Сьогодні батько не каже: “Сину, ти особливий”. Сьогодні він не каже майже нічого.
Колись батько постійно повторював ці слова. Та не колись — ще тиждень тому. Щовечора перед сном він заходив до нашої кімнати, обіймав та казав, які ми особливі. Не тільки у нього, а й в Єдиного. Тоді ми дякували за минулий день та обіцяли бути смиренними наступного, адже всі ми — Його діти. Наша сім’я — одне ціле, і що б не траплялося, ми не могли дозволити собі засумніватися в цій істині.
Ніколи.
Зараз сидимо на кухні. За вікном автомобілі без угаву котять вгору-вниз дорогою, яка кольором не відрізняється від дощового неба. В багатоповерхівці навпроти рудоволоса жінка знову вийшла на балкон викурити цигарку й витріщається в мій бік, ніби я їй завинив. Пробую дивитись деінде, та крім машин і порожніх вікон, закладених керамічними фігурками й горщиками з вазонами, — нічого іншого.
Так, ми Його боялися. Батько казав, що страх загартовує смирення та вірність істинам Єдиного, й у тому страху криється благодать. Батько ніс великий тягар, і ми знали, як він для нас старається. Щоранку та щовечора під час молитов ми бралися за руки й дякували йому, як і Єдиному, що він з нами є, що веде нас крізь пітьму до світла, а тоді батько обіймав нас усіх, і часом я помічав, як в мами та сестричок щоками течуть сльози. Коли я дивився на них, теж не міг стриматись.
А сьогодні страх інший — я боюся за нього.
Гуртуйся в орбіті The Arc і отримуй сповіщення про нові оповіді!
Озираюся. Зі старого квадратного телевізора, що стоїть навпроти обіднього столу, мовить ведучий з ошатною зачіскою. Слів не чути, бо звук вимкнутий.
Дивлюсь на батька. Той сидить за столом, поклавши підборіддя на переплетені долоні: сиве волосся, жовтава шкіра, окуляри в товстій сріблястій оправі. Зараз в нього дуже зосереджене лице, ніби він силкується пригадати, куди поклав останні гроші. Ні, гірше. Ніби забув наші імена та боїться, що вже не згадає.
Знову обертаюся. Рудоволоса жінка зникла, і я спостерігаю, як склом ліниво стікають краплі: одна, друга, тоді дотикаються, зливаючись в одне ціле, течуть далі, поміж інших, чотирьох чи п’яти, ніби сльози на лиці батька, коли той таки не згадає.
Я ще ніколи його таким не бачив.
Чомусь пригадується холодна, мокра після миття підлога, в яку впирались коліна, зламана шоколадка, маленький сік в картонній коробці, який я все стискав й стискав.
Чому воно так часто згадується?
Чую кроки — то входить матір. Сьогодні на ній плаття кольору вицвілих чорнил, поцятковане блідими горошинками. Вона в ньому, мов у савані. Впродовж останніх місяців матір сильно схудла й має вигляд, ніби щоночі вантажить вагони, поки ми спимо й ні про що не здогадуємося. На щоці бовваніє велика бура пляма — здається, буцім вона розчавила на лиці здоровезного кліща, а труп всотався в шкіру, залишившись гнити.
Нашій матері сорок два. В неї рак, і скоро вона помре, тільки ми не будемо плакати. Я не буду плакати. Матір нарешті звільниться, а там — все буде інакше.
— Сину, — несподівано говорить батько, і я мимоволі здригаюся. — Нам треба поговорити, тому… Я тебе покличу. Потім.
— Добре.
Відвертаюсь, іду. Тепер на екрані телевізора зображення карти світу, де багато країн зафарбовані жовтим, помаранчевим та червоним.
Я розумію: причина не в тому, що на кухні мало місця для трьох — просто їм треба поговорити про таке, чого я, напевно, ще не втямлю. Зачиняю двері та сідаю на підлогу коридору.
В сусідній кімнаті сестрички. Мабуть, варто піти до них, але не підводжуся. Не хочу чи не можу — навіть не знаю. Почекаю, доки хтось з батьків не заговорить, а тоді…
— Тарасе? — починає матір. Хоч голос звучить приглушено, та мені вистачає, щоби розібрати слова, і раптом здається, ніби підслуховую розмову незнайомих сусідів у будинку, де стіни не товстіші за палець.
— Погані справи, — за деякий час озивається батько. Уявляю, як він впирається ліктями в стіл і сплітає пальці. — Хочеш, можу тобі увімкнути, послухаєш. Як цікаво вони все подають. — Матір мовчить. — Ніби діткам, тупим діткам в садочку, які ще не знають, як їм жити — от, як вони все подають. Наче ніхто не здогадається, що вони брешуть, — батько говорить таким тоном, яким ніколи при мені не говорив. — Якийсь чоловік недавно повернувся з-за кордону. Пішов на самоізоляцію. Кажуть, все під контролем. Все в порядку. — З його горла лунає щось схоже на безнадійний хрип, наче в старого собаки. Матір і далі мовчить. — От дожилися, так? — батько підвищує голос. — Вони згодовують нам цю маячню, щоб всі сиділи тихо, мов миші, і, як вівці, робили те, що скажуть.
— Але що далі, Тарасе?
— Далі? — він презирливо гмикає. — Далі в них все буде іти по плану. Їхньому плану.
Батько совається у кріслі, витримує паузу — я майже бачу, як вказівний палець поправляє окуляри на переніссі, а тоді випинається в сторону материних очей.
— Тими ротами, яких вони поставили при владі, щоби прикритись, вони будуть казати, що ситуація під контролем, а насправді з задоволенням споглядатимуть, як худоба, якої стало надто багато, потроху виздихує.
Він вмовкає; уявляю, як матір підходить та кладе руки йому на плечі.
Або ні. Серце вистукує, мов скажене — якщо вони зараз під дверима, то знають, що я підслуховую, а це гріх, жахливий гріх, і тоді мені знову доведеться очищатися, знову темрява, голод, й поміж цим — думки, спокута, слова, які все виправлять, подарують прощення. Мали б подарувати.
Іноді я сумніваюся, чи це справді так.