюсь, коли впіймаю ту малолітню дуру, — Пірату явно важко давався біг. Уже не дихав, а хекав.
— У передчутті?
— Точно.
— Отож бо, в цьому й уся краса полювання. Азарт! — чоловіки зупинилися біля поваленого дерева. Пес, що йшов поруч, загавкав. У тому ж напрямку, у якому вони йшли. Без змін.
— Шо, правильно рухаємся, так? Молодець, — Пірат погладив пса. Потім підняв автомат і випустив коротку чергу навмання, кудись уперед. — Ось вам.
— Гей! — напарник притримав його рукою, узявши за плече. — Дрібноту не поклади. Шкода буде. 
— Точно-точно, погарячкував, — Пірат прицілився вище й випустив іще чотири чи п’ять куль.
— Весь кайф поламаєш, — похитав головою Кріт. — Тільки ж вийшли… 
— Та не скажи! Весь ранок то в болоті гребемся, то корчі перелазим, — Пірат ліктем витер піт із чола. 
— Так це ж і є полювання, — знизав плечима прилизаний, — чи як ти собі думав? Найголовніше ше попереду. Нагорода, — Кріт багатозначно посміхнувся, облизуючи губи, й сперся стегном на дерево, що впало і лежало, розкинувши віття. — Така в нас з тобою робота, Пірат… Ну ти в курсі, не маленький. Нервова… Тому треба вміти влаштовувати собі свято, розумієш? — Пірат мовчки кивнув. — То нема чого стогнать. Гляди: свіже повітря, дерева, пташки співають. Ну, співали, поки ми не прийшли, але це дрібниця… А знаєш, шо насправді важливо? 

Тут ти — Бог. Ти — Бог, я — Бог, ми вирішуємо, чи будуть вони жити. І якшо будуть, то як. Розумієш? Ось це справжній кайф!.. 

Пірат перекинув автомат за спину й теж сперся на дерево, майже ліг на нього:

— Шо?
— Відпочинок… — Кріт розвів руками довкола себе. — Розумієш? Де і коли ми з тобою могли б організувати собі таке полювання? З такою дичиною? 
— Так ми на війну взагалі-то приїхали. Ще пополюємо, — буркнув Пірат.
— Ні, ти не зрозумів! Перестрілка з окопів — це одне. Це все просто. А полювання… — Кріт замріяно примружив повіки, — це… це розвага. У жертви жодного шансу. Вона втікає, але рано чи пізно впаде. І в цей момент ти володієш нею повністю, — смакуючи кожне слово, росіянин аж здригнувся від уявної насолоди. — Як хочеш, убʼєш ще на старті. Хочеш — даси трохи часу поборсатися, як ми зараз з тобою робимо. Розважаємося. Це інше… — Кріт широко розплющив очі, глянув на Пірата. — Це відпочинок. Насолода. Розслаблення, — він знову облизав губи, повів плечима. — Тож насолоджуйся, поки ми тут. Таке полювання складно придбати. 
— За гроші можна все… — заперечив напарнику Пірат, випроставшись і розминаючи затерплі через незручну позу ноги.
— Згоден, — Кріт схилив голову, — тільки таких грошей у нас з тобою і нема, це раз. А якби й були, справа ж не тільки в грошах, це два. Ну і наостанок: навіщо платити, коли можна отримати це ж на шару. Як ось у нас тут! — чоловік легенько відштовхнувся від дерева, на яке спирався, підняв автомат, направив його вгору й випустив дві короткі черги. — І ніхто тобі слова кривого не скаже. Ніхто. Розумієш? У цьому й уся суть. Ось чому я сюди приїхав? За грошима, звісно ж! Але… — росіянин завмер, піднявши палець угору, — ти тільки подумай: тут ти вирішуєш, кому жити, а кому ні. Тут ти — Бог. Ти — Бог, я — Бог, ми вирішуємо, чи будуть жити. І якшо будуть, то як. Розумієш? Ось це справжній кайф! 

Пірат зробив пів кроку вбік і зміряв напарника здивованим поглядом. Той сміявся, закинувши голову назад, потім випустив довгу чергу в повітря.

— Бачив? А я ж можу те саме виконати і в центрі села чи міста. Вишикувати натовп хохлов, відібрати звідти більш-менш симпатичних дівок, і… — Кріт удавано затряс автоматом, ніби випускаючи чергу в уявних людей. — А найголовніше шо, Пірат?
— Шо? — Пірат присів біля пса. Той був звиклий до пострілів, але вже явно починав нервувати і рвався вперед. За дичиною…
— Найголовніше, шо нам нічого за це не буде. Зовсім нічого. Бо ти — Бог, Пірат, ти — повелитель. Допетрав, шо таке есвео? Це ж Божа благодать для рускава мужика.
— Ну ти, Кріт, — Пірат похитав головою, погладжуючи собаку. — На вигляд ніби спокійний, а зараз навіть мене трохи лякаєш… 
Нє сси! Ми на полюванні — відчуй свободу й насолоджуйся. Це перша дія, далі буде цікавіше — будемо збирати трофеї. То що, ходім? 
— Та да, — Пірат кивнув, піднявся, потупцяв на місці, — бо щось ми довго стояли, аби вони геть не втекли… 

— Куди вони дінуться. З нами твій Тузік, — Кріт закинув автомат на плече, нахилився до пса, поляскав себе по стегнах. Собака глухо загарчав. — Молодець! З таким звіром ми їх з-під землі дістанемо… — похвалив його Кріт, але лізти гладити не наважився. — До речі, — випростався росіянин, — візьми скотину на повідець. 
— Так незручно ж… Заплутається, — Пірат продовжував переминатися з ноги на ногу. — Й ми вже майже…
— Так отож, шо майже, — підняв палець угору Кріт. — Краще довше на пару хвилин пошукати, ніж потім виявиться, шо твоя звірюка розідрала на шмаття трофей. 
— А шо нам шкода? — здивовано спитав Пірат.
— Мужика ні, — хитнув головою Кріт. — А дівку шкода, якщо пес прогризе. Уціняти доведеться.

***

Уже не було сенсу дивитися, куди стаєш, в обережності теж не було потреби. Однаково їх засікли — пес біжить по сліду. Їм ніде сховатися, тому Василь біг, не дуже розбираючи дороги. Тріщали гілки, на які він наступав, смикали назад кущі, через гілля яких він продирався. Було таке відчуття, що ті гілки проходять крізь ребра й деруть його по легенях, але треба було бігти. Хоча вже кілька разів голова мимоволі то задиралася назад, то хилилася вперед — його брали затоки. Як там Руся?

Він знав: якщо спиниться подивитися назад, то не зможе бігти далі. Тож і не озирався, а просто біг уперед. Сил майже не залишилося, все, що він міг, — це просто дати собі ще кілька секунд життя. Собі і малій, якщо вона не відстала, а рухається слідом. Життя — така річ, що за нього варто викладатися до останньої краплинки сили. Навіть якщо було зрозуміло, що й усіх сил уже недостатньо. Життя вимагало від нього боротьби, воно закликало, гнало вперед. Не страх — він уже десь загубився за втомою і було байдуже, що далі буде. Бачить Бог, він зробив усе, що міг, для себе, для малої. Але біг далі, тому що його гнала воля до життя. Коли закінчився страх, гнів, коли закінчилася надія, — залишилося просто бажання жити. Воно й гнало його вперед.

Василь вирвався на невеличку галявинку й бігти стало легше, бо там був невеликий схил. Перед ним ріс молодняк ялин. Чоловік не мав сил обминути його і тому побіг навпростець, як він робив до цього, продираючись через колюче гілля. Раптом нога не знайшла опори, і він повалився вперед, якимось дивом не вибравши собі очі. Колюча гілка дернула його по чолі й щоці. Кров потекла з рани, коли він уже лежав долілиць, — гарячіша, ніж піт, і солоніша. Відразу всотувалася в шар підстилки з листя й бурої хвої.

Чоловік навіть не робив спроб перевернутися, знав, що нічого не вийде: сил не було зовсім. Він якось так по-дурному втрапив у яму… Щось хруснуло в коліні й хребті, коли він усією вагою приземлився на ногу, яка не знайшла підпертя там, де чекала. Заболіло так, наче хтось увігнав товсте шило десь між ребер, боліло аж у потилиці. 

Це був кінець дороги, він зрозумів і спокійно прийняв це. Їхній забіг не міг тривати вічно. Десь позаду загавкав собака, але йому вже було начхати — він зробив усе, що міг, і за цією межею його вже нічого не хвилювало. Зрештою ліс, чому б і ні. Вічний спокій простягнеться над ним і сповиє його у своїх обіймах.

— Ммммммм! Ммммммм! — спокій, що зібрався розправити крила над ним, відлетів убік. Мала таки не відстала від нього! Дуже добре, молодець.

Він точно знав, що вона розуміє, що відбувається… Життя готувалося зустріти смерть…

Утікач застогнав, коли його почали перекидати спочатку на бік, а потім на спину. Це було рвучко, необережно й боляче. Хто б міг подумати, що Руся така сильна! Та ще й після того, як бігла весь ранок. Коли він лежав на спині, кров з лоба, зі щоки почала заливати очі, потекла до рота й носа. Він забулькав, закашлявся. Руся взялася руками відгортати кров з його обличчя — розмазала всюди. Необережними рухами випадково загнала одну з гілочок, які прилипли до обличчя, у рану на щоці. Він здригнувся, скрикнув. Руся зупинилася, глянула на свої закривавлені руки, на його обличчя, потім підвиваючи стягнула з себе брудний светр. Аж після того, як вона приклала його до лоба і до щоки, а потім протерла чимось, мабуть рукавом, йому очі й рота, Василь зміг більш-менш роззирнутися навколо. І застогнав.

Дитині ніхто не розповів про бюстгалтери. Та й вочевидь дитиною вона не була вже давно.

— Мала, — він закашлявся і захрипів. Як не дивно, стало трохи легше. Кров зволожила горло й рот, але осідала всередині в’язкою солоною плівкою. Він пожував губами. — Тікай, мала, я тебе благаю!

Руся закрутила головою, замахала руками, намагаючись змахнути сльози, що наверталися на очі. Почала смикати його за одяг. Хиталася, намагалася зрушити його з місця. Він мимоволі засміявся. Що ж, для нього все закінчується навіть не так погано, як можна було б собі уявити. Але начхати на нього.

— Русю, біжи я дуже тебе прошу, тікай! Утікай і не давайся їм живою, благаю тебе, чуєш?

Вона чула, але не слухала. Невже вона вирішила, що він прикидається і просто лежить, бо йому не хочеться більше тікати? Він роздратувався. Боліло все тіло, хотілося заплющити очі й розплющити вже без цього всього. Що ж, незабаром очі йому закриють. Тут уже все вирішено. Але ж мала!

— Ну? Біжи, я сказав! — це мало бути суворим окриком, а вийшло якесь булькання й вищання. Він загарчав від безсилля. Вона була молода, здорова і ще мала сили, вона ще могла бігти. Близько чи далеко, але вона могла втекти. А він їх затримає: вони ж неодмінно зупиняться поглузувати з нього. Це дасть їй якусь хвилину. — Біжи! Тільки светр одягни, я тебе прошу.

Як не дивно, його слова подіяли на Русю. Светр вона не взяла, проте раптом заспокоїлася, шморнула носом, витерла сльози. Під очима на щоках з’явилися червоні косі смуги. Потім вона повернулася боком до нього й сіла, випрямивши спину та виставивши підборіддя вперед.

Василь подивився на неї, похитав головою. Що ж, вона зробила свій вибір. Хай буде що буде. Він теж зробив, що міг, його совість чиста. Він повернув трохи голову, щоб роздивитися її ліпше, — і від її вигляду в нього мороз пішов по шкірі. Це було так, наче… це було… вона мала такий вигляд… він не знав, із чим це порівняти, бо ніколи такого не бачив. Це було все водночас, усе в усьому над усім. У тому, як вона сиділа і як вона дивилась. Він усміхнувся. Він точно знав, що вона розуміє, що відбувається. Так, якось по-своєму, але вона чудово знає, що зараз буде. І коли він дивився на те, як вона готувалася зустріти це, він відчув, що зараз він дотикається до свята життя. Життя, яке готувалося зустріти смерть.

В останні хвилини свого життя він зустрівся з чудом. Проте він сподівався, що його вб’ють раніше, ніж він побачить, що з цим чудом намагатиметься зробити смерть. І щось йому підказувало, що смерть, якщо й оволодіє чудом, до суті його не зможе доторкнутися. Адже воно було вищим від усього й водночас було основою і опорою, довкола якої вилося все живе. Ось воно на мить показалося в дивакуватій дівчині, а потім піде далі, коли виявиться, що тут більше не може допомогти. Проте тут і зараз воно вилося довкола неї, наче якийсь вихор. Огортало собою, і здавалося, що на якомусь рівні, для якого не існує в людини органів чуття, усе довкола завмерло й приготувалося.

— Добре, — прошепотів він. — Хай буде так, як ти скажеш.

Він ніколи не міг довго сперечатися з жінками. Так було впродовж усього його життя, і в останні хвилини його існування так само. То що ж, хай тоді так і буде.

***

— Диви-диви, Кріт, бачу їх. Стріляти? — Пірат важко дихав, але був напоготові — з упертим в плече прикладом автомата, коли слідом за ним крізь гілля кущів продерся Кріт.
— Пірат, ти шо, тупий, — легко штовхнув дебелого чоловʼягу поціновувач полювання, — яке стріляти? Ми ж не мʼясники. Ми люди… чуттєві. Спочатку треба насолодитися здобиччю… Звіра! Звіра свого верни, розірве ж! — раптом зірвався на крик Кріт.

Пірат закричав на собаку, який уже майже добіг до двох людей, що лежали в заростях із невисоких молодих ялин. Пес неохоче спинився, озирнувся на Пірата, потім на свою ціль. Пірат знову прикрикнув. Собака вильнула хвостом і пішла повільно назад, до господаря.

— Нічого собі! — Кріт аж присвиснув від подиву.
— Шо? — спитав Пірат, опускаючи зброю.
— Навіть не здогадувався, шо ти такий дресирувальник, — Кріт схвально захитав головою. — Думав, кранти їм…
— Таємна технологія, — засміявся Пірат. — Не годував тиждень, потім дресирував. Так наука швидше рухається, ну і без палиці нікуди… 
— Здивував! — не вгавав нахвалювати напарника Кріт.
— Сидіти! — крикнув Пірат. Кріт аж здригнувся від несподіванки. Пес сів, висолопив язика, глянув на Пірата й тихо вискнув.

Пірат усміхнувся задоволено, кивнув, а потім глянув на Крота:

— Які-такі ми люди? Як ти сказав? 
— Шо? Коли сказав? — нахмурив лоб прилизаний росіянин.
— Чуттєві, — нагадав напарнику Пірат, покосившись на нього через плече.
— Такі, як ти, — хмикнув Кріт, — тільки навпаки. Не стріляй! Хіба щоб трішки полякати… Второпав? — тон напарника погрозливо спохмурнів.
— Добре-добре, — пробурчав дебелий, відступаючи на кілька кроків убік, — не заводся… Чуєш, ніхєра собі там трофеї! — настала черга Пірата свистіти. 

Так якось склалося, що вони живуть, але ніби й не живуть… І прикро, що на шляху їхнього функціонування опинялися такі люди, як Руся…

— Ти це про шо? — не зрозумів все ще набурмосений Кріт.
— Ходи, звідсіля краще видно, — Пірат поманив напарника до себе, а коли той наблизився, вказав кивком голови вперед.
— Ого! Нічогенько вирядилась… — переминаючись з ноги на ногу, промимрив від несподіванки Кріт. 
— Дебілка, шо тут скажеш… Але однаково якось лячнувато, — Пірат витер долонею спітніле чоло, потім обтер вологу долоню об штани.
— Нічого, — задумавшись на пару секунд, відказав Кріт, — влаштуєм рольові ігри. Ти ніколи не хотів індіаночку спробувати?
— Оце так, — хмикнув Пірат, — це вже справжнісінький Покахонтас.
— За собакою дивись, Чингачгук, бо розірве здобич, а ми не для нього старались…
— Та дивлюсь, дивлюсь, — буркнув Пірат, повісив автомат за спину й взявся порпатися в кишені, щось шукаючи.

Обійшовши його, Кріт схвально кивнув.

— Ходім, лишень акуратно. Я вже допер, шо ти не дуже тямиш в особєнностях национальной охоти, тому просто дивись і без мого слова навіть не смикайся. Зрозумів? — Кріт оглянувся на Пірата.
— Як скажеш, учителю, — буркнув той, розмотуючи повідець, який саме надибав і дістав із кишені.
— Отож, — Кріт посміхнувся й рушив уперед.

***

Після недавніх пострілів у лісі було тихо. Василь лежав і дивився на небо. Він працював усе життя й рідко коли дозволяв собі байдикувати. Та ось настав момент, коли всі його дороги добігли кінця, усі його справи було завершено, і тепер він міг просто полежати й просто пожити. Хай це останні хвилини, але він ніби торкнувся кінчиками пальців вічності. Вона відгукнулася йому назустріч, він усміхнувся. Кірка крові, що вже підсохла, трохи потріскала в кутках губ, на крилах носа, на щоці. Чоловік легенько зняв светра, поки він не прикипів до рани. Знову потекла кров, але не сильно.

Цікаво, чому він так хвилюється про те, наскільки буде боляче віддирати цю імпровізовану пов’язку через якийсь час? Він ніби забув, що ніякого більше часу в нього немає. У нього немає більше нічого, а тому водночас усе довкола належало йому.

Хтозна, як довго це тривало, може, якусь частинку вічності. Та ось він почув похрускування гілок, неквапне, неспішне. Дійсно, їм нема куди поспішати. Почув також нетерпляче поскімлювання пса. Чомусь стало жаль тварину, яка потрапила до рук цих виродків. А потім несподівано для себе він зрозумів, що йому жаль і цих двох чоловіків, що наближалися до них. Він зрозумів, що те, до чого він бодай трішки, але доторкнувся щойно, для них ніколи не буде доступно. Так якось склалося, що вони живуть, але ніби й не живуть. Вони просто функціонують як організми. І прикро, що на шляху цього їх функціонування опинялися такі люди, як Руся. Але що ж, то їхній вибір. Прикро було тільки, що життя, за яке він так чіплявся, таки, схоже, усе ж несправедливе. Але хай навіть так, він ні про що не шкодує. Він змінив би багато чого, якби мав сили й можливості, але жалкувати ні про що не збирався.

Двоє стали на краю галявини. Поводили демонстративно автоматами, потім перевісили їх за спини. Один тримав на повідку пса. Гарний пес. Цікаво, вони привезли його зі собою з Росії чи вкрали в когось і зробили з нього партнера у своїх забавах?

Це було боягузтвом, слабкістю — чоловік на землі це розумів, але, будучи батьком трьох дівчат, не хотів бачити того, що відбуватиметься зараз…

— І шо це в нас виходить? Здається, ми спіймали дезертира? — озвався дебелий, що зі псом. Говорив єхидно, із кривою посмішкою.

Ну звісно, чогось такого Василь і очікував: настав час знущань і насмішок. Для цього, власне, вони за ними бігли, бо більше ніякої цінності немолодий тракторист і трішечки несповна розуму молода дівчина собою не являли.

Інший чоловік, худіший, похитав головою, поцокав язиком, а тоді й собі не стримався:

— Ай-ай-ай, уважаємий ґражданін! Тобі випала така честь — стати частиною Збройних сил Російської Федерації. Ти вже й присягу прийняв! Міг би приєднатись до гурту, спокутував би кровʼю свої нацистські замашки, а там, гляди, і людиною став би. Було б несоромно тобі руку потиснути. На полюванням разом би пішли… 

Обоє заржали.

Василь заплющив очі й подякував Богу і всьому на світі за те, що він помирає не таким, як ці люди. І за те, що Руся помре не такою, як вони.

— А ти, дезертирчик, не лише зрадник, але й ґвалтівник, — продовжив Кріт. — Люба, — він пильно подивився на Русю, усміхнувся й почав її роздивлятися, — солоденька моя, цей маньячелло тебе ображав? Ти ж вся в крові! Мабуть, бив тебе, бачу, роздягнув догола… Ай-ай-ай, — росіянин удавано скрушно похитав головою. — Красуне, на твоє щастя поруч рускій солдат. Навіть двоє, — мисливці знову засміялися. — Не бійся, ми тебе врятуєм! В наших обіймах на тебе чекатиме тільки тепло і любов. Настільки глибока, наскільки ти зможеш витримати… 

Пірат пирснув від сміху.

— Не звертай уваги. Він просто дуже радий зустрічі і не може стримати емоцій. Насправді ми люди серйозні, — прилизаний військовий повернувся до напарника, який тримав на повідку пса, і підморгнув: — Привʼяжи звірюку, шоб не заважав. Потім нагородимо його залишками з бенкету…

Дебелий росіянин кивнув, обернувся й зник за ялиною — пішов прив’язати пса до гілки.

Якщо секунду перед цим Василь дякував за те, як він прожив і як він помирає, то тепер просив про одне — померти першим. Це було боягузтвом, слабкістю — чоловік на землі це розумів, але, будучи батьком трьох дівчат, не хотів бачити того, що відбуватиметься зараз. Він подивився на Русю, як вона сиділа, як вона дивилася, — і йому стало соромно. У грудях спирало дихання, серце гупало, ноги злегка тремтіли, він сидів, не розтискаючи зубів, бо боявся, що вони почнуть постукувати. Раптом гостро відчулося, що він хоче помочитися, — невже напудить у штани? Василь сціпив зуби ще сильніше, засопів. Він так боїться, наче це йому доведеться пройти через те, що чекає на неї.

Василь видихнув через стиснуті зуби, вилаявся про себе й спробував сісти. Вийшло не з першого разу, проте він таки сів і втупився у військового, який стояв на краю галявини, схиливши голову, і розглядав Русю.

Соромно було боятися дивитися смерті в очі тоді, коли поруч дитина (хай навіть не маленька і трохи не така, як звичайні люди) спокійно готувалася прийняти те, що буде. Може, вона просто не розуміла, що ще могла втекти? Хтозна, але він уже не мав ніяких сил її переконувати й щось пояснювати.

— Добре, друзі, дєлу врємя, потєхє час, — промовив Кріт уже серйозно і зробив крок назустріч своїй здобичі. Перехопив автомат, наставив Василеві десь у район живота.

Ну, ось і все. Так, значить. Не зовсім те, чого він хотів би, але йому нема про що жалкувати. Так, значить, і буде.

Росіянин криво посміхнувся, подивився на безпорадного чоловіка, в якого цілився, потім перевів погляд на Русю. Посміхнувся ще більше, ласо, і ніби навіть по-доброму.

Руся натомість не відсахнулася, а нахилилася легенько вперед. Цим рухом вона ніби розірвала якусь натягнуту струну світобудови, яка пролягла цього ранку через галявину. Він майже фізично відчув цей дзвін, який розкотився усім світом.

Усе завмерло.

Він розумів, що це, мабуть, його організм клепає зараз скажену кількість гормонів для того, щоби востаннє викластися в божевільному ривку геть звідси. Проте він не збирався нікуди смикатися. Дорога закінчилася, далі проходу не було.

Руся протягла руки вперед і усміхнулася. Він подивився здивовано: що вона робить? Він перевів погляд на прилизаного військового і закляк: на галявині між росіянином і ними стояла невисока дівчинка. Зростом вона була маленька, як дитина, що готується йти до школи. Але в її вигляді, постаті не було жодного натяку на незрілість. Свіжість і чистота — єдине, що поєднувало її з дитинством. Сукня, у яку вона була одягнена, нескінченними потоками переливалася на ній і була того ж відтінку, що і її очі. Він упізнав цей колір — такий колір має небо, коли відбивається у краплинах роси.

Василь похитав головою. Окей, тепер у Русі є напарник з проблемами психіки. Не дивно, що в нього поїхав дах. Але воно й на краще в цих умовах: піде з цього світу, спостерігаючи цікаву виставу.

— Чого ти як вкопаний? — на галявину повернувся Пірат. Сам, без пса.
— Та гляди на цих навіжених, — Кріт переводив дуло автомата з однієї на іншу жертву: з напівголої дівчини з кривавими смугами під очима, яка усміхалася й тягнула руки до чогось перед собою, на чоловіка з вимащеним кров’ю обличчям, який здивовано дивився туди, куди тягнулася дівчина. — Вони остаточно тю-тю…

Пірат здивовано подивився туди, куди втупила свої погляди їхня здобич. Там не було нічого, але і дівчина, і чоловік так переконливо дивилися туди…

— Хай їм грець! — знервовано вилаявся дебелий. Він картини, яку він спостерігав, у нього аж мороз шкірою пішов. — Покінчімо з ними і гайда звідси…
— Відставити паніку, Пірат! — Кріт прочистив горло, перехопив автомат упевненіше. — Ну, поїхав дах у них — то й шо? У дівки від початку не всі вдома були… Це ні на шо не вплине… 
— Не знаю, якась вона геть стрьомна… — насторожено озвався другий мисливець, який ще вчора мав на неї великі плани.

Обоє зробили крок уперед.

— Чуєш… Шо за хєрня, Кріт? — в голосі Пірата вчувалося дедалі більше тривоги.
— Де? — Кріт глянув на нього, нахмурився.
— Та всюди… — розгублено пробурмотів Пірат, й собі підіймаючи автомат.

Гілля дерев довкола галявини сховало звук вистрілу, луни не було. Тільки кілька пташок зірвалося з гілок і стривожено гавкнув пес…

Кріт покрутив головою на всі боки, потім вилаявся. Із блідо-зеленої трави, із голих гілок кущів, із голок молодих ялин скрапувала роса, але краплі не падали на землю, а зависали в повітрі й повільно наближалися до них.

— А шоб мені повилазило! Пірат, ти теж це бачиш? — Кріт напружився, міцніше утис автомат у плече.
— Бачу! Це все дівка… Бісова відьма! — Пірат зблід, по обличчю стікав піт — сильніше, мабуть, ніж навіть тоді, коли вони з напарником бавилися у своє полювання, заганяючи здобич.
— То вали її! — гаркнув Кріт.
— Та куди “вали”! — Пірат заверещав так високо, що голос його зривався. — Не тямиш, не її валить треба, а нам пора звідсіля валить! — однак не в змозі зрушити з місця, росіянин жбурнув автомат на землю, бухнувся на коліна й ледь звів тремтливі руки докупи перед собою: — Пресвята Богородице, архангел Михаїл, ангели Божі і святі апостоли, — запричитав дебелий військовий, — великомученики, спасіть і збережіть душу раба вашого Юрія, — Пірат схлипнув, — захистіть від сил сатанинських, від диявола лукавого! Прийдіть і збережіть…

На останньому слові чоловік верескнув, поліз рукою за комір, витяг звідти щось на шворці й почав бубоніти, розмахуючи тим, що дістав, і тицяючи ним у бік дівчини. У руках у нього виявився невеликий хрестик. Пірат розмахував ним, скільки вистачало шворки. Дивився то на дівчину, що здивовано спостерігала за його маніпуляціями, то на небо, звідки от-от мали прийти всі архангели на порятунок раба Божого Юрія.

— Кретин, — буркнув ошелешений видовищем Кріт. Він різко розвернув корпус до Пірата і натис гачок. Почувся вистріл. Раб Божий Юрій із простреленою головою повільно завалився на бік. Рука так і стискала хрестик, очі продовжували дивитися у височінь. Небо мовчало: Юрія не знайшлося в списках Божих рабів. Архангели не метушилися. Гілля дерев довкола галявини сховало звук вистрілу, луни не було. Тільки кілька пташок зірвалося з гілок і стривожено гавкнув пес. — От пощастило, так пощастило з напарником, — Кріт сплюнув поруч із тілом товариша, кілька разів різко вдихнув і видихнув носом, повів плечима й обернувся до Русі: — А тепер розберемось з тобою, — уже спокійніше проговорив росіянин.

Військовий направив автомат на дівчину, але потім перевів погляд на те, що висіло в повітрі перед ним. Краплинки роси зібралися в сферу розміром із футбольний м’яч. З усіх напрямків до неї продовжувала маленькими краплинками збігатися вода.

— Оце так чортівня… — видихнув Кріт.

Він перевів автомат на “мʼяч” і випустив кілька коротких черг. Вилаявся: кулі прошили сферу, збуривши її, від чого вона захиталася, розлетілася бризками, що майже відразу ж повернулися назад. Сама сфера після цього раптом ринула до чоловіка й обліпила йому обличчя. Захлинаючись, Кріт глухо скрикнув — повітря з легень бульками вирвалося крізь воду. Росіянин впустив автомат і взявся здирати воду з себе, та марно: краплинки продовжували притягуватися назад до сфери. Але й Кріт не здавався: спробував вичерпувати долонями воду від себе, відштовхуючи її, розхлюпуючи, проте це не допомагало. Ось уже вся голова його була оточена водою. Чоловік боровся до останнього, навіть спробував пити воду — роззявляв рота, ковтав її, утягував у себе. Сфера ніби зменшилася, але потім Крота знудило. Умить рідини довкола стало ще більше, ніж на початку, тільки тепер вона була ще й брудна, буро-коричнева, з усім тим, що вода вимила з його шлунка.

Кріт почав бити себе по голові, по грудях, дерти груди й горло. Потім упав на траву і, трохи покорчившись, завмер. Стало тихо.

За всим цим дійством мовчки стежив Василь, переводячи остовпілий погляд з незнайомки, сукня якої перетікала від складки до складки, на Русю, з Русі на військових, і знову на дівчинку. Обоє росіян лежали на траві: один — у калюжі крові, інший — у власному блювотинні. Вода розлилася довкола й поволі усотувалася в землю.

— Це що, ти зробила? — Василь перелякано звернувся Русі, геть забувши, що вона зазвичай не відповідає.
— Ні, — Руся похитала головою. Потім додала після короткої паузи: — Це зробила вона.
— А, — кивнув чоловік, вдаючи, ніби все зрозумів, — ясно.

Дівчинка в переливчастій сукні озирнулась і махнула до них рукою:

— Привіт!
— Привіт, — озвалася Руся й теж махнула рукою.
— А щоб мене, — тихо прошепотів Василь. — Оце накрило… 

Замість того, щоб прокрутити калейдоскоп життя, розум придумав йому таку-от казку на ніч. А в цей час куля, мабуть, уже розтрощила його лобову кістку й перетворює мізки на білокровʼяний фарш. За мить вона вирветься через потилицю, виламавши собою шматок черепа, і все закінчиться.

Усе закінчиться. Він подивився в очі дивній дівчинці, яку створила для нього його уява, й усміхнувся до неї:

— Дякую!

Це було дивно говорити до породження своєї фантазії, але він не міг не подякувати за те, що вона зробила його смерть не такою буденною (ніби смерть буває буденною!).

Дівчинка просто усміхнулася і… зникла. Усе довкола, і його обличчя також, раптом укрила рясна роса. Василь здивовано похитав головою, а потім ліг на спину й дивився в небо: він був упевнений, що от-от усе закінчиться, і спокійно чекав, коли це станеться.

Василь пролежав так хвилин п’ять чи сім, а життя все ще не зникало й пітьма не застеляла його погляд (чи що там мало відбуватися?). У спину та шию почали відчутно колоти голки і гілки ялин, на які він вклався. Тоді він обережно підвівся, сів, опершись на руки, і подивився на Русю. Та витирала зі щік кров. Зловивши його погляд, вона усміхнулася. Потім ойкнула, прикрила груди рукою і потяглася по свого светра.

Він відвернувся і розсміявся. Василь не розумів, що тут сталося, але схоже було на те, що його і цю молоду жінку чекає довга дорога.

***

Десь у російському місті Надюша зайшла до кімнати й зачинила за собою двері. Вона підійшла до вікна, притискаючи до грудей мокрого ведмедика з довгим ворсом ніжно рожевого кольору. На підвіконні було порожньо — тільки крапельки дрібної роси.

Вона стисла губи. Їй ніби бракувало чогось дуже важливого, що вона мала ще донедавна. Але, мабуть, добре, що вона позбулася цього: час дорослішати, час ставати частиною великої Росії.

Дівчинка відвернулася від вікна, притисла до себе іграшку й прошепотіла їй на вушко:

— Не бійся, малюк, рускіє ідут до конца.

***

Вітер сидів на цямринні, закинувши ногу за ногу й пожовуючи кінець стеблини. Сперся на дерев’яний стовпець, гойдав ланцюгом. Так він бавився час від часу, коли був певен, що його ніхто не побачить. Не з людей, звісно, де там. Ще бракувало, щоби люди його побачили! Та й де їм тут узятися? От-от почне сходити сонце. Хто ж зараз човпатиме по темному до криниці? Ну, доїть хтось корову — так він ж не на рогах сидить. Ну, відчиняє хтось гараж — так він же ж не на капоті авто. Ні, він там, де можна трохи забути про все. Про листя, що не шелестітиме саме. Про воду, що не брижітиме без нього. Про хмари, які не кучерявитимуться, якщо він їх не куйовдитиме. Куди не ткнись — усюди він.

Вітер хотів було закинути руки за голову, та дашок не давав йому геть розслабитися. Він бахнувся рукою об дошку, зашипів, замахав забитою кінцівкою… Отакої! На пальці ще й кров виступила — десь стирчав цвях, певне. Вітер затиснув зранений палець між губ. Перед цим довелося виплюнути бадилину — хай уже щось одне.

— Дядьку, не сидіть на криниці. Упадете ж!

Від несподіванки Вітер ледь не прикусив пальця.

— Гм… Фо? Тьху! — вийняв пальця з рота, сплюнув біло-червоним додолу. Глянув здивовано на дівчинку, що стояла перед ним на стежці.

Долітався, чи що?

Багато хто матиме очі, та не бачитиме. Не тому, що поганий зір, і навіть не тому, що від них ховатимуться…

У перших проміннях сонця, що сходило, було видно ніжно-блакитний колір сукенки, у яку була одягнена дівчинка. Сукенка — і більше нічого. Босонога, простоволоса незнайомка стояла на стежці й хитала головою:

— Іще й плюєтеся…

Вітер отетеріло дивився на неї. Сповз із цямриння, уперся руками в коліна… А хай йому! Палець же ж!

— Мала, ти хто?
— І нечемні до того ж, — дівчинка схрестила руки на грудях.

Вітер покліпав очима, випрямився. Що за халепа?

— Дівчинко, а де твої батьки? — промовив, а подумки додав: “І як ти взагалі мене бачиш? Наша? Та ні, наче людська. Так не бачать людські ж наших…”.

Дівчинка усміхнулася:

— Скрізь.
— Скрізь?
— Скрізь.

Вітер ще раз зміряв поглядом маля в суконці, придивляючись пильніше. Чи не таке вже й маля? Йому здається, чи в неї очі глибоко-блакитні, як небо? Ні. Як вода? Наче віддзеркалення неба у воді — так буде влучніше. Чи це він собі науявляв? Чи вони не блакитні, а темніші?

— То ви навіть не скажете, як вас звати? — тупцяла перед Вітром дівчинка.
— Хм, як звати… — Вітер примружився. — Не знаю, чи ти почуєш моє ім’я, — ніби він так просто узяв би й назвав його першій зустрічній, хай навіть такій… такій… — але можна на мене казати… Вітер.
— Он як! — дівчинка підняла брови.
— А тебе як звати?

Вона усміхнулася:

— Батьки казали, щоб я не виказувала своє ім’я будь-кому. Але мене можна називати… — вона завмерла, ніби прислухаючись. — О…

Вітер оглянувся: небом поступово розливалася заграва. Йому би вже час…

— Що?
— А мені вже час, — спохватилася дівчинка й зійшла зі стежки. Сукня хитнулася вслід потоками краплин. — Бувай, дядьку Вітре, — вона розвела руки, закинула голову назад і… розсіялася довкола дрібними краплинами.

Вітер спантеличено роззирнувся навкруги. Усе: зелень, криницю, землю, та навіть його вітрівку, — вкрили дрібні краплинки роси. На всьому довкола була роса. Роса…

— Он воно що… Так ти Роса… — усміхнувся Вітер. Їх стало більше, а значить, вони набирають сили. Це добре. Із дівчинкою в сукенці вони ще неодмінно зустрінуться. А поки йому час.

Хитнувся ланцюг і гілля дерев, на листі яких бриніли краплини роси. У росі відбивалася глибина темного неба, що тільки-но починало розвиднюватися. І криниця мовчатиме про те, що майже нікому не дано побачити. Багато хто матиме очі, та не бачитиме. Не тому, що поганий зір, і навіть не тому, що від них ховатимуться. Просто вони у своїй дорозі не сягнули до того місця, з якого можна розгледіти ширші краєвиди, ніж ті, що були їм доступні раніше.

Інші оповіді Макса Мюллера
Інші оповіді, ілюстровані Катериною Мальцевою
Інші оповіді з категорії “Бачення”

Коротка історія мізогінії

Найдавніше упередження у світі

Джек Голланд

Це дивовижно відверте розслідування давньої, повсюдної, тривалої і абсолютно нічим невиправданої несправедливості, якої зазнала половина населення планети лише через те, що їй випало народитися жінками, а не чоловіками.

Ця книга — перший крок до випалювання з себе упереджень, зневаги і ненависті проти жінок. Читайте і наближайте настання післямізогінної ери разом із нами!