АМОС ТАУНСЕНД БУВ переконаний, що гмонґів хтось труїть.1
Гмонґи воювали з американцями, а після виведення американських військ опинилися в епіцентрі нової проксі-війни між в’єтнамцями, яких підтримував СССР, та камбоджійцями, яких підтримував Китай. Наприкінці 1970-х років гмонґи почали повідомляти про дещо дивне. Вони стали помічати, як з неба спускаються хмари жовтого пилу, зазвичай слідом за в’єтнамськими винищувачами або гелікоптерами. Гмонґи розказували, що від цього “жовтого дощу” вони хворіють: після його вдихання з очей починає текти кров. За повідомленнями, були тисячі загиблих.2
Таунсенд служив у В’єтнамі як хірург Воєнно-повітряних сил США і мав нагоду познайомитися з місцевими жителями. Він ніяк не міг змиритися з тим, що Америка покинула своїх союзників. Тож, почувши ці повідомлення, Таунсенд повернувся до регіону в 1980 році, перетнувши кордон верхи на слоні. Він перевертав усе догори дном, аби зібрати зразки цього хвороботворного жовтого порошку.
Аналіз зразків виявив наявність мікотоксину — природного небезпечного грибка, нехарактерного для цієї місцевості.3 У 1981 році США за підтримки Канади, Великої Британії, Австралії, Франції, Китаю і Таїланду заявили про “неспростовні докази” того, що совєцька і в’єтнамська армія використовували цей токсин як зброю.4
Гуртуйся в орбіті The Arc і отримуй сповіщення про нові оповіді!
Совєцький Союз таке відкриття заперечував. Він намагався напустити туману, посилаючись на альтернативну теорію американського дослідника, який стверджував, що жовтий порошок — зовсім не отрута, а пилок. Або, точніше, екскременти величезних медоносних бджіл. На це ніхто не купився.
Тож совєти пішли іншим шляхом. У 1983 році вони знову вказали пальцем на Америку. У невеликій газеті з Нью Делі, яку таємно фінансував КҐБ, росіяни опублікували анонімну статтю “відомого американського вченого”, який стверджував, що “експерименти Пентаґону з розробки нової й небезпечної біологічної зброї” вилилися у створення монстра. За його словами, у військовій лабораторії Форт Детрік у штаті Мериленд нібито розробили ВІЛ.5
І тепер, вів далі вчений, Америка експортує цю програму біозброї в “країни, що розвиваються, де уряди поступливі до тиску і переконань з боку Вашинґтона”. Наступним “випробувальним полігоном” для цієї патогенної біологічної зброї автор назвав фінансовану США дослідницьку лабораторію в сусідньому Лагорі (Пакистан).
Це була свого роду прелюдія до операції “Денвер”6 — активної кампанії Москви, покликаної переконати американців (та й увесь світ), що саме Америка відповідальна за епідемію СНІДу.
Совєцький Союз був далеко не першим, хто стверджував, що ВІЛ — це створена людиною біологічна зброя. Таке переконання виникло через масову недовіру з боку квір-спільноти та чорношкірих — груп, які найбільше постраждали від вірусу. Вони сприйняли злочинну недбалість держави за цілеспрямовану змову з метою знищення. Як зауважив колись співробітник чеського КҐБ: “Кожне дезінформаційне повідомлення має хоча б частково відповідати дійсності або загальноприйнятим поглядам”.
Москва, безперечно, працювала над тим, аби зробити ці погляди більш поширеними, продаючи ідею, що ВІЛ є “етнічною зброєю” і “депопуляційним” інструментом, призначеним для знищення темношкірого населення в США й у всій Африці.
Операція “Денвер” провалилася, коли ВІЛ дійшов до Совєцького Союзу. Коли почали хворіти росіяни, Академія наук СССР закликала Крємль відмовитися від вигадки. “Жоден совєцький вчений, жодна медична або наукова установа не поділяє цієї позиції”, — писали вони в державній газеті щодо брехні про біологічну зброю.
Наше постійне намагання приписати одне одному те, чого нам завдає матінка-природа, досягло нових запаморочливих висот…
Однак совєти виявилися надто переконливими. Деякі з науковців, які допомагали плести цю байку, насправді в неї повірили. І продовжували стверджувати, що Америка спричинила епідемію СНІДу. Саме так, як кількома роками раніше Амос Таунсенд щиро повірив, ніби жовтий дощ був біологічною зброєю СССР.
Але американці не створювали ВІЛ, а совєти не розробили жовтий дощ.
У 1989 році двоє біологів з Канади та Малайзії об’єдналися, щоб відвідати поселення гмонґів і з’ясувати нарешті правду про цей хвороботворний жовтий порошок. Для цього вони повернулися до малоймовірної теорії, що виникла майже 10 років тому: гіпотези про великих бджіл.7 Вони виявили, що за сприятливих умов Apis dorsata, гігантська медоносна бджола, під час польоту може скидати 20 відсотків маси свого тіла, щоб охолодитися, висипаючи вниз великі кульки перетравленого пилку. Липкий порошок насправді був бджолиними екскрементами.
Рослини, вкриті жовтим порошком, були не токсичнішими за чисті.8 Що б не стало причиною хвороби мешканців поселення, це був не жовтий дощ. І адміністрація Рейґана знала про це ще в 1983 році, але продовжувала звинувачувати Москву. До сьогодні Америка так і не відмовилася від цього закиду.
За панікою навколо біологічної зброї 1980-х років стояв той простий факт, що природа постійно намагається нас знищити — і їй це вдається набагато краще, ніж навіть найсучаснішим арміям. Утім обидві сторони зрозуміли, наскільки ефективним і ризикованим може бути звинувачення у створенні біологічної зброї людиною.
Чотири десятиріччя по тому паніка щодо біологічної зброї повернулась. Знову використане як зброя Крємлем і з ентузіазмом підхоплене параноїками в Америці, наше постійне намагання приписати одне одному те, чого нам завдає матінка-природа, досягло нових запаморочливих висот.
Цього тижня у спеціальному випуску “Bug-eyed and Shameless” — історія про те, як один російський генерал переконав США боятися біолабораторій.