Бог-Спаситель — це лють українців

"У народі говорять: якщо горіх захворів — очікуй на покійника..."

Ілюстраторка

Кріс Цвенгер
Бог-Спаситель — це лють українців

Гучний розкотистий гуркіт грому розпанахав межу між небом та землею. Шалені вібрації від ударної хвилі прокотилися крізь усе живе довкола. Голова гудить. Сахаюся кожної тіні, яка хаотично мерехтить перед очима. Поле за лічені хвилини стає вщент перепахане артилерією. Вибух… Ще один… Ще… Примружую очі, заплющую їх, наскільки вистачає сили. Шум у голові настільки сильний, що затуляю вуха обома руками в ефемерній надії утримати таким чином її цілісність. Губи стискаються в білу, ледь помітну смужку. Зуби скреготять, бо до рота потрапила земля. Настирне гудіння змінюється неприємним дзвоном, нагадуючи рипіння мікрофону під час концерту наживо, і далі розходиться больовими імпульсами, які, відлунюючи колами, розносять біль жвавим потоком по всьому тілу. Заледве відчуваю повільний теплий потічок із-під шолому, який, щосекунди набираючи швидкості, цілеспрямовано рухався вздовж мого обличчя. Панічно починаю обмацувати голову руками, у розфокусі намагаюсь роздивитися долоню — кров.

Переді мною вимальовуються нечіткі обриси чиєїсь кремезної статури. Різким рухом вона схиляється прямо перед моїм обличчям. Я бачу скажено розширені очі та викривлені від жаху губи. Вони ворушаться, але до мене не долітає ні звуку. Велетенська рука, яка б одним рухом могла звернути мою шию, хапає мене за амуніцію і трясе, немовби молоду грушку. “Аааа, Семенов!” — пробивається крапля свідомості. Семенов — наш ротний. Його вуста знову беззвучно рухаються й так само беззвучно розриваються снаряди неподалік. 

Командир починає мене тягти кудись. Я ж, як камінь. Моє тіло не слухається. Я наче готове добриво для виснаженого ґрунту, яке вже почало всотуватися в щойно перепахану ниву. Я готовий бути корисним. Корисним для своєї землі навіть у такий банальний спосіб. Бути добривом. 

— Рухайся, Майстренко! — гучним наказом прорвалося крізь онімілу тишу моєї тимчасової глухоти. — Там хлопці. 

Я досі в прострації. 

— Отямся, бляха! — ротний дав мені щедрого ляпаса, а тоді рвучким рухом витяг мене з воронки, де я безпечно переховувався в обіймах землі, й скомандував рушати за ним. Раз-у-раз заточуючись, я плівся слідом крізь дим, вогонь, спалахи та під безперервним гуркотом, спостерігаючи, як ґрунт насичується ріками свіжої крові. У ніс різко вдарило вже відомі для мене запах металу та сморід екскрементів моїх полеглих побратимів. Шлунок стисло болючим спазмом, фонтан мого блювотиння пекуче пронісся стравоходом.

Це не був мій вибір. З усієї роти було чоловік із 10, які свідомо приїхали на “передок”. Усі інші, до яких належу і я, були звичайними рядовими призовниками, які щохвилини молилися кожен власним богам, аби ті сотворили чудо, що дозволило б пережити бодай ще один день та ніч. Просто пережити. 

“Пережити” — яке позитивне, обнадійливе слово. Пере-жив! Я ще не пережив цю сторінку свого життя. І самому Богу лише відомо, чи переживу. Хм, Богу… А чи є він насправді? Я дуже хотів би подивитися в очі цьому сивому старцю, взяти його за шкибарки і запитати, чому ВІН, такий “милосердний”, допустив ТАКЕ на землі?

— Вадік, блядь, хто з нас медик? — ледь чутно перекрикував командир досі не стихаючі обстріли. 

Його очі бігали хаотично, у кремезних тремтливих руках ледь тримався перемазаний у багнюці бинт. Я намагався включитися в процес, та це було достобіса важко: гуркіт, дзвін, крики ще живих перемішувалися з передсмертними криками інших… Нова хвиля нудоти. Шлунок стиснувся в спазмі і я ледь встиг відвернутися в бік, аби виблювати. 

Переводжу погляд на Семенова, розумію, що його потуги над вчорашнім новобранцем уже марні. Той лежав розпанаханий на землі. Здавалося, його закинули у велетенську м’ясорубку, ще совєцького зразка, перекрутили й недбало виплюнули назад до нас. Усе тіло було в численних порізах, крізь які безперервно сочилася кров, з живота недбалим гамузом звисали кільця кишківника, а примʼята грудина ледь пропускала крізь себе короткі вдихи та видихи повітря. У нього явно була пробита легеня, бо щоразу, коли він намагався нам щось сказати, захлинався у власній крові. 

— Лиши його, — прибираючи руку командира від тіла, промовив я ледь чутно цей жорстокий навіть для мене вирок. 

Семенов же вперто продовжував виконувати завчені до автоматизму рухи. Боротися з ним у мене не було сили, тому я знову відвів його руку, максимально близько прихилився, пильно зазирнув йому у вічі і повторив:

— Пішли далі. 

Вибухи не припинялися ні на мить, посипаючи нас зверху землею, наче хтось вийшов у двір годувати курей пшеницею (і сьогодні цей “господар” був аж надто щедрим), а вібрації від ударних хвиль щоразу підкидали нас трохи вгору. Набравшись духу, ми, немов дві граційні лані, у неприродному для нас темпі драйвового джайву перестрибнули через купу пошматованих тіл, ледве встигнувши вивернутися з-під безупинного кулеметного обстрілу, й рушили вперед у пошуках тих, кому ми ще можемо допомогти. 

Мої рухи стали швидкими, та моментами все навкруги сповільнювалося, наче під час зйомки в режимі слоумо. І саме в ці моменти я бачив безліч зруйнованих життів, розірваних і пошматованих тіл, які тут і зараз поєднувались у спільному танці смерті на віки. Братська могила. Відірвані кінцівки перепліталися з нутрощами, наче молоді пагінці барвінку, що в’ються землею, шукаючи опори для росту вверх. 

Обстріли завершилися лише близько опівночі. Того дня нас лишилося всього 50 із повноцінно укомплектованої роти у 120 чоловік. Живих, так би мовити, — це тих, хто мав легкі різані травми та всього-на-всього контузію, було до 20. Усі інші, лежачи в окопах, очікували на смерть. Їм не пощастило, стара сива бабка вирішила подивитися, як вони страждатимуть перед зустріччю з нею. Їм всього по 25–30. Вони прийшли бойовими, я би сказав завзятими, воювати, але реальність виявилась жорстокішою, ніж круті фотоколажі на друкованих агітаційних листівках у військкоматі, які впарювали тобі в руки із закликами, що служити — це круто, що в нас бойові козаки. 

— Передай моїй дружині, — гірка гримаса переді мною жадібно ковтнула повітря, — що я її дуже люблю! — сльози скорботи від усвідомлення втраченого життя заважали побратиму говорити. — Що я сволота, не заслуговував її… — через неконтрольоване цокання його зубів я ледь розумів, що він намагається сказати. 

У нього була пробита легеня, відірвана нога, праве око опухло від явного внутрішньочерепного крововиливу. Цьому козаку лишилось трохи… і він буде вільним. 

— Заспокойся! Все буде добре, — продовжуючи сильно тиснути долонею на його грудину, цинічно, грубо брешу йому у вічі.

Судоми. Крива посмішка виривається на світло, він намагається вдивитися в моє обличчя одним оком, шукаючи там підтримку:

— Коваленко Марина… Київ… вули… — жадібний ковток повітря… ще… Ось він і  звільнився від присяги. Він вільний. 

Я ж рушив далі темними лабіринтами ковзких окопів, із-за кожного наступного повороту яких до мене долинали стогін, плач і моління вцілілих. Мерзенний сморід крові та сечі, від якого я ледь дихав, пробуджував у моїй голові нові хвилі болю. Використавши останні уколи із знеболювальним та бинти, я присів додолу. Сів прямо в калюжу, стінки окопу були слизькі, та мені було байдуже. Очі заплющились, напевно, ще в процесі мого присідання, бо, ледь торкнувшись сідницями землі, я наче зробив стрибок у часі і різко опинився в себе вдома, у ліжку. Поруч кохана — Люся. Це була остання ніч перед моїм від’їздом на війну. Минув місяць навчання, дуже швидко минув. Я не встиг надихатися рідним запахом коханої. Тож зараз, лежачи поруч із нею, я не міг заснути, я дихав запахом її волосся, жадібно хапав рідні нотки мигдалю в поєднанні з кокосовою ніжністю. Вона була поруч. Я чув її подих, серцебиття. Її шкіра така ніжна. Вона — витончене, довершене Боже створіння — була моєю. 

У ту ніч я пригадував нашу першу зустріч. То був квітучий травень, примхливі вибрики погоди — то злива, то спека — збивали з пантелику, що саме одягати. Якраз після чергового рясного, але швидкого дощу палюче сонце вирішило різко зігріти все довкола. Рожеві каштани розносили містом свій солодкуватий запах. І ми з моїм найліпшим другом Марком вирішили попрацювати з ноутами в найближчій кав’ярні. Вмостившись у затінку, який створювала довжелезна маркіза, під ритми весняного інді року, який долинав з основної зали закладу, ми розпочали активні дебати по опису бізнес-плану, довгостраждального спільного бізнес-проєкту, так би мовити нашої сумісної “дитини”.

Ми, двоє дорослих чоловіків, настільки занурилися у роботу, що часом навіть забували подивитися на себе в дзеркало перед виходом у люди. Тому запах чи дводенна щетина — то було нормально для нас. Година за годиною, наче два підлітки, ми кидалися репліками, буцімто граючи в пінґ-понґ. Здавалося, нічого не могло відволікти нашу увагу. Та раптом, підводячи втомлений погляд від паперів, я бачу її! Чарівну блондинку з осиною талією, сніжно-білою шкірою, у шифоновій сукні до коліна, фасон якої чітко підкреслював її пишні груди. Вона не йшла, а “пливла”. Її маятникові рухи стегон вводили мене в гіпнотичний стан. Звісно, цю зміну на моєму обличчі помітив Марк. Він обернувся саме в той момент, коли якийсь козляра “торохтів” на своїй старенькій “бесі” вузенькою київською вуличкою, щільно вкладеною бруківкою. Момент — і увесь вміст велетенської калюжі під самим тротуаром, яка ще не встигла ввібратися землею, рясною хвилею обкотив це витончене створіння з голови до ніг. Її очі округлилися, пухкі губи розкрилися, хапаючи жадібно повітря, а плечі підстрибнули доверху. Вона завмерла, я отетерів, і тільки Марк швидко зорієнтувався. Він, наче “агент 007”, підскочив до незнайомки і, як у сповільненій зйомці, уже вдягав на її тендітні плечі свою затаскану толстовку. Відтоді вони були нерозлучними. Через рік одружилися. Я заздрив йому й одночасно ненавидів себе за те, що “віддав” цю можливість найкращому другові, такої тормознутої поведінки я більше ніколи собі не дозволяв. 

Це були важкі 6 років мого життя — бачити їх настільки щасливими поруч одне з одним, “вмирати” щодня від того, що моя кохана не зі мною, намагатися бути добрим та вірним другом до кінця. Я був третім колесом у довершеному механізмі двоколісного велосипеда цієї парочки. Вони постійно кликали мене гуляти разом, на всі свята намагалися звести із черговою Люсиною подругою, мовляв, аби я не ходив понурим самітником. Це тільки погіршувало мій внутрішній стан. Мимолітні зв’язки відволікали мене лише точково. Та півтора роки тому сталася аварія — і в одну мить Марка не стало. 

Пам’ятаю похорон. Здавалося, Люся постаріла років на 10 усього за день. Тоді я зрозумів, що Марк вбив би мене, якби я лишив Люсю сам на сам із цим горем. І вкотре я вдягнув маску вірного пса та почав опікуватися нею. Звісно ж, так не могло тривати вічно, вона потребувала підтримки, любові, а я ледь стримувався. Від нестерпної журби вона почала пити. Коли ж я побачив її вгашеною в обіймах якогось місцевого алкаша, який уже намагався її роздягти, моїй люті не було меж. Місцева “інтелігенція” отримала сильного прочухана, а ледь притомне тіло Люсі, перекинувши через плече, я поніс додому на водні процедури. Сидячи під холодним душем з чорними розводами туші під очима (чи то від води, чи від нестримного потоку сліз), вона знову плакала. У цей момент моє серце ледь не розірвалося на шмаття. І я зізнався. Я розповів їй про всі роки свого душевного болю, своєї люті на самого себе. Вона була шокована, мовчала. Я хотів піти, але вона схопила мою руку й притягла до себе. Її холодне тіло в обтягнутому мокрому вбранні тремтіло, тримаючи мене в обіймах. Ніжні, жадані губи линули до мене в солодкому поцілунку. Відтоді ми з нею разом. 

Почалася війна, всі чоловіки юрбами ринули до військкоматів. Я не був винятком. І вона знову злякалася. Я оберігав її, як міг. Щоночі вона засинала, міцно обіймаючи мене, а я обережно переносив її у ванну кожної повітряної тривоги. Її пишні кудрі постійно лізли мені до носа. Мигдаль із нотками ніжного кокоса. Люся…

Я прокинувся від того, що мене хтось штурхнув:

— Вадік, підйом. Нас переміщують.

То був Назар — дядько за 50 із Вінницької області. Він пішов воювати слід за сином. Сина вже немає в живих більше 2 місяців, тому він не бачить сенсу повертатися додому. Я поволі встав. Тіло ледь слухалося. За ніч усе затерпло. Ноги кололо, від чого вони відмовлялися йти, а мозок лаявся, що його повернули в жахливу реальність. 

“Де ж зараз мій любий мигдаль із нотками ніжного кокоса?!” — жалісливо промайнуло в голові.

Ми почали швидко перевіряти побратимів. Тих, хто пережив ніч, було небагато. За нами приїхало три броньовані машини. У дві з них ми втрамбували більш-менш цілі тіла полеглих, швидко вкладаючи їх одне на одне. Оскільки місця було обмаль, більшість поранених лягало на трупи. Хто з них був при тямі — молився, аби доїхати до лікарні. Дихати було нічим, та й саме усвідомлення того, що ти їдеш, лежачи на мерці, жахало ще дужче, ніж смерть. У третю машину втрамбувалися всі інші, це нагадувало маленьку жестяну бляшанку, у яку запхали набагато більше шпротів, аніж того вимагали ҐОСТи. Хтось із нас їхав стоячи, хтось сидячи і тримаючи на руках тих поранених, які не вмістилися в перші дві машини. Деякі розірвані тіла так і залишилися на тому полі бою, не маючи змоги повернутися додому до рідних, бо для них банально не вистачило місця в евакуаційному транспорті. 

Ми їхали до найближчого “безпечного” селища, де мали передати тіла в наступні евакуаційні руки, виживших перекласти в карети швидких, а самим відмитися, поїсти й рушати на наступне завдання. Наступне завдання. Крок за кроком. За ці пів року на передку я навчився втихомирювати свій мозок і приводити його до тями. Після стількох втрат, які відбувалися в мене прямо перед очима, я заспокоював себе винятково спогадами про Люсю. Це діяло на мене краще за будь-яку медитацію. Відтоді я нічого не планую на майбутнє, бо його елементарно не існує. Тут існує тільки сьогодні, точніше, просто момент під назвою “зараз”. 

Під’їжджаючи до так званої бази, видихаю з певним полегшенням. Вигулькнувши з переповненої машини, рушив подалі від цієї метушні. Витягаю з-під броніка зашарпаний старенький телефон (мені його ще батьки дарували) і, довго не роздумуючи, натискаю перший у списку контактів номер — “Люся”.

— Привіт, кохана, — намагаюся всміхатися голосом.
— Привіт, — обережно протягнула Люся.
— Я живий, зі мною все добре, — переминаюсь з ноги на ногу, спостерігаючи здалеку за вивантаженням тіл побратимів.

По той бік слухавки почулося знервоване “гм”, а за ним — гучне зітхання: 

— Був на завданні?
— Так… — киваю на підтвердження, хоча вона цього і не побачить.
— Я дуже хвилювалася… — її голос затремтів і перейшов на шепіт.
— Я знаю.
— Надішли мені свою фотку, будь ласка.
— Не можу, ти ж знаєш.
— Ну коли буде можливість… будь ласка… Я божеволію, коли ось так не чую від тебе по 3–4 дні ані слова… ні смс… — знову дрижання в голосі.
— Як буде можливість, зроблю… обіцяю, — брешу я, знаючи, що цього ніколи не станеться. Бо на фото, яке вона просить, вже буде інший чоловік, якого вона не впізнає. Я тупо боюся його робити. Боюся… боюся втратити це наразі ефемерне кохання.

Бачу Семенова. Зове мене до хати помахом руки.

— Добре, кицю, до наступного разу. Мене вже кличуть. Я дуже втомлений…
— Зажди… я… я так довго чекала твого дзвінка, — Люся хапалася за кожну мить.
— Кицюню, я тебе люблю. До дзвінка. 

Я різко обірвав виклик. Вона має звикати жити самостійно. Без мене. Вона має навчитися. Заплющивши на мить очі, я зробив глибокий вдих і повільно видихнув. На останніх секундах видиху розкашлявся. Відчув біль у легенях. Мабуть, тріщина у ребрі. Я десь сильно завинив у своєму житті, що так довго очікую на смерть. Здається, що хтось заплатив за цей атракціон божевілля і, сидячи вдома з велетенським відром попкорну, вдивляється в наші потомлені від виснаження очі крізь призму плазмового монітора та отримує скажене задоволення. Голодні ігри по-українськи, так сказати.

Поклавши слухавку, я дав сигнал рукою до командира, що спочатку відвідаю нужник, а потім підійду до нього. Нужником нам служило напів розбомблене приміщення старого загального шкільного туалету цього Богом забутого села — без даху та з велетенськими дірами у напів зруйнованих стінах, всередині якого були просто дірки в підлозі, під якими була вирита глибока вигрібна яма. Зараз смішно згадувати перший візит до подібного нужника. Ми всі “зелені”, недосвідчені в такому делікатному питанні, як справляння нужди при чужих людях, терпляче дотримувалися черги біля туалету. А ті, хто перебував усередині, намагалися якомога швидше з усім впоратися, аби товариші на вулиці довго не чекали. Зараз це стало максимально природним явищем для всіх нас. Це було місце, де ми могли спокійно поговорити про щось відсторонене від війни. Як усе ж таки людина швидко пристосовується до нових обставин! 

Здавалося, я мав принципи все своє свідоме доросле життя. Не зазіхай на чуже. Будь чемним. Не роби поганого, бо воно стовідсотково повернеться до тебе у стократ. Є можливість обійтися без бійки — роби це. На момент призову мені 37, і я із цим безкінечним переліком самообмежень іду на фронт, де все це втратило сенс, щойно я побачив першу смерть. Мій побратим Козир. Ми з ним познайомилися ще у військкоматі, здружилися. Він отримав цей позивний, бо полюбляв азартні ігри, і, клянуся, ця “сволота” щоразу завершувала гру козирями. При розподілі попросилися бути разом. На першому ж завданні його підстрелили. Я в паніці намагався його врятувати. Пам’ятаю, як тягнув його, удвічі збитішого за мене та на голову вищого, на собі під обстрілами. Метрів 100 тягнув, проте вони здалися мені тоді завдовжки кілометра. Перекинувши тіло через себе, застрибнув слідом в окоп. І тільки тоді усвідомив, що він уже помер. Марна трата сил! Це я зараз чітко усвідомлюю, а тоді це була моя “посвята”. Посвята в полк проклятих, які мляво борсаються в багнюці кривавої реальності, марно намагаючись вийти з неї чистими та неушкодженими.

Сьогодні я не міг затриматися в нужнику довше — мене ж чекають. 

“Що він хоче від мене?” — застібаючи пасок, усвідомлюю, що мої руки тремтять. “Коли цей скажений марафон припиниться?!” — говорю сам до себе ледь чутно, що навіть ніхто поруч не фіксує своєї уваги на цьому.

Виходжу на вулицю. Прохолодний подих весняного вітру зустрічає мене міцним ляпасом прямо в обличчя. На напів зруйновані сільські хатки було боляче дивитися, тож мій погляд зупинився на роздовбаному від осколків горіху. Знову пориви вітру б’ють по обличчю. Заплющую очі, глибоко вдихаю свіже повітря. Переді мною виринає бабина хата, схожий горіх. Ми, діти та онуки, цілою юрбою приїхали на весняні канікули, на городину. Бабця завжди нас чекала, дуже сильно. Вона одружилася рано. Дитиною зустріла Другу світову, потім — голод, втратила своїх сестер і маленького братика. Лишилася вдвох зі своєю тіткою — одні на цілому білому світі. Тому, коли зустріла мого дідуся, не вагаючись дала згоду на одруження, хоча особливої любові між ними не було — просто потреба не бути самотніми. 

На бабиному обійсті ріс старенький горіх, старіший навіть від її сторічної хатки-землянки. Щоразу, як ми приїздили в гості, спостерігали, як вони — хата і горіх — вдвох поступово помирають. Бабця любила розповідати нам, дітям, що цьому дереву вже понад 200 років, що його, ще будучи дитиною, посадив її дід, заклавши коріння нашого роду, адже коріння горіха вирізняється сильним стрижнем, це — унікальне дерево, яке вростається в надра матінки-землі, продовжуючи рух свого стовбуру. 

“У народі говорять, якщо горіх захворів — очікуй на покійника. Ось така сильна прив’язка до свого господаря”, — казала бабця, сидячи на лавці, яку ми обліпили півмісяцем. Тоді це сприймалося як вигадливі забавлянки. Аж одного разу, приїхавши в село, ми помітили, що бабця змарніла. Лікували, як могли, та все марно. Пам’ятаю, якось ввечері вийшов погуляти з друзями й зауважив чорне листя на нашому “родовому” дереві. Того ж року бабці не стало. Зараз, у моїй реальності, так само помирав цей бідолашний розбитий горіх. “Хто його господар? Чи то ми всі, хто на цій землі помирає?!”.

Я ніколи раніше не замислювався над тим, чому бабця плаче, коли ми їдемо. Образ, як вона сидить зажурена на лавці перед хатою у день нашого від’їзду, чітко закарбувався в моїй пам’яті. Чомусь саме зараз я все частіше став пригадувати її сумні, глибоко посаджені очі, у яких читалася смертельна порожнеча від самотності. Тут я став самотнім. Я вмирав щодня і, на ранок прокидаючись, відтворювався з попелу.

“Як же ж хочеться повернутися туди… в безтурботне дитинство…”.

— Майстренко, де тебе чорти носять? — різкий голос ротного вирвав мене з теплих спогадів. — Може, тобі ще туди шезлонг притягти? Бляха, тягни свій засраний зад до мене швидко!
— Чого це раптом він засраний? — огризнувшись, рушив з місця, де застиг. 

Підійшов до нашої “штаб-квартири” (цей гордий статус отримала найціліша хата в селі), а там влаштували гуртівню. Виживші роздягали полеглих побратимів, вишукуючи вцілілі, придатні до життя речі. Коли я був новачком на службі, приїхав ще людиною на передову, то жахнувся, побачивши схоже дійство. Я пам’ятаю, вперше мене силоміць змусили це робити, бо не вистачало рук, а тіла мусили передаватися наступним евакуаційним командам. Переповнений огидою, тремтливими руками я ледь торкався до понівечених тіл. Здається, мене тоді знудило прямо на доручений труп. Ноги так сильно трусилися, що я впав на коліна прямісінько біля його обличчя, і закривавлені, застиглі в моменті передсмертного страху очі “подивилися” прямісінько мені в душу. 

Того дня мене нудило ще декілька разів. Опісля я доєднувався до такої гуртівні всього пару разів, більше не зміг. Розумом я розумію, що мерцям ці речі більше не знадобляться, але власноруч більше нічого з них не знімаю. Так, виживаючи і вмираючи тут щодня останні пів року, деякі мої життєві принципи похитнулися, а деякі, припускаю, можуть існувати саме за умови таких реалій. 

Вадік, паглядзіце, якія пальчаткі мне ўдалося зняць? — прямуючи зі штаб-квартири в мій бік, озвався молодий білорус Гарік. 

Це був чолов’яга середнього зросту, округлих форм, з рудою копою неслухняного волосся на такій же круглій голові. Широкий ніс, завжди обгорілий на сонці, та маленькі очі гармонійно вписувалися в образ сільського бевзня, вигодуваного на натуральних харчах без ГМО. Він вступив до лав ЗСУ у березні 2022 року. Прикольний чувак. І так, білоруська доволі-таки кумедна мова. Я б сказав, наш звичайний суржик на районі “під шафе”. Та, на відміну від деяких наших, Гарік дуже швидко опанував солов’їну і, йдучи на чергове бойове, завжди, без винятку, переходив на неї.

— Ага, прикольні… — я вже навчився не ідентифікувати річ з її попереднім власником, але ентузіазму Гаріка однаково не розділяв.
— Запам’ятайте, річ — це всього-на-всього річ! — філософствував білорус, зупинившись за пару кроків від мене.
— Та вони ж на тебе замалі! — зауважив я з легкою усмішкою на вустах.
— Хочеш собі? — з нотками смутку Гарік протяг ці рукавички мені.

Я, не роздумуючи, хутенько прибрав “чужий” скарб до рук і одразу натягнув на себе:

— Як на мене шиті. Дзякуй, сябра, — я також не марнував часу в ночі дикого безсоння і брав приватні уроки білоруської в Гаріка. 

Та не подумайте, що ми, наче зграя коршунів, обдирали застиглі в історії тіла своїх побратимів. Ні, найцінніші речі — ланцюжки з хрестиками, браслети, годинники, щоденники — ми акуратно передавали волонтерам, які приїздили максимально близько до лінії фронту на роздовбаних бусиках, аби обережно забрати тіло кожного полеглого воїна. Забрати і відвезти нарешті додому. На щиті, як справжніх героїв. Цінні речі передавалися родичам разом із тілами. 

— Вадік, блядь! Ну ти скоро? Бляха, принцеса Діана ти наша, бігом! — лютує Семенов. Закотивши очі, прямую до нього.
— Так, — подаю руку для вітання. — Вони не засрані, але й не миті…— ротний намагається вирватись із моїх міцних лещат — дзуськи.
— Довбодятел! — виривається-таки. — Як тебе ще земля носить?!
— Сам не в курсі!.. Напевно, десь сильно накосячив, тому досі стирчу тут поруч із вами.
— Сто пудів! — він різко розвертається, вже вдвох поспішно заходимо до “штабу”, минаючи гуртівню, прямуємо у найвіддаленішу кімнату.

Треба робити звіт. У цьому житті я — медик. Ніколи не міг би подумати, що колись чиєсь життя буде залежати від мене, моїх навичок, умінь, а найголовніше — від швидкості прийняття мною рішень під час обстрілів. Але я не скаржусь, це тримає мене на плаву. Під час навчання наш інструктор часто проговорював нам наступні слова, наче мантру: “Пам’ятайте — ви помічники Бога!” — кожного дня, по декілька разів. Напевно, намагався нас у цьому переконати. “Помічники Бога!”. Бога… бляха, знову згадую Його. І чого, питається? Він-то про нас забув! Пам’ятаю, як бабця завжди нас малих лякала Божою карою за погані вчинки. Навіть смішно зараз про це згадувати. Де ж Його всесильний гнів!? Чому Він не скидає його на кляті сусідні “братські” народи?

— Скільки полягло вчора, Вадиме? — холодним, але виваженим голосом, питає мене комбат Назаренко Петро Андрійович.

У напів темній кімнаті з забитими фанерою вікнами нас було семеро. Комбат стояв, схилившись перед стареньким деревʼяним столом, на якому була розгорнута карта бойових дій згідно з найновішою обстановкою. Праворуч нього і в півоберта до мене стояли начальник штабу і начмед, тихцем обговорюючи щось одне з одним. Біля вікна знаходився наш місцевий “колобок” — завгосп, округлих форм низенький чоловічок, у якого друге підборіддя ніжно лягало на широку, пишну грудну клітку, яка плавно перетікала у величезний живіт. Він завжди був чимось зайнятим, втупившись у екран власного телефону, вправно робив вигляд по вуха заклопотаної людини. А от таємнича постать на кріслі в кутку, що ледь виднілася у пітьмі, не давала мені спокою. До сьогодні я жодного разу не бачив цього чоловіка. Він сидів, але навіть в такому положені було зрозуміло, що він високий. Його довгі худощаві ноги, здавалося, дістануть аж до мене, а гострі коліна ледь не прорізали собою новеньку форму. Незнайомець мовчки спостерігав за усіма, а особливо за мною, що достобіса бісило мене і змушувало нервувати. Семенов тихцем зачинив за мною двері і, наче соромʼязлива дівка, підпер їх спиною, аби жодним чином не накликати на себе гнів оточуючих.

— Я не рахував… — втомлено відповідаю.

Мені не подобаються такі розмови, і це завжди відображається на моєму тілі. Воно стає млявим, руки не знають куди дітися, а поглядом я вишукую бодай якісь цікавинки в хаті. Словом, я стаю схожим на підлітка-переростка, якого викликали за паління в туалеті до кабінету директора. 

— Лишилося 20 і ще кільком потрібно у місто до справжніх хірургів… якщо, правда, доїдуть, — останнє я промовляю ледь чутно, бо самому вже тошно від такої статистики.
— Щось трапилося? — Назаренко звернувся до мене, наче дорослий, який дає шанс винуватій дитині сказати правду.
— Війна, — на моєму обличчі промайнула саркастична посмішка в стилі “капітана очевидності”.
— Ну то зрозуміло, а зараз з тобою щось не так, я ж бачу, ти понурий… Що таке?

Я глибоко видихнув і просто відвернув обличчя від командира. Що я можу йому відповісти? Що я вже не впізнаю себе?! Чи що останнім часом дуже гостро розумію, що втрачаю свою особистість?! Та навіть якщо я це зараз усе проговорю, що реально зміниться? Чим він мені допоможе? Поговорить зі мною? Ввімкне в собі “психолога”?

— Все так само, як і вчора, і тиждень тому. Все норм, наскільки це можливо, — виструнчуюсь перед ним, щоби не далі не заглядав у душу.
— Добре, нас чекає нове завдання з дня на день… Йдемо зачищати одне селище… — комбат говорив повільно, проговорюючи чітко кожне слово, аби до всіх присутніх дійшла важливість цієї інформації. — Це буде непросте завдання, але ми не пальцем роблені, ми з вами вже пів року б’ємо цих свинособак.
— А хто піде? Від нас лишилася жменя, — я обурююсь цьому цирку і, забуваючи про субординацію, підвищую тон. — І хлопцям треба нормально відпочити після останньої вилазки, — кажу і з надією на підмогу озираюсь на Семенова, але марно. 
— За пару годин мають привезти нових солдатиків, у вас буде день-два, аби ввести їх у курс справ і налаштувати… — монотонність комбатового голосу ні на йоту не змінилася, тіло як стояло з рівною осанкою, так і не похитнулося ні на міліметр, а тонкі блідо-рожеві вуста продовжували констатувати факти, з якими мені рано чи пізно доведеться змиритися.
— На що? На те, що 99,9 відсотка вони не повернуться сюди? — моя лють виринає на поверхню. Я вже задовбався, що моїми руками всі, кому не лінь, загрібають гівно.
— Майстренко! 

Я зміг-таки збити цю спокійну пиху з його обличчя. 

— Ти приймеш новобранців і за день-два підготуєш до виходу, — опукла вена на лобі Назаренка запульсувала в прискореному темпі, а біла шкіра почала наливатися багрянцем. — Ми всі боремося, кожен на своїй позиції, за свою свободу. І ця боротьба вимагає жертв…
— Ха-ха, “кожен бореться на своїй позиції”, як ви красиво обіграли роль командирів, які сидять тут у теплі та в добрі, — присутніх пересмикнуло від моїх слів. Всіх, крім незнайомця.
— Я бачу, рядовий, ти забуваєшся! Тут Я віддаю команди, — він демонстративно тицьнув себе в груди вказівним пальцем, ледь стримуючись від гніву, що хтось набрався нахабства його не слухатись. — Якщо хочеш поплакатися, мов дівчисько, то це не до мене! Будь мужиком! Чи ти думав, що війна це легка дитяча забавка в пісочниці?! Чи комічна версія гри “Козаки-розбійники”?!.. Це життя! Воно страшне… Воно інколи гівняне! Але це наш вибір! Це і називається свобода вибору! От ми й боремося за те, аби вільно обирати — у гівні жити чи ні… Ми боремося за свободу вибору! — він ледь встигав хапати жадібно повітря для видачі нового речення, а із знервованого рота вилітала після кожного слова біла піна.
— Хе… — тихо іронізую я.
— Щось не так? — комбат зміг трохи навіть вигнутися від здивування.
— Свобода вибору… Чи хтось мене питав, хочу я тут бути чи ні?!.. Не напрягайтесь, я сам відповім — ні! Ніхто. Я не обирав цього…
— Ти думаєш, я хочу бути тут? — усі навколишні зблідли від напруження між нами. — Чи я обирав війну?.. У мене вдома дружина з трьома дітьми й мати хвора, не встає з ліжка вже другий рік. З усім цим букетом я маю можливість спокійно відкосити від служби й просто пересидіти вдома. Але я обрав інший шлях! Шлях стратегічного планування. Крок за кроком ми їх вибиваємо з нашої землі. Так, дуже повільно. Усі змучені, ти не самотній у цьому, — він перевів подих, зробив глибокий вдих-видих і продовжив: — У тебе є діти, Майстренко? — слово “діти” він промовив якось лагідно, що геть вибивалось із його донині суворого образу.
— Ні… — тихо мямлю собі під ніс.
— А в мене троє. І я кожного разу, коли відправляю молодих хлопців на нове завдання, молю Бога, аби мої діти ніколи в житті не переживали того, що зараз я, беручи на себе такий гріх.

Його очі ледве наповнилися слізьми. Він батько, це його слабке і водночас сильне місце. Запанувала неприємна тиша.

— Заради їхнього спокійного сну я готовий на такі жертви.
— Вони також чиїсь діти, — втомлено промовляю у відповідь, віддаю честь, мовчки минаю Семенова і йду геть.

“Чому я такий слабак?!” — не давала мені спокою гризота. З самого дитинства я завжди ухилявся від дворових сутичок і навіть не пробував відбиватися від хуліганів, памʼятаючи мамині настанови: “Якщо сутичку можна уникнути, то роби саме так!”. Але дипломатичні перемовини — то також не мій коник, тому я намагався якомога швидше дістатись після уроків додому. Якщо ж цей план не спрацьовував, завжди був план “Б” — дійти додому “десятою” дорогою, аби тільки не потрапити на очі моїм “шанувальникам”. Із часом я простіше став сприймати того Кольку та Льоньку — хуліганів із мого двору. Що цікаво, ближче до випуску зі школи я навіть знайшов з ними певну спільну мову. Ну плюс-мінус придатне спілкування, максимально наближене до нормального. Та, коли прийшла повномасштабна війна, чомусь із “нашої” трійки пішов до військкомату тільки я. Я! Слабак! Дуже чітко пам’ятаю день, коли мені подзвонив Колька:

— Привіт, Вадік, — моє ім’я він промовив із солодкою іронією. — Як ти, шо ти?
— Та наче норм.
— А я тут на днях про тебе думав, прикинь?! — йому самому було смішно від того, що сказав. — Так-от… Зараз тут, канєшно, піздєц проісходіт, а в тебе наче був друг лікар? Володя, чи якось так?!
— Всеволод… і що?
— Оо точно!.. Всеволод! Можеш мені кинуть його номерок?
— Еее… А для чого?
— Треба, раз питаю, — тон став владним, як в принципі і завжди, коли “пану Миколі” щось треба було.
— Я не дуже впевнений, чи можу давати… ось так просто… особисті контакти направо і наліво незнайомим для нього людям…
— Як це незнайомим? Ми ж із тобою другани! 

“Ага! У якому це місці ми стали друганами?” — думаю про себе.

— Ти скажи, для чого він тобі, і я в нього запитаю… — я не встигаю договорити, як Кольку вже рве від моєї непокори.
— Вадік, суко, мені треба!.. Давай сьогодні зустрінемось у дворі після роботи, і я все тобі чітко поясню, добре?
— Я б із радістю зустрівся з друганом, але наразі проходжу навчання в частині й уже за тиждень їду на передову.

По ту сторону слухавки повисла довга пауза.

— Блядь, від тебе завжди користі, як від козла молока, — і Колька кинув слухавку. 

Із часом я дізнався від Люсі, що Колька звалив за кордон під прикриттям волонтера, а лікар йому потрібен був для того, аби “намалювати” рептух вигаданих хвороб. Ось така реальність — я, слабак, захищаю Батьківщину, а кремезний хуліган із двору тікає від реальної бійки, піджавши хвоста. Яке ж наше життя іронічне… У Всесвіту таки є почуття гумору!

За мною навздогін несеться Семенов.

— Вадік, ти з Марченком і Коноваловим мусиш прийняти новачків і зробити так, щоби вони не порозбігалися з переляку на першому ж завданні.
— І що саме я маю їм сказати? — зупиняючись вже надворі, уточнюю я.
— Поясни, що від їхніх дій або їхньої бездіяльності залежатиме життя побратимів. Як і від ваших дій залежатимуть їхні життя. Усвідомлення цієї простої істини отвережує людину, — пильно вдивляючись мені в очі, мій ротний двічі стукнув себе по скроні вказівним пальцем.
— До першого обстрілу, — сміюсь у відповідь.
— Вони мають повірити вам. Вони мають покластися на вас.
— Добре… — обриваю нікому не потрібну демагогію.

Від цього наставництва мене пробрала огида. Та, не зважаючи на свої почуття, я однаково останні пів року роблю все, що накажуть. Бо тут, на передку, накази мають виконуватися. А якщо не виконуються — гинуть люди. Більше, ніж зазвичай. Тому, якщо в моїх силах бодай якось підготувати новобранців, щоби страх не окупував їхню свідомість перед і під час бойового виходу, я зроблю все, що від мене залежить. 

— Дозвольте йти? — питаю я, виструнчившись.
— Дозволяю.

Пожертвуй на
Креативний фонд The Arc

Твоя допомога підтримує
наших авторок і інших креативниць

Зробити донейт
Promo

До прибуття новобранців нас чекав відпочинок: можна було привести себе в належний, чистий вигляд і нарешті спокійно пообідати. Ми з Гаріком ще жодного разу не змарнували можливості перетворити звичайний прийом їжі на церемонію. Тут, на більш-менш тихому місці, де тебе не обстрілюють щохвилини, виникає гостра потреба в звичайних радощах життя. Тож, користуючись моментом, ми відходили з мисками та кружками подалі від юрби. Знаходячи якусь тиху, затишну галявинку біля дерева, розчищали її. Гарік навіть збирав невеличкий букетик польових квітів і ставив його в кружку між тарілками. Паперові білі серветки загорталися за комір та елегантним ромбиком лягали на наші грудини, а на телефоні вмикалася улюблена радіочастота “Ностальжі”. Ми помітили, що, коли до нас прямували новобранці, обід був наче святковий. Я почувався ув’язненим, якого ведуть на страту, тому дають можливість перед смертю востаннє обрати будь-яку страву на свій смак. 

Новобранці прибули — зелені, перелякані, дуже худі. З основного натовпу завжди виділяються декілька персонажів. Ти одразу помічаєш цих людей, із якими будеш спілкуватися найближче. Цього разу це було п’ятеро парубків. Вони були друзями, як виявиться згодом, друзі дитинства. Отримав повістку один, а за ним пішли інші. Бляха, як би я хотів мати таких друзів!

— Вітаю!

Першим із цієї пʼятірки до мене підійшов рядовий Сазанов. На вигляд йому було не більше 25. Худощаве, жилисте тіло заввишки до 2 метрів. Він був наче тоненька берізка серед поля, яка навіть не збиралася припиняти свій ріст. Великі блакитні очі, світле волосся, дуже блідий колір шкіри, крізь яку в певних місцях виднілися магістралі блакитних вен. 

— Привіт, — кажу я. — Як звуть?
— Артем Сазанов, медик. Мене направили до Вас. Ви ж Майстренко? Я нічого не переплутав? — його погляд був збентеженим.
— Нічого не переплутав, все вірно.

Із-за його спини виглядало ще чотири пари збентежених очей.

— Ви прям, як Змій Горинич, — кажу я, усміхаючись.
— Чому?
— Да так… — бачу, що хлопці трохи знервовані, тому не вловили мого жарту. — Це хто позаду тебе?
— Рядовий Казанов.
— Рядовий Машков.
— Рядовий Войтенко.
— Рядовий Мішуга.

Хлопці максимально спритно вишукувалися переді мною в шеренгу.

— Ух ти, які молодці! — іронічно промовив я, роблячи крок назад, аби краще розгледіти їх усіх разом.
— Мені сказали, ви проведете інструктаж…
— Так… Мені також про це казали. Ви вже поїли? — не хочу починати з офіціозу, тому намагаюсь для початку розслабити хлопців таким незначним, але все ж таки проявом турботи. Тут, окрім мене, за них ніхто не потурбується тепер.
— Ще в дорозі, — майже в один голос вимовили всі п’ятеро.
— Ну прям як “двоє із ларца”. Добре, хлопці, вільно. Ходімте, введу вас у курс подій… 

Найближчі 2 дні я постійно розмовляв із ними, налагоджуючи контакт. Вони поводилися, мов хлопчаки, які граючись збирали та розбирали автомати, спокійно щоранку робили зарядку та пробігали по декілька кілометрів довкола села.

Довготелесий Сазанов був наче змальований із персонажу дитячого, ще совкового, мультику про дядю Стьопу-велетня. Коли він бігав під час зарядки, я кожного разу завмирав в очікуванні, що його тоненькі ніжки от-от зламаються. З худорлявих кінцівок можна було звʼязати вузол, а пальці рук взагалі за потреби вигиналися так, що торкалися зовнішньої сторони долоні — лячно навіть згадувати. Він отримав позивний “Цвіркун”.

Сергій Казанов був не нижчим за Цвіркуна, але, на відміну від Артема, мав дуже підкачане тіло. Тому ця “тварюка” бігала щоранку напів оголеною, а місцеві дівчата, пускаючи слину, щоразу млосно спостерігали за цим шоу. Високий, із чорнявим волоссям, з довгими віями, які прикрашали великі карі очі, він мав ще й ідеальну білосніжну усмішку. Бляха, щастить же комусь із генетикою! Він став у нас “Казановою”.

Льова Машков — невеличкий смуглявий хлопчина із чорним, немов смола, волоссям і чорними (не темно-карими, а саме чорними!) очима — мав дуже гарно підвішеного язика. Заговорить будь-кого та за будь-яких обставин. У місцевих бабок на другий день виторгував майже за копійки гуску й приніс, мов тріумфатор, до Вовки Войтенка під ніж. Позивний “Циган”.

Вовка Войтенко лякав мене найбільше. Він був збитий парубок, зросту до 180 сантиметрів, з квадратною головою, на якій, наче із каменю, були висічені грубі риси вже дорослого обличчя. Його долоні та стопи вирізнялися своїми непропорційними розмірами по відношенню до інших частин тіла. І ще він постійно мовчав. Мене лякають мовчазні люди, бо ти не знаєш, що в них на думці й чого саме від них очікувати. Але він був кухарем від Бога! Гуску, яку притяг Циган, Вовчик приготував на вогнищі так смачно, що тільки від самого аромату можна було втратити свідомість. А коли шматочок цього м’якенького м’яса потрапляв тобі до рота — гастрономічний оргазм був гарантованим. Позивний “Ектор”.

І наостанок — Мирослав Мішуга, якого мама по телефону кликала Міруся. Незрозуміло, як і чому ця “кімнатна квіточка” стала частиною банди. Худе, мале, в окулярах на резиночці, русяве волосся завжди стирчало в різні боки, воно бігало околицями та збирало квіти. Як потім виявилось, Міруся захоплювався ботанікою, тому досконально знав усі лікарські та отруйні рослини України. Позивний “Ботанік”. 

Ось таких хлопаків я отримав під опіку.

— Сьогодні вночі ми виходимо на бойове завдання, — промовив я до всіх. — Готуйтеся.

Почалася нервова, але мовчазна метушня, наче в мурашнику. Серце прискорилося.

Як тільки-но ніч огорнула своїми обіймами все навкруги, наша рота в кількості 80 чоловік рушила на бойове завдання. На кожного бувалого було по троє-пʼятеро новобранців. Ми рухалися групками. Спокій настиг мене в незвичному для цього моменті. Ніч. Лісопосадка. Молоді хлопці, мої нові побратими, рухалися пліч-о-пліч. Між деревами мені здавалося, що бачу вовків. Я сам на мить став вовком. Серце закалатало, мій внутрішній звір вийшов на полювання. Я був максимально сконцентрованим, зібраним. Мій слух загострився, я чув навіть, як маленька пташка вкладалася спати в себе в гнізді за сотню метрів від нас. Запах сирої землі ліз мені до носа. Відчув стукіт серцебиття Артема, який рухався поряд зі мною. Я зупинився.

— Що сталося? — питає пошепки Цвіркун. — Ти щось почув?

Я намагаюся прийти до тями, трясу головою, а руками протираю очі.

— З тобою все норм? Ми можемо рухатися далі?

Секунда. Глибокий вдих-видих.

— Вадік, чого став стовпом? — мій білоруський “брат” Гарік нагадував у цей момент гопніка на районі, який стояв на шухері.
— Так, рухаємося далі, — прийшовши до тями, промовив я, вказуючи двома пальцями лівої руки на рух уперед.

За попередньою інформацією ми знали, що на території села Х. розташувалося 30 свинособак. Наші місцеві “горобчики” повідомили, що більшість поховалися по хатам. Прикриваються цивільними. Хто б сумнівався?! 

Перша група вже увійшла в село. Ми рухалися поступово, хата за хатою, і все нам вдавалося аж надто легко.

— Щось не так, — нервово зауважив Гарік.
— Також помітив? — кажу я.

Ніч стояла надто тиха. Хрускіт гілля неподалік змусив нас із Гаріком прийти в бойову позицію. Розуміючи одне одного без слів, ми потихеньку рушили в напрямку слухового подразника, пильно вдивляючись у приціли наших автоматів. Раптом мій зір загострився, і я став бачити найдрібніші деталі. Крапля роси злітає з голочки молодої сосни. Польова мишка швидкими рухами повертається до себе в нірку. Клац. Погляд донизу. Нога Гаріка ступила на міну. Його збентежені почервонілі очі повернулися до мене, а в них — відчай від безвиході й невимовлене:  “Ну от і все!”. Посмішка розпливлася викривленою смужкою по обличчю, а за секунду — темрява. Роблю глибокі вдихи. Кожен вдих — біль. Сира земля в роті рипить на зубах, в очах чорно. 

— Гарік?.. Гаааріік! Ти де? — кричав я чимдуж.

Кліпаю очима. Намагаюсь звестися на ноги і не можу — тіло хитає з боку в бік, а голова гуде, наче її помістили у великий церковний дзвін і щодуху вдарили кувалдою по холодному металу. Люди. Побратими. Очі не слухаються, тіло пручається. Усе змінюється хаотичними, роздробленими кадрами, наче я дивлюся крізь призму калейдоскопа. Це була облава. Нас взяли в коло. Крики. Біля мене падає Циган. Його очі нагадували очі загнаного дикого звіра. Молоде хлоп’я з жахом намагалося осягнути все те, що відбувалося навколо. Сльози. Він міцно тримав свій автомат, але не вправився скористатися ним за призначенням. Клац — і краплі крові та бризки людського мозку полетіли прямо мені в обличчя. Я ледь встиг заплющити очі — м’який, драглистий, ще теплий вміст Циганового черепа плавно стікав моїм обличчям… 

Протираю очі рукавом, роззираюсь, аби оцінити ситуацію. Шок. Ворог наступає у величезній кількості незрозуміло звідки. Різкий біль у голові. Темрява.

Опритомнів я лише зранку від “життєрадісного” крику місцевого півня (дивина, як це його ще не пустили на суп?!). Голова тріщала, мене скажено нудило. Гострий спазм у животі та безперервні метелики в голові не змусили довго чекати — я виблював. Крізь біль намагаюся розплющити очі. Оглядаюся. Я на підлозі в якійсь хаті. Навколо багато чужих людей. Руки і ноги перемотані якимось дротом. 

— Вадиме, ви очуняли? — раптом ловлю вухом чиєсь звертання до себе.
— Хто це? — намагаюсь підвести голову та знайти поглядом бодай когось із знайомих.
— Я тут… Це Артем… Сазанов.

Оскільки одне око в мене геть запливло, знайти Цвіркуна поглядом видалося ще тим квестом. Та, зрештою, він підповз до мене черв’ячком. Його довжелезне тіло було погнуте зиґзаґом, а вени на кінцівках так сильно розпухли, що видавали вже фіолетовий відтінок.

— Яка обстановка? — пошепки звертаюся до нього, пробуючи бодай якось послабити перев’язані руки.
— Кхе… А що незрозуміло? Ми в полоні… — його губи затремтіли від останнього слова, а очі світилися дитячою беззахисністю.

“О, ні! Ні-ні-ні! Тільки не в полоні! Я завжди боявся полону. Я не хочу цього! Чому це трапилося зі мною? Точніше не чому, а як? Я ж був підготовлений!”

Голова почала гудіти з новою силою. Думки билися хаотично одна об одну, не маючи можливості вивільнитися в реальному бажанні кричати. Глибокий вдих-видих. Дзвінка тиша.

— У якому сенсі “незрозуміло”? Я питаю, скільки наших вціліло? Де інші? Як довго ми тут перебуваємо? Скільки ворога? — мій тон був авторитарним, і Артем зрозумів, що він передусім боєць ЗСУ, а вже потім полонений. 

Погляд Цвіркуна став зосередженим, він почав пригадувати.

— З того, що я встиг побачити, їх було близько ста. Це була явна засідка. З нашої роти лишилося небагато. Я бачив, як деякі просто потікали в ліс, але мені здається, що не далеко…
— Чому сам не сховався?
— Мене вирубили, коли я перев’язував відірвану руку у Вовки… Войтенко… — погляд хлопця опустився донизу, він не завершив речення. — Я бачив, як Казанову вбив снайпер. Ботанік, на диво, довго відбивався. Він мене прикривав, поки я Ектора перемотував, але… — сльози потекли двома неприборканими потоками по щоках Артема.
— Цигана вбили біля мне, мені шкода! — пошепки промовляю до нього.

Він ще деякий час жалібно схлипував, лежачи на боку поруч зі мною. Я мовчав. Він мав право на тугу за кращими друзями. У цій кімнаті поруч із нами лежало ще пару десятків тіл. Деякі мляво приходили до тями, деякі повільно, тихо помирали на самоті. Двері до хати різко відчинилися, крізь них, завдавши дискомфорту моєму єдиному видячому оку, увірвалося сонячне проміння, а тоді вбігло троє рускіх. 

Подйом нацикі! — мені в бока прилетіло пару копняків, від чого хотілося завити, але я змовчав. — С вамі хатят паґаваріть.

Мені із Цвіркуном звільнили ноги і, різко підхопивши під руки, потягли на вулицю. Вчорашнє нічне сонне село сьогодні мало геть інше обличчя. Більшість хат тліло, догораючи, уздовж вулиці лежали гори трупів — і наших, і противника. Нас притягли до будівлі сільради. Мене завели всередину першим. Стіни в коридорах роздовбані, меблі розкидані, купа порожніх пляшок, бляшанок, іншого сміття. Заволокли до якогось кабінету (чи не єдиної непоруйнованої оази у всій будівлі), роззули, здерли шкарпетки, кинули на коліна перед столом, за яким сидів якийсь начальник.

— Фамілія?! — не підводячи очей, промовив він до мене.

Мовчу. Мене б’ють ногами ті двоє солдат, які й притягли сюди, падаю долі.

— Фамілія? — монотонно повторив.

Я, важко дихаючи, безуспішно намагаюся підвестися, опираючись то на голову, то на плечі. Рускі сміються. “Скоти”, — думаю про себе. 

— Ну так фамілію будєм ґаваріть ілі как? — товстий хряк, на якому ледь застібалися ґудзики, все-таки визирнув з-за столу і кинув на мене втомлений погляд.

Важко видихаю:

— Майстренко Вадим, — відхаркую кров на брудний затертий килим ще совєцького зразка, неподалік від якого приземлилась моя голова.
— Должность.
— Медик, — його ручка рухається під мою диктовку.
— Пачєму ви билі в етом сєлє?
— Чому ми були в цьому селі? — здивовано перепитую в нього, не в силах стримати іронічний смішок. Вдалося сісти на підлозі.

На застиглому, жирному обличчі посунулася догори лише одна-єдина права брова:

— Малороси хрєнови! — у погляді цього цабе було стільки огиди, що мене це навіть трохи здивувало. — Повиползалі із сєла… Учітє історію! Ето всьо — ісконно рускіє зємлі!він постійно щось записував. — Ґдє ваша база?
— Не пам’ятаю.

Моментально отримую нову порцію ударів ногами, згруповуюсь на підлозі. Цього разу я відчув різкий біль у ребрі. Мабуть, усе ж таки тріснуло.

— Ґаварі по-чєловєчєскі, — пролунало від одного з церберів. — Атвечай по-рускі!

Знову підіймаюся:

— Не помню… Я вабщє нє панімаю, ґдє я, — намагаюся грати дезорієнтованого дурника.
— Хм… — по товстій харі командира розповзлася хитра посмішка.
— Ну харашо, папробуєм асвєжить тваю память. Увєдітє єво.

Мене знову кудись потягли. Солдатики тільки єхидно шкірилися в мій бік. Довівши до якоїсь старої хати, відчинивши вхідні двері, мене передали іншим. Я не зовсім розумів, що саме відбувається, тільки наближення чужих стогонів, криків і благань змусило мене здригнутися. Ще одні двері. Мене з усією силою штовхнули в купу роздягнених людей. Хтось стягує грубий дріт із моїх онімілих рук — пекучий біль електричним струмом паралізує всі нервові з’єднання в мозку. Зойкаю, але терплю. Кидаю поспішний погляд навколо, Цвіркуна немає.

— Раздєвайся, бистро! — говорить до мене один з “асвабадітєлєй”.
— Для чєво? — питаю.
— Штоби нам с тваєво трупа нє сложно било снімать шмоткі. Ха-ха-ха, — зареготав у відповідь мені прямо в обличчя.

Я озирнувся й нарешті побачив весь жах цього дійства. У кімнатці три на чотири горнулися одне до одного чоловік зо 30. І всі голі: чоловіки, літні люди, діти, молоді дівчата. Тіло кожного вже говорило багато чого: синці, крововиливи, порізи, гноїння. Дика суміш поту, гнилятини, сечі, приправлена металевим відтінком крові, вдарила мені прямо в ніс. Дихати стало дуже важко. Я почав поволі роздягатися. За кілька хвилин двері різко відчинилися і всі присутні сахнулися в один куток, намагаючись прикритися чужим тілом. “Борці з нациками” почали грубо витягати одного за одним людей на вулицю. Ніякої закономірності не прослідковувалось. Схопили й мене.

— Давай-давай, — штовхаючи мене в ребра автоматами, прискорювали темп ходи.
— Спокійно, спокійно. Я йду!
— Куди ви нас тягнете? — питає синюшного кольору чоловік попереду мене.
— К Всєвишнєму на ковьор… — конвоїри зареготали, уподобавши жарт, тим часом серед їхніх бранців почалася паніка. Люди ринули у різнобіч. Жінки хапали солдатів за руки та благали не вбивати, намагаючись віднайти хоча б крихту людяності в окупантах. 

Поруч зі мною стояла молода дівчина, вона не прикривала своєї наготи — вже не вбачала в цьому якоїсь цінності. Обличчя її паралізувало гнітючим страхом, очі стали кришталево порожніми. Вона обернулася до мене й пошепки, бо на більше в неї не вистачало сили, проговорила:

— Я так не хочу помирати!.. Я нічого ще не бачила в своєму житті… У мене була мрія стати акторкою, — жалісна усмішка розплилася на її вустах. 

Моє серце защеміло, сльози покотилися неочікуваним окропом, випалюючи собі нові стежки на моїх щоках:

— Все буде добре! 

“Для чого я знову цинічно брешу? Хіба вона не усвідомлює, що це її останні хвилини? Для чого цей слащавий сахарок наостанок?.. Ненавиджу себе за ці слова”.

Але більше нічого не міг видавити із себе. Що ще я міг їй сказати перед лицем неминучої смерті?! Я поглядив її крижану руку в спробі бодай якось втішити, хоча б коротким дотиком.

Нас зібрали докупи на задньому дворі біля хати. Поставили на коліна, спинами до солдатів. Ми знали, що це — наш кінець. Я заплющив очі й почав згадувати Люсю, наші нетривалі, але щасливі моменти разом. Усмішка зʼявилась на моєму обличчі сама собою. Перший постріл — глухе гупання тіла об землю. Крики, благання — суцільний страх. Смерть стояла поруч — як ніколи близько до мене. Постріл — глухий удар. Постріл — глухий удар. Дівчина-акторка схопила мене за руку, і я відчув її останній спазм тіла, постріл — і рука пом’якшала. Ось він — мій останній подих, останній момент мого життя. Я відчуваю на чолі холодне дуло пістолета. Клац… клац…

— Блядь, шо за хєрь?! 

Солдат за моєю спиною намагається перезарядити пістолет, але той явно заклинило. Клац. Клац. Перезарядка… Клац. Я починаю сміятися.

— Ах ти ж, сука, тєбє вєсєло? — удар прикладом у голову вирубив мене, але адреналіну в моїй крові було стільки, що я швидко приходжу до тями. 

Перед очима миготить старенька сива бабуся в білій одежині з плетеним кошиком, повним горіхів. Обличчя сіре, мов у небіжчиці. Вона пильно дивиться мені в очі, від чого в мене тілом пробігли дрижаки. І я розумію, що її знаю! То була моя померла бабця, вона схилилася наді мною, провела рукою по моєму змореному обличчю й промовила:

— Я не можу поки забрати тебе з собою. Ще не твій час. Борися. Ми чекатимемо на тебе, — вона ще раз лагідно торкнулась мого чола, а тоді вхопилась за ручку кошика з горіхами й підвелася.
— Стривай… — втомлено благаю я. — Забери мене зараз… — уже шепочу собі під ніс, а в цей час образ бабці розвіюється серед згарища хат. 

Тоді переводжу погляд на свого ката, який продовжує мучитися з перезарядкою пістолета, куля з якого призначена для мене, і мене огортає лють:

— Ну що там? Мені встати й допомогти тобі?.. Це тобі не хуй теребить, це — зброя! — верещу несамовитим голосом. 

Я забуваю про весь свій тілесний біль і з невідь звідки взятими силами кидаюся на цю руску суку. Такої міці я за собою ще ніколи не помічав. Я різко повалив виродка на землю й чимдуж почав його гамселити. На мій подив, вистачило лише двох чітких ударів по обличчю — і його ніс увійшов у череп. Скинувши зі спини другого нападника, я гнівно звернувся до неба:

— Ти цього хотів? Цього? То я влаштую Тобі шоу!

Виваженими рухами дроворуба я косив “асвабадітєлєй” одного за іншим, аж поки не відчув сильного глухого удару в голову. Потічок гарячої крові зі свіжої рани скотився із моєї потилиці шиєю. Юрба недолюдей накинулася на мене з новою силою й повалила-таки долі. Кожен хотів вдарити мене по кілька разів. Я зігнувся равликом на холодній землі, затуляючи руками голову.

— Адставіть! — прорізується блискавкою крізь гучний дзвін у вухах. — Забірайтє єво. Он нам єщьо пріґадіца.

Ледь живого мене піднімають і тягнуть кудись двоє солдатів. “Живим” оком я встигаю розгледіти того, хто на мене має плани. Цього чувака я раніше не бачив. 

“Отже, полон! Бляха!.. Ну добре, погарцюємо ще!” — і крива посмішка розпливлася моїм понівеченим, закривавленим обличчям.

Інші оповіді Світлани Косенко
Інші оповіді, проілюстровані Кріс Цвенгер

Оповідь, Роберт Маккі

Оповідь

Роберт Маккі

Ця книга — про основоположні принципи оповідного мистецтва та ремесло письменництва, а не черговий збірник рецептів про те, як підігріти залишки голлівудського бенкету. 

Рецепта для написання оповіді, що гарантував би успіх, не існує. Оповідь забагата на загадки, надмірно складна і гнучка, тому її неможливо охопити єдиною формулою. Передусім письменнику слід осягнути форму оповіді.